פסטיבל " לא בשמים" -חגיגת התרבות היהודית-ישראלית יתקיים זו השנה ה-25 בתאריכים 1-3 באוגוסט 2023 (י"ד – ט"ז באב תשפ"ג) ברחבי המכללה האקדמית תל-חי, קמפוס מזרחי, חצר תל חי ואתרים שונים ברחבי הגליל."יש דברים שכולנו מסכימים עליהם. לגבי השאר זה לא בשמים". זה המוטו המלווה את פסטיבל "לא בשמים" מיום היוסדו.

הפסטיבל ביוזמה של המועצה האזורית גליל עליון מושך אליו מדי שנה אלפי מבוגרים וצעירים מכל הארץ, דתיים חילוניים ומה שביניהם- המתכנסים הרחק מרעשי היום יום ובאווירה הפסטורלית של הגליל העליון לחוויה של שיח ותרבות ישראלית.

במהלך שלושת ימי הפסטיבל יתקיימו הופעות חיות וסיורי תוכן, הרצאות ודיונים מרתקים על נושאים שונים וסוגיות מרכזיות בחברה הישראלית בהשתתפות כ-90 מרצים, אנשי רוח ודוברים מהשורה הראשונה בישראל.

בין המופעים ואירועי התרבות בפסטיבל:

המופע 'כנר על הגג' הפקת המופת של התיאטרון העברי בכיכובו של נתן דטנר, מחווה  ליצחק קלפטר  בהשתתפות חמי רודנר, אלון עדר, פיטר רוט , מחווה  ליהונתן גפן בהשתתפות עידן טולדנו, גלי שדה, גלי נחמיאס, הכניסיני תחת כנפך'  מופע ייחודי לט"ו באב  עם הרבנית ימימה מזרחי והיוצר והזמר מיקי גבריאלוב בהנחיית עומר בן רובי ומסע תרבותי מוסיקלי אל הרוק היהודי -מקרליבך ועד חנן בן ארי גם כן בהנחיית עומר בן רובי,  'הפלמ"חניק מחפש את המחר' – צה"ל מצדיע לפלמ"ח  בהנחיית יואב גינאי בהשתתפות: אלי גורנשטיין, אופירה גלוסקא גבי ארגוב ואחרים. "גרוסמן"  – מפגש עם עדי ארבל וסרטה המלווה את גרוסמן במבט קרוב ולוקח את הצופים לטיול פנימי בנפשו וביצירתו של הסופר, קונצרט כלייזמרים בינ"ל, 'מרוב אהבה' – שיר, סיפור וגעגוע ליוסי בנאי, מופע בהשתתפות עידו מוסרי ומעין גולדברג ובניהול מוסיקלי של אייל חביב מפגשים עם ועל  סופרים ובהם: רב שיח על  הארץ והמסורת היהודית ביצירתו של א.ב.יהושע בהנחיית  ד"ר עידו הררי, מפגשים של ציפי גון גרוס עם הסופר יוסי סוכרי זוכה פרס ברנר ופרס ראש הממשלה לרגל הוצאת ספרו החדש "לראות את הים" ועם פרופ' אביגדור שנאן על  עיסוקו המקראי של מאיר שלו. ולכבוד 150 שנה להולדתו של ביאליק תיקח ד"ר רוחמה אלבג, את הקהל למסע בתחנות חייו של המשורר הלאומי .

הפסטיבל השנה יעסוק בחמישה ערוצי תוכן :  אקטואליה – יהודית ודמוקרטית/ממלכתיות/רפורמה, 75 שנה למדינת ישראל ולפרוק הפלמ"ח, 50 שנה למלחמת יום כיפור, בין שני עולמות- הרב סולוביצקי וישעיהו לייבוביץ, ט"ו באב, חג האהבה ו-150 שנה להולדת חיים נחמן ביאליק.

במפגש אחד על אחד, יראיין רוני קובן את הרבנית  ימימה מזרחי , אשת הרדיו ליאת רגב והרב בני לאו  ימשיכו את המסורת של הרצאה משותפת על גיבורי התנ"ך והפעם במרכז- ספר ישעיהו, הפרק היומי, ליאת רגב תשוחח גם עם חוקר החברה החרדית איציק קרומבי על ספרו החדש.

על שורשי הדמוקרטיה ושלטון החוק בישראל, ידברו פרופ' אבי שגיא, פרופ' עמיחי כהן, פרופ' ניר קידר ודר' שוקי פרידמן. פרופ' זאב ספראי יחזור אל הוויכוח על מערכת המשפט היהודית שהחל בתקופת המשנה והתלמוד, פרופ' עמיחי כהן ופרופ' אריאל פלדשטיין ידברו על מגילת העצמאות ועל התהליכים שליוו את כתיבתה מאחורי הקלעים,  פרופ' אשר כהן חוקר הציונית הדתית יציע זווית ראיה אודות הממלכתיות הדתית הלאומית ועו"ד רז נזרי ירצה על המתח המובנה בהגדרה הבסיסית של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית , אלעד נבו ירצה על המאפיינים של מושגים כמו חמורו של משיח, משיח בן יוסף ומה ניתן להסיק מהן על השסע החברתי של ימינו ופרופ' דוד פסיג על עתיד היהדות והתמורות  שהריבונות הישראלית עומדת לחולל בזהות הדתית והלאומית בישראל ובעולם.  לרגל 50 שנה למלחמת יום הכיפורים יסקור פרופ' יואב גלבר את דרכה של ישראל אל מלחמת יוה"כ כן יקיים הרצאה לציון  75 לפירוק הפלמ"ח על השאלה למה פרקו את הפלמ"ח.

הפסטיבל מתקיים ביוזמה וניהול: מועצה אזורית הגליל העליון. מפיקי התוכן: חברת "מקום ערכים ויוזמות".

לפרטים ולרכישת כרטיסים כנסו לאתר הפסטיבל :

http://www.lo-bashamayim.org.il

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY