פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים יתקיים גם השנה, ויכלול הצגות איכותיות ומיוחדות, וכן משלחת אמני תיאטרון רחוב נפלאים מרחבי העולם!

תיאטרון חיפה מקיים את פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים – אירוע התרבות לילדים המוביל בישראל. זוהי השנה ה34 של הפסטיבל וכבכל השנים, תיאטרון חיפה שם עצמו בחוד החנית של העשייה, היצירה והתרבות לילדים. אין ספק שהשנה, הזכות לשמח ולרגש ילדים ומשפחות מרחבי הארץ, היא שליחות של ממש.

את הפסטיבל תפתח השנה ההצגה "אבא סיפור" – הצגה מוזיקלית עם שיריו הנפלאים של היוצר והזמר האהוב, מיקי גבריאלוב האגדי המציין השנה 60 שנות יצירה, מחזה מאת הדס קלדרון וארז חן, בימוי אבישי בן גל. הפקה משותפת של תיאטרון חיפה ותיאטרון ארצי. ההצגה מספרת את סיפורו של מיכאל, ילד חולמני שאוהב להיות בבית ולשמוע סיפורים, חי עם אביו גבריאל במושב. הוא יוצא למסע כנגד כל הסיכויים, כנגד דעתו של אביו וכנגד רצון חבריו במטרה להציל את השדה של סבא יהודה המיועד למכירה. מסע בו יבין שאף- אף פעם לא קטן מדי בכדי להשפיע, ושביחד אפשר ליצור שינוי גדול. הצגה מוזיקלית מרגשת, עם שיריו האהובים של מיקי גבריאלוב – "אבא סיפור", "שכשנבוא", "אמא אדמה" ועוד… (מיועדת לגיל 6 עד 10).

השנה, גבריאלוב, מהיוצרים המוערכים במוסיקה הישראלית וזוכה פרס אקו"ם למפעל חיים ופרס אמ"י למפעל חיים, מציין 60 שנות יצירה. שירו, "אבא סיפור", הינו שיר הסולו הראשון של גבריאלוב.

מיקי חתום על שלל קלאסיקות כיוצר, כותב, זמר ומלחין, המהוות חלק בלתי נפרד מפס הקול של החברה הישראלית וביניהן השירים האהובים: "אבא סיפור", "אימא אדמה", "אני ואתה נשנה את העולם", "אוהב להיות בבית", "שכשנבוא", "הכניסיני תחת כנפך", "סיפור של חורף", "שיר השיירה", "סע לאט", "עוף גוזל", ועוד רבים וטובים.

השנה הוגשו כ- 150 מחזות מקוריים. מתוכם נבחרו לבסוף חמש ההצגות המשתתפות בתחרות. ההצגות נבחרו בקפידה ע"י הועדה האמנותית של הפסטיבל: יפעת זנדני צפריר, מירי לזר, אורי אוריין ורועי שגב, מנהלו האמנותי של הפסטיבל.

הצגות התחרות יעלו בבכורה בפסטיבל:

״מתן בארצות שאין כמותן״)בהפקת תיאטרון חיפה) –  הצגה מוזיקלית מלאת דמיון. מסע הרפתקאות בשילוב שירים מאת נעמי שמר, לחן שלמה גרוניך, שיחשפו לראשונה לקהל בהצגה. מתן לוקח את אחיותיו התאומות הקטנות ים ושחר לטיולים מלאי דמיון ואומץ בארצות מיוחדות – ארץ החולות, ארץ החיבוקים, ארץ הילדים העצובים ועוד. לאורך המסע המשותף השלושה לומדים על חברות, אהבה וגעגוע.

 

״מסטיק״ (בהפקת תיאטרון הקרון) תיאטרון בובות פרוע ומצחיק, על מורה מסודרת, ועל מסטיק שובב שמחליט להפריע לה, להצחיק אותה ולעשות הכל כדי להוציא אותה משיווי המשקל. 

״החולדה מוצרלה״ (בהפקת תיאטרון משקפיים), שלא תאמינו מה קורה לה… הרפתקה מצחיקה ומוזיקלית על חולדה שמחליטה להתחרות בתחרות שירה למרות שהיא ידועה בזייפנות יתר. היא יוצאת למסע גילוי עצמי למצוא את הקול הייחודי שלה דרך חוויות של הצלחה וכישלון.

"האריה שבפנים" (בהפקת תיאטרון המדיטק) עיבוד מצחיק ופראי לספר האהוב מאת רייצ'ל ברייט וג'ים פילד.
מה קורה כשלעכבר זעיר ומלא חשש נמאס להרגיש- בלתי מורגש? יום אחד עולה בראשו רעיון מוצלח מאוד. אם הוא ישאג, כל החיות סופסוף ירכשו לו כבוד.  אבל יש רק דרך אחת לשאוג ממש חזק- צריך ללמוד איך שואגים מהאריה הענק. אז העכבר מתגבר על הפחד הנורא, אוזר אומץ וניגש לאריה כדי לבקש ממנו עזרה. הצגה מוסיקלית סוחפת ופרועה על אומץ לב, ועל חברות מאוד מפתיעה.

לא כוחות״ (בהפקת תיאטרון חיפה ותיאטרון הקיבוץ) – סיפורם של מיכאל ואלון שחולמים להיות הכוכבים של נבחרת הכדורסל של בית ספר, אבל באורח ביש, הם מפספסים את ההסעה. השניים מתגלגלים להרפתקה מגלגלת מצחוק בה יגלו שגורל בית הספר תלוי בהם ושרק יחד יוכלו להציל אותו. 

לצד הצגות התחרות, תעלה בבכורה בפסטיבל גם ההצגה "אוף לי צפוף לי" של תיאטרון חיפה –  מחזה מאת גיל צרנוביץ ומיטל סלקמון – רטן, בימוי גיל צרנוביץ. ההצגה מספרת על משפחתו של גרשון המתגוררת בצפיפות גדולה בחדר קטן, וזקוקה בדחיפות לפתרון. העצה שהמשפחה מקבלת מחכם הכפר נשמעת לא הגיונית בכלל, אבל אז הם מגלים כמה היא חכמה, ובעיית הצפיפות נפתרת בצורה מפתיעה.
סיפור שמעודד אותנו להעריך את מה שיש לנו, ומלמד אותנו להסתכל תמיד על חצי הכוס המלאה, אפילו אם לפעמים קשה. 

ההצגה מתאימה לגילי 3-7. קיימת גם גרסה מונגשת (פרטים ומועדים באתר פסטיבל חיפה).

גם השנה, על אף האתגרים הברורים, יוקם בפסטיבל מתחם תיאטרון הרחוב באוויר הפתוח, בניהולם האמנותי של ינון צפריר וגיבסון בר –אל, קבוצת אורתו-דה, ויעניק כתמיד, חוויה מלהיבה ובלתי נשכחת לקהל המבקרים. 

צפריר ובר-אל: "האמנים הבינלאומיים של מתחם תיאטרון הרחוב באוויר הפתוח ממשיכים להאמין בפסטיבל ולראות בו חוויה גלובלית שמחברת עולמות וחוצה תרבויות, ויגיעו  אלינו למרות המצב המורכב בארץ, מ-8 מדינות, 4 יבשות: ספרד, איטליה אוסטריה, ארגנטינה, גרמניה, אוסטרליה, אורוגואי וכמובן, ישראל.

הכניסה למתחם, כבכל שנה, ללא תשלום.

השנה יתארחו בפסטיבל הצגות איכותיות וייחודיות ממיטב תיאטרוני הילדים בישראל, ביניהן 'הנסיך הקטן' (תיאטרון משקפיים בשיתוף להקת הפלמנקו הישראלית), 'נגיד שהעולם היה ילד' (תיאטרון הקרון) – הצגת ילדים בה המשתתפים והיוצרים הם ילדים בעצמם, ההצגה 'יבשה ים יבשה' (תיאטרון קליפה, מקומות שמורים) – הצגה מותאמת לילדים עם צרכים מיוחדים. כל אלה לצד הצגות לפעוטות, הצגות מונגשות, הצגות לכבדי ראייה, תיאטרון מחול ועוד.

מנכ״לית תיאטרון חיפה ניצה בן צבי :"ילדים הם מאוד מאוד רגישים למה שקורה סביבם, החיישנים שלהם כל הזמן בקליטה והם חווים חוויות רגשיות מועצמות. השנה עם כל הכאב שאנחנו חווים, גם אנחנו בסערת רגשות מתמדת. לכן, השנה במיוחד, אני רוצה להזמין אתכם ההורים והסבים והסבתות, לחוות איתנו את הפסטיבל בלב פתוח כמו ילדים, לראות את העולם דרך העיניים שלהם ולתת מזור לנפש הדואבת. ולו לכמה ימים של תום וחיוך. 

טובי האמנים והיוצרים בתחום הצגות הילדים מתארחים בפסטיבל שלנו, ואני גאה לעמוד בראש מוסד שמנגיש מסורת של תרבות גבוהה לכולם, מכל קשת החברה הישראלית." 

גם השנה דואג הפסטיבל להציג הצגות מונגשות לילדים בעלי צרכים מיוחדים ולכבדי ראייה. כמו כן, עבור משפחות המפונים, יוקצו כרטיסים ללא עלות להצגות נבחרות, בתיאום מראש.

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY