ניצוצות של אור, עם זכרון הנורא מכל

טקס יום השואה "לזכור ולעולם לא לשכוח" התקיים בבית האבות הספרדי בחיפה בו יש מהדיירים גם ניצולים. במוצקין הדליקו משואות זיכרון שישה ניצולי שואה תושבי העיר, כשהם מלווים במפקדים ובמפקדות מבסיס חיל הים בחיפה, כהוקרה לחסידי אומות העולם

עשרות מדיירי בית האבות הספרדי בחיפה, ביניהם ניצולי שואה ומחנות הריכוז ובני משפחותיהם, השתתפו בטקס יום הזיכרון  לשואה ולגבורה שנערך בבית האבות.

בטקס המרגש, תחת הכותרת "לזכור ולעולם לא לשכוח", שרה הזמרת מירב כהן, שגם דיברה על משמעות היום הזה  וסיפרה סיפורים מרגשים על השואה.

נציגי הדיירים הדליקו שישה נרות זיכרון לזכר ששת המיליונים  שואר המשתתפים, חלקם מרותקים לכיסאות גלגלים,

הדליקו נרות זיכרון  את הטקס המרגש שגרם לרבים מהמשתתפים להזיל דמעות הנחתה אחראית התרבות בבית האבות, טניה סבסטיאנוב .הדיירים ציינו כי זו דרכם לכבד את זכר הקורבנות, ביניהם בני משפחתם שנספו בשואה.

טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה בקריית מוצקין נערך בראשון בגן גולדה בכותרת "כְּתַבים של זיכרון –  מכתבים אחרונים מן השואה". במהלכו הדליקו משואות זיכרון שישה ניצולי שואה תושבי העיר, כשהם מלווים במפקדים ובמפקדות מבסיס חיל הים בחיפה, כהוקרה לחסידי אומות העולם.

זמרת ‎‏הסופרן דניאלה לוגסי ריגשה את הקהל בשירה מרטיטה ותלמידי בתי הספר בעיר, שמתנדבים במרכז משמעו"ת, הקריאו מסכת שכללה מכתבים אחרונים מן השואה.

ראש העיר חיים צורי, שניכר היה בקולו כי התרגש מאד, אמר בנאומו: "המכתבים האחרונים שנכתבו בשואה חושפים לפנינו את עולמם הפנימי ואת גורלם של יהודים בשואה. הייתה זו דרישת שלום אחרונה  לפני מותם ובקשתם  ממי שיצליחו להינצל לזכור את המתים.

"מי ששרדו את התופת, הניצולים, בחרו לעלות לארץ, לתרום לבנייתה של מדינת ישראל ולפעול למען הנצחת השואה. בדרך זו מילאו את בקשתם של הנספים.

" אנו בקריית מוצקין פועלים רבות לזכור ולהנציח את שאירע בשואה באמצעות מרכז משמעו"ת. ניצולים רבים משתפים את הדור הצעיר ואת הקהילה בחוויותיהם האישיות.בפעילותם היומיומית מנציחים הניצולים את הנספים ומנחילים את זכר השואה לדורות הבאים, כדברי פסוק ט' פרק ד' מספר דברים:

"רַק הִשָּׁמֶר לְךָ וּשְׁמֹר נַפְשְׁךָ מְאֹד פֶּן תִּשְׁכַּח אֶת הַדְּבָרִים אֲשֶׁר רָאוּ עֵינֶיךָ וּפֶן יָסוּרוּ מִלְּבָבְךָ כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ וְהוֹדַעְתָּם לְבָנֶיךָ וְלִבְנֵי בָנֶיךָ" .

"לצערנו, האנטישמיות ושנאת העם היהודי ומדינת ישראל לא רק שלא עברו מן העולם אלא הולכות  ומתגברות. במקומות רבים ברחבי העולם קמים מכחישי שואה, מטילים חרם על המדינה וכופרים בקיומה.  במעמד זה כאן היום אני מבקש להדגיש את המסר לנספים ולניצולים: מדינת ישראל תהא חזקה ואיתנה לעד, לא נשכח ולעולם לא עוד!!!"

הדלקת המשואות בשם תושבי מוצקין לזכר קהילות הקודש שנרצחו בארצות הגולה עמדה השנה בסימן "ניצוצות של אור"- הצדעה לניצולי השואה ולחסידי אומות העולם.

  1. הגברת אילנה הראל הדליקה משואה לזכרם של יהודי ביאליסטוק ולזכר מיליוני קורבנות השואה. אילנה מהווה דוגמה ומופת למאבקן הפיזי והרוחני של נשים בשואה ובתקומה.
  2. הגברת טובה פדנס הדליקה משואה לזכר אביה, לזכר מיליון וחצי הילדים שנרצחו בשואה וכהוקרה לחסידי אומות העולם. ספורה האישי של טובה מהווה דוגמה ומופת להישרדותם וגבורתם של ילדי השואה בתקומת העם היהודי במדינת ישראל.
  3. מר יוסף מץ הדליק משואה לזכרם של יהודי הולנד, לזכרם של חסידי אומות העולם וכאות הוקרה למחתרת ההולנדית שהצילה 4,500 ילדים יהודים, ביניהם גם יוסף ואחיו דב מץ ז"ל. יוסף מהווה דוגמה ומופת  לגבורת ילדי השואה , אשר על אף עברם הקשה תרמו רבות לתקומת עם ישראל במדינת ישראל.
  4.  מר ישראל לזר הדליק  משואה לזכר בני משפחתו, לזכר יהודי הונגריה שנרצחו בשואה וכהוקרה לחסידי אומות העולם. ישראל  מהווה סמל למאבקם של ילדי השואה, לשמירה על זהות העם היהודי וחירותו ולזיקה למדינת ישראל.
  5. בני הזוג זינה ואברהם לרנר הדליקו משואה לזכר בני משפחותיהם ולזכר יהודי רומניה שנרצחו בגטאות טרנסניסטריה. זינה ואברהם מהווים דוגמה ומופת לתקומת עם ישראל במדינת ישראל.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY