המועצה הארצית לתכנון ובניה אישרה הבוקר את התכנית המוגדרת "הסטורית" על ידי ראש העיר וכוללת מתחם מגורים ובו מאות יחידות דיור והוראות לעניין שיקוע מסילת הרכבת, מבנים נמוכים לשימושי מסחר בילוי תעסוקה ותיירות ותעדוף שטחים פתוחים

רגע היסטורי, כך ולא פחות מגדירים בעיריית חיפה את אישורה של תכנית חזית ים עירונית בחיפה, אתמול, שלישי, על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

זו אמורה להוות מוקד תוסס למבקרים ויכלול מרכזי תיירות, בילוי, מסחר, פנאי, נופש ועוד.החיבור בין העיר לים יתאפשר הודות להוראות המפורטות שהוטמעו בתכנית לשיקוע המסילה בקטע המרכזי בין בית המכס ועד כיכר בן גוריון.
שיקוע המסילה יסיר את החיץ הקיים בין העיר לים ויממש את אחד העקרונות החשובים של התכנית. כך יוותר "שער כניסה" ראשי להולכי רגל בקצה שדרות בן-גוריון, המהוה את ציר התיירות הראשי של העיר. בתוך כך יוקמו 500 יח"ד מעל חניון ציבורי שיוקם בצמוד לאזור אל-עתיקה.
בנוסף יוקמו מבנים חדשים, נמוכים, בעלי אופי "נמלי", רב תכליתיים, לשימושי מסחר, בילוי, תעסוקה ותיירות, כמוקדי פעילות שילוו את צירי ההליכה שלאורך קו המים ובניצב לו. המבנים הקיימים בנמל אשר שימשו בעבר כמחסנים ישוקמו ויוסבו לבתי מסחר, בילוי ושטחי ומוקדי תרבות.
בעירייה מבהירים שהתכנית מתעדפת שטחים פתוחים לציבור הרחב, ברובו מרחב להולכי רגל, הכולל טיילת חוף רחבה, כיכרות ורחבות המתחברות למרקם העירוני הגובל.
עוד הוסיף יהב כי "התוכנית תשנה את פני העיר כולה. עם השלמת התכנית נהנה כולנו משדרת תיירות חדשה שתחילתה בטיילת לואי שעל הר הכרמל המשכה בגנים הבהאים וסופה בנמל שיפתח את שעריו לציבור הרחב.
עם מימושה של התכנית תפתח חיפה לקו המים ואזור הנמל יזכה לפיתוח חסר תקדים כמוקד פעילות פנאי ונופש שישרת את כל צפון המדינה ויתרום עשרות אלפי מקומות תעסוקה חדשים. במקום יוקם מתחם תיירות בין לאומי שיכלול מסעדות, בתי קפה וטיילות שימשכו המוני מבקרים ותיירים, בין היתר, הודות לנמל המערבי שיהפוך לנמל קרוזים מודרני ובו מרכז בילוי תוסס שיכלול בתי קפה, מסעדות, מסחר ומגורים".
"התכנית יוצרת חיבור בין העיר לחוף הים באזור שהיה סגור לציבור במשך שנים רבות ומאפשרת שימושים עירוניים בנמל, כמנוף להתחדשות עירונית בכל מרחב העיר התחתית וחיזוק לב המע"ר של מטרופולין חיפה.
החלטת החלטת המועצה תוגש בשבועות הקרובים לאישור הממשלה
התכנית שמספרה תמ"א 13/ 3/ א הוכנה בהתאם להחלטת המועצה הארצית מיום 11.9.07 להקמת חזית הים העירונית בחלקו המערבי של נמל חיפה.
התכנית מקדמת פיתוח הדרגתי של חזית הים העירונית, בד בבד עם פינוי הדרגתי לפעילויות נמליות שונות ואפשרות המשך קיומן של פעילויות נמליות מסוימות.

יהב הוסיף כי, "לאישור התכנית משמעות היסטורית עבור העיר חיפה והיא משקפת את פרי היוזמה והמאמץ המתמשך של עיריית חיפה, לפתח ולשקם את העיר התחתית וליצור במרכזה אזורי פעילות חדשים אשר ימצבו את חיפה כעיר חוף מהמובילות בעולם. תוספת יחידות הדיור תחזק את האזור ותיצור תמריץ להתחדשות עירונית באזורים סמוכים.

4 COMMENTS

LEAVE A REPLY