דיירים, חברים וצוות אקים חיפה בראשות המנכ"לית מיכל סגל, לקחו חלק בהפגנה שנערכה ביום רביעי, בצומת חורב שבחיפה, ביוזמת ועד הורים ארצי בדיור התומך של אנשים עם מוגבלות, עמותת אמ"א ונציגויות ההורים והאנשים בעמותות שונות, ויצאו יחד בקריאה למקבלי ההחלטות בממשלה ובכללם שר האוצר בצלאל סמוטריץ', לסייע במשבר שנוצר במסגרות התעסוקה והדיור לאנשים עם מוגבלות, שעומדות לפני קריסה, בשל אי יכולת לגייס כוח אדם. כ-300 הורים ובני משפחה, יחד עם ילדיהם שהובאו למקום על כסאות גלגלים ובעזרת ציוד רפואי אחר, הגיעו על מנת לדרוש שוויון בשכר המטפלים והמטפלות לשכר הסייעת בחינוך המיוחד – 8,000 שקלים בחודש. מטה המאבק, הכולל 35 ארגונים התומכים באנשים עם מוגבלות, בהובלת אקים, אלו"ט ואיל"ן, הודיע כבר לפני כחודש במכתב לשרי האוצר והרווחה כי אם לא תיענה הדרישה להעלאת שכר המטפלים והמדריכים, והשוואתם לשכרם של סייעות החינוך המיוחד,  יפתחו כלל הארגונים בשביתה הדרגתית החל מה-1 בספטמבר, עד להשבתה מלאה של מסגרות היום שתחל ב-10 לספטמבר ללא הגבלת זמן. "קשה מאד לראות ולהבין כיצד מקבלי ההחלטות בוחרים לעשות איפה ואיפה בין עובדים שעושים את אותה העבודה, סייעת בחינוך המיוחד ומטפלת במסגרת רווחה. אין לכך כל הצדקה. מקבלי ההחלטות הופכים את האנשים עם המוגבלות לאנשים שקופים והעובדה שלא יקבלו שירות ראוי, ואף יתכן שלא יוכלו לקבל שירות כלל, אינה עומדת לנגד עיניהם. אנו קוראים להם להתעורר ולתת לאנשים לחיות בכבוד – הן לאנשים עם מוגבלות והן לעובדים המסורים כל כך", אומרת מיכל סגל, מנכ"לית אקים חיפה.

במטה המאבק המשותף של הארגונים מציינים כי שכר המינימום למטפלים ומטפלות במסגרות הללו עומד כעת על 5,570 ש"ח למשרה מלאה, כ-180 שעות בחודש. בשכר הזה אין כבוד או הערכה לשעת עבודה של מטפלים ומטפלות, למאמץ הפיזי והנפשי שלהן ושלהם ולעבודת הקודש שהם עושים. זה שכר שהוא בבחינת תעודת עניות למקבלי ההחלטות. בקצב הנוכחי, לא יהיה מי שיטפל במקבלי השירות שלנו".

רוני צביק, חבר ועד עמותה באקים חיפה ואביה של מורן, אמר בהפגנה בחיפה: "המדריכות בדיור הקהילתי נושאות באחריות אדירה ועומס גדול על כתפיהן, כאשר הן מלוות יד ביד  את אילו  שצריכים תמיכה רבה, שעות ארוכות בימים ובלילות, בכל ימות השבוע , שבתות וחגים אך שכרן אינו משקף את העבודה הקשה. כל אדם ראוי לשכר הוגן על עבודתו המקצועית. הן אלו שמשפרות את האיכות חייהם של אהובינו ומקדמות אותם, אך בעצם, הן נשארות מאחור, לא מצליחות לכלכל את משק ביתם בכבוד".

בהפגנה, שנערכה במקביל גם בתל אביב, אשדוד ובאר שבע, לקחו חלק הורים, משפחות ואזרחים מודאגים נוספים. "אנחנו מודים למאות החיפאים ותושבי הסביבה האמפתיים שהגיעו לתמוך במאבק שלנו. אנחנו זקוקים לכם כדי שהזעקה שלנו סוף סוף תישמע. דרישתנו אינה מופרכת, אנחנו נלחמים כדי שהאנשים הטובים שדואגים למקבלי השירות שלנו יוכלו להתפרנס מהעבודה הנפלאה שהם עושים – בכבוד", מסכמת מיכל סגל, מנכ"לית אקים חיפה.

עמותת אקים חיפה שומרת על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות, מעניקה להם שירותי חינוך וטיפול במטרה להובילם למיצוי מלא של יכולותיהם ולהשתלבות מלאה בקהילה. תכניות העמותה מזה 70 שנה ומעלה לחינוך וטיפול שינתה את חייהם של עשרות אלפי ילדים, בוגרים ומזדקנים עם מוגבלות, כמו גם את חייהם של בני משפחתם, באזור חיפה. העמותה מפעילה מערך דיור, בית ספר לחינוך מיוחד, מרכז יום לבוגרים, מועדון חברתי ופעילויות נוספות, שמובילות לביטוי עצמי, בחירה חופשית ומימוש יכולותיו של האדם בקהילה בה הוא חי כאזרח התורם לחברה.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY