בוא אלינו, אלינו אל סטלה מאריס

ביקרנו החודש באזור 'סטלה מאריס' (כוכב הים) השוכן על מורדותיו המשתפלים של הכרמל. זהו אזור פחות מוכר לישראלים שמכיל במרחק לא רב זה לצד זה שכיות חמדה היסטוריות, אדריכליות ונופיות. ממש פנינה תיירותית מקומית לא מנוצלת מספיק שעלתה לאחרונה לכותרות בעקבות התנכלות של חסידי ברלנד למנזר השוכן במקום בטענה ששם קבור הנביא אלישע. ההתנכלות של החסידים ערערה את מרקם היחסים הבין דתי העדין והמיוחד שמתקיים בחיפה בה נמצא לא הרחק משם המרכז הדתי של הדת הבהאית. קהילת האחמדים בשכונת כבאביר. המיעוט הערבי – מוסלמי שחי בשכנות ליהודים וכמובן הקהילה הנוצרית המקומית.
המגדלור ההיסטורי השוכן בבסיס חיל הים בסטלה מאריס
תבליט בתוך המנזר אשר מוקדש לזכרה של אדית שטיין
קפלת הלב הקדוש
מנזר סטלה מאריס הוא כמובן האטרקציה המרכזית במקום. בכניסה אליו אגב ישנו בית קפה חמוד בסגנון אוסטרי שאני הולך לבקר בקרוב. בכל מקרה מנזר הגברים במקום הוא מנזר האם של מסדר הכרמליטים – מסדר שהוקם במאה ה 12 בעת מסעי הצלב כאשר נזירים החלו לחיות במערות באזור בהשראת סיפור חייו של אליהו הנביא (שקדוש גם לדרוזים ולמוסלמים) . המנזר הוקם במאה ה – 18 נהרס ושוקם מחדש. במקום שהו חייליו של נפוליאון (להם הוקמה מצבה בכניסה לכנסייה בצורת פרמידה) שחלו בדבר.

כנסיית סטלה מאריס

כמה אנקדוטות מרתקות שלא ידעתם על המנזר :
במהלך מלחמת העולם הראשונה החביאו הנזירים את פסל המדונה והילד שניצב באפסיס שמעל המערה שמתחת לכנסייה זאת מחשש להתנכלות של המוסלמים. בתום המלחמה הוא הוחזר למקומו ומאז נקבעה תהלוכה צבעונית שנערכת כל שנה מהעיר התחתית לסטלה מאריס.
בארבע פינות הכנסייה ניצבים תבליטי אבן שמאזכרים דמויות קדושות של המנזר בניהם תרסה מאווילה – יהודייה מומרת שחייתה בספרד של המאה ה – 16 ונחשבת לאישה פורצת דרך לתקופתה כאשר נודעה כמסטיקנית קדושה ומייסדת מסדר הכרמליתיות היחפות. ספרה התיאולוגי – פילוסופי 'המצודה הפנימית' הפך לסמל של אלו 'המחפשים את האמת הפנימית עליהם שורה ההגנה מפני הרוע שבחוץ'.
ספרה של תרסה מאווילה התגלגל אל ד"ר אדית שטיין, פילוסופית גרמניה מבריקה שנטשה קריירה כפילוסופית משפיעה (למדה עם הוסרל אף הוא יהודי מומר שנחשב לאחד מגדולי הפילוסופים במאה העשרים) לטובת חיים במנזר. היא נלקחה לאושוויץ במבצע ללכידה של יהודים מומרים. בעת הובלתה לאושוויץ קיבלה על עצמה שטיין את הדין ואמרה לאחותה: "בואי אחותי, נלכה בעד עמנו" על התבליט שהוכן עבורה מצויר צלב מואר ולידו מגן דוד וחוטי תיל.
עוד פרט מעניין – פרשת 'האח דניאל' שהיה שייך למסדר הכרמליטים ובגלל שעתר לבגצ שונה חוק השבות (עתירתו נדחתה כי הוא היה בן דת אחרת)
ביציאה מן המנזר נגלה למולכם הנוף הההרי של מורדות הכרמל, המפרץ הכחול שברקע. הרכבל הוותיק שיורד לשכונת בת גלים. בסיס חיל הים ובו המגדלור המיוחד שהוקם לפני כמאה שנה על שרידיו של מגדלור קודם שהוקם בשנות השלושים במאה ה 19.
מבסיס חיל הים משתפל שביל סטלה מאריס בו ניתן להרגיש לכמה רגעים שאתה נמצא באיזה אי יווני. זוהי דרך של כמה דקות היורדת אל מערת אליהו הנביא, בדרך עוברים ליד מבנה לבן – זוהי קלפת הלב הקדוש בה מתבודדים נזירים.
צריך להזכיר בהקשר לשכונה שנקראת גם הכרמל הצרפתי שבימים אלו מתנהל מאבק של ארגונים סביבתיים ועיריית חיפה נגד הכוונה של רשות מקרקעי ישראל לבנות בשטח הבסיס הצבאי של חיל האוויר שיפונה בקרוב 20 רבי קומות. תושבים באזור יצאו לקרב בלימה: "זהו מתחם היסטורי עוד מימי אליהו הנביא שמקודש לכרמליטים, לבהאים ובעל ערכי טבע מיוחדים לכן לא צריך להוסיף דירות. אנחנו מעדיפים לנשום".

תבליט לזכרה של תרסה מאויילה "המצודה שבלב"

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY