פורום ציבורי כרמל ובפרט תושבי שכונת כרמליה בחיפה יצאו הבוקר, שישי בהפגנה נגד יזמי הנדל"ן המעונינים להקים בשכונה מספר פרויקטים במסגרת תמ"א 38, אשר לטענת התושבים יהרסו את פני השכונה ואיכות החיים בה. "אנחנו בעד חיזוק הבתים אבל לא דרך תכניות פרועות ומפלצתיות בשביל לגרוף רווחים אדירים", אומרת אחת התושבים

פורום ציבורי כרמל החליטו למחות היום בצורת הפגנה בצומת הכניסה לכרמליה תחת הכותרת 'נלחמים על הבית'. ההפגנה תעבור במספר מוקדים, החל מבפינת שדרות הנשיא – טשרנחובסקי ועד למרכז חורב תהיא מלווה במשמרות מחאה, כנגד מה שהם מכנים "התנהלות ראש העיר וחברי מועצת העיר" בנושא תמ"א 38 בשכנות כרמליה.

כפי שכתב רמי חן יו"ר פורום ציבורי כרמל במכתב שהופץ אל התושבים, "תכנית תמ"א 38 איבדה את ייעודה להגן על אזרחי ישראל מפני רעידת האדמה והפכה למיזמי נדל"ן באזורי יוקרה הפטורים מאגרות ומסים, תכנון סביבתי, אחריות לנוף ולטבע, מתן מענה תחבורתי לרחוב ולשכונה ומלפתור בעיות חנייה. לא במקרה רוב מיזמי הנדל"ן נעשים בכרמל, באזור יוקרה בבתים שעומדים בקריטריונים, לרובם אין ממד"ים, האדמה והתשתיות שם ניתנות בחינם והציבור אינו מודע תמיד להשלכות העתידיות ולמחיר שישלם. לזכויות המופלגות הנ"ל נוספים סחיטה בצורת הקלות, תוספות חריגות ועוד. הציבור נפגע והנהנים היחידים מהמצב הנם היזרמים שגורפים רווחים אדירים על חשבוננו".

עוד כותב חן  כי העירייה חייבת לקבוע מסגרת כוללת לבנייה כדי להבטיח שוויון לכולם ברכוש הציבורי , למנוע הרס שכונות רכס הכרמל בעלות האופי והצביון המיוחד של בנייה המשתלבת בצמחיה ובטבע וכנראה אחד הגורמים הבודדים שעדיין מעודדים הגירה של אוכלוסיה מבוססת לעיר, כפי שנכתב

כעת לדברי תושבת פעילה אחרת, המצב נמצא לפני נקודת הכרעה, שכן עיריית חיפה דחתה את פרסום מסמך המדיניות בנושא תמ"א 38 אשר בעצם יגדיר מה יכולים הקבלנים לעשות ומה לא. לתחושתה, הקבלנים לא מעוניינים לעשות את הפרויקטים בשכונות כמו שער העליה או שפרינצק, כי אלו נחשבות פחות ושם אין להם פוטנציאל לרווח כספי.

"תמ"א 38 זו החלטת מדינה לא של העירייה אבל בתמא 38 נרחבת לקבלנים ניתנת האפשרות לעשות כמעט כל מה שעולה על רוחכם – לבנות  מפלצות ענק בעיר בלי פרופורציה, בלי מרווח בין הבתים, להרוס את השטח הציבורי של הבניינים. הצפיפות בשכונות תגדל בכל ההיבטים, ברמת החניה, עומסי תנועה, עומס בבתי הספר והגנים. בעצם יתמלאו עוד מאות משפחות לשכונת כרמליה. אנחנו בעד חיזוק של מבנים ולעשות ממ"דים בבתים אבל לא בתוכניות פרועות וחסרות רסן אלא רק בתכנית שתגדיר קווי מתאר הגיוניים".

מטרת ההפגנה השקטה היא לעורר מודעות ולתת לעיריית חיפה גב לייצר מסמך מדיניות שייצר תכנית עירונית "שפויה ומאוזנת". "אנחנו אומרים שיבואו לבנות אבל לא להתפרע. הם בדקו מה יהיה עם תשתיות המים והחשמל? הקבלנים צובעים על הבתים על הדלתות ועל השכונות כל האמצעים הכשרים ומדובר במליונים. מספר רב של תוכניות תמ"א 38 עומד בפתחה של העירייה והיחצנם של הקבלנים מוציאים פרסומים שאומרים למשל שראש עיר שלא יאשר את הפרויקטים שלהם לא יבחר, או מפחידים את התושבים על אפשרות של רעידות אדמה שיפגעו בהם. הצורך במתן האפשרות לתושבים לחזק את בתיהם במסגרת תמ"א 38 הוא ברור אבל אנו מתנגדים בתוקף לניצול לרעה של התמ"א לצורך יצירת רווחים קלים ליזמים, על חשבון פגיעה בלתי הפיכה במרקם העירוני של השכונה ובאיכות החיים של תושביה..

 

4 COMMENTS

LEAVE A REPLY