השר להגנת הסביבה  אבי גבאי, נפגש עם חברי המשלחת המקצועית מהמשרד להגנת הסביבה הפדרלי בארה"ב, בכדי להתייעץ איתם בנושא זיהום האוויר במפרץ חיפה . מה היה להם להגיד למשל על מתקני הייצור בבז"ן או על מערך הניטור בחיפה?

במסגרת בחינת צעדים נוספים לתכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה של המשרד להגנת הסביבה, הגיע השבוע צוות של מומחים מה- EPA  (המשרד להגנת הסביבה בארצות הברית) להמשך התייעצות וסיורי שטח באזור מפרץ חיפה.

במהלך הביקור נבחנו נושאים רלבנטיים כמו מערך הניטור והדיגום הסביבתי בחיפה, הדרישות להפחתת פליטות מזהמים ממתקני המתחם  הפטרוכימי ומתקני הפחתת הזיהום ואופן הטיפול במתחמים תעשייתיים הממוקמים בסמיכות לאוכלוסייה, כמו מכלי האמוניה שממוקמים בסמיכות לקריית חיים המערבית.

 

הדיונים כללו חילופי ידע של שלושת המומחים מהצוות האמריקאי, שמאחוריהם עשרות שנות נסיון עם הצוות הישראלי ובדיקת המצב במפרץ חיפה. מהמשרד נמסר כי ההתרשמות של המומחים האמריקאים היתה כי הפעולות שנוקט המשרד במפרץ חיפה נכונות מבחינה מקצועית.

בנוגע לניטור הסביבתי ציינו המומחים כי מערך הניטור בחיפה הוא "ברמה גבוהה היותר ביחס לקיים בארה"ב" – מיקומן של תחנות הניטור במפרץ חיפה נבחר בצורה טובה, כמו כן גם נלקח  בחשבון את המצבים המטאורולוגיים השונים, השפעת התעשייה, התחבורה וכן את חשיפת האוכלוסייה. לטענתם, מספר תחנות הניטור וצפיפותן גדול יותר מהנהוג באזורים דומים בארה"ב. נתוני הניטור נאספים ומנותחים בצורה נאותה ושיטות הבדיקה והניטור שבהם נעשה שימוש הם השיטות המקובלות בעולם. המזהמים שמנוטרים ונדגמים הם אלה שנדרש לנטר בכדי לייצג פליטות מייצור פטרוכימי: תחמוצות חנקן (NOx), חלקיקים, אוזון, בנזן, טולואן, קסילן, פורמאלהיד, PAH, VOC ומתכות.

בעקבות סיור בבז"ן ציינו המומחים כי מתקני הייצור במפעל הם מורכבים יותר מבתי זיקוק אופייניים בארה"ב. מרבית הדרישות של המשרד למפעלים תואמות לדרישות מתעשייה דומה בארה"ב וחלק מהדרישות הישראליות אף מחמירות על הדרישות האמריקאיות. הם המליצו למומחי המשרד להוסיף דרישות  להתקנת מתקני טיפול  בחלק ממכלי האחסון של תזקיקי דלקים במתחם על מנת להביא להפחתה נוספת של פליטות.

הצוותים סיכמו על המשך שיתוף פעולה מקצועי בענין חיפה.

 

 צוות המומחים כלל את אברהם טייז Avraham Teitz) ), מומחה בעל ניסיון של כ-30 שנה בתחום ניטור איכות אוויר.  מנוסה גם  בהפעלה ותחזוקה של מערכות ניטור אוויר כולל הסמכתן על פי פרוטוקול ה-EPA.  טייז ביצע ניטור ודיגום מטעם ה-EPA באזור מרכז הסחר העולמי לאחר אסון מגדלי התאומים בספטמבר 2011.  נכחה גם מאזדה קאהן Mazeeda Khan)) מהנדסת כימיה ומומחית לרגולציה בתעשייה בנושאי איכות אוויר. בעלת ניסיון רב בבניה ובניהול תהליכים מורכבים בין הרגלוטור והציבור ובסיוע למדינות בפיתוח ובהטמעה של תכניות סביבתיות. השלישי הוא דונלד ג'. לואו (Donald J. Law) מהנדס כימיה המנוסה ברישוי מפעלים פטרוכימיים וההתאמה שלהם לחוק אוויר נקי. מתמחה ברישוי ופיקוח על תשלובת של בתי זיקוק ומפעלים פטרוכימיים.

"שמחתי לשמוע את חוות דעתם של המומחים מה- EPA על הפעולות שלנו במפרץ חיפה, הם התרשמו מהיקף התכנית הלאומית שאנחנו מפעילים באזור   וקיבלנו מהם כמה עצות טובות שניישם בשטח", אמר השר גבאי.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY