מצעד הגאווה בחיפה שייערך בשישי הבא, ה-24 ליוני בשיתוף עם העירייה יהיה השנה בסימן נשים. הוא יכלול צעדה שתתפרש על ציר מוריה, הקרנות סרטים וקבלת שבת גאה בבית הכנסת הרפורמי "אוהל אברהם"  בו תשא דרשה עמית צוק, שהפכה מאשה נשואה לטרנסג'נדרית

עובדי עיריית חיפה  כבר פרשו על בניינה את דגל הגאווה – גם כצעד של הזדהות לפיגוע בפאב הגאה בארה"ב שהתרחש בשבוע שעבר. בשישי הבא, ה-24 ליוני ממתינים בעיר לאלפים הצפויים לחגוג במצעד הגאווה החיפאי ה – 9 במרכז הכרמל

המצעד נערך בשיתוף עיריית חיפה והפעילים המובילים בקהילה הגאה, מתוך רצון לתת ביטוי לקול האותנטי של הקהילה הגאה. הנושא שנבחר השנה ללוות את כל מצעדי הגאווה ברחבי הארץ הוא נשים בקהילה. בתוך כך, המצעד בחיפה ייתן במה לקולן של הנשים בקהילות הלה"טב, יעצים את קולן ואת מעמדן בכלל.

ראש העיר חיפה יונה יהב אמר : "רק לפני יומיים רוצח פנאטי טבח בעשרות אנשים במועדון של הקהילה הגאה בארצות הברית. משום כך, המצעד בחיפה יהיה השנה אחר, מיוחד. מצעד הגאווה בעיר יהיה מצד אחד מפגן של שמחה, צבעוניות, והדרך של הציבור כולו לחגוג את רוח האדם והחירות. אבל הוא יהיה גם מסע קצר של גאווה. פשוט ללכת, מנקודה אחת לנקודה אחרת, עם גו זקוף, בצעידה שיש בה אמירה מאוד ברורה לכל העולם.

"חיפה תחגוג ביום שני את הקיום המשותף, את הסבלנות, ואת התבונה שלנו לקבל אחד את השני. מבחינתי, יש מעט מאוד אירועים המסמלים את רוחה של חיפה, כמו מצעד הגאווה. השבוע תלו על בניין העירייה את דגל קהילת הלהט"ב. הדגל הזה עובר ממש ליד חלון המשרד שלי. אני גאה היום להיות חיפאי."

השנה, המצעד חוזר לציר מוריה, במטרה להדגיש כי קהילות הגאווה הן חלק מהציבור החיפאי ולחזק את הנראות של קהילות הגאווה. מה שמיוחד במצעד החיפאי הוא שמעבר לצעדת החופש הוא כולל גם תכנים משמעותיים לשאיפה לשוויון מגדרי, סובלנות וקבלת האחר. להלן תכנית האירועים:

12:00 התכנסות בגן שמואל

13:00 מצעד

14:00 אירוע גאווה והופעות בגן האם

אירועי הגאווה בעיר החלו כבר השבוע עם סרטים נבחרים מפסטיבל הקולנוע הגאה שהוקרנו בסינמטק (15 – 19 ביוני), אירוע מיוחד לנשים "ללכת עם הזרם" לציון חודש הגאווה של נעמ"ת שנערך ב – 13 ביוני במסעדת דג'ואן, ערב הקראת שירה להט"ב "כותבות שירה גאה" על הגג של מתנ"ס טבריה 15  במהלכו הוקראו שירים גאים והוצגה תערוכה  בנושא. בשישי הקרוב (17.6)  תתקיים קבלת שבת גאה בבית הכנסת הרפורמי "אוהל אברהם" במרכז חינוך ליאו באק. את הדרשה תישאנה עמית וגלית צוק (בני זוג שאחרי 20 שנות נישואים עמית החליטה לצאת מהארון ולספר שהיא טרנסג'נדרית. השתיים נשואות באושר עד היום).

ביום ראשון הקרוב (19 ביוני) יוקרן במסגרת סינמה הדר ובשיתוף יוצרימות  הסרט "לאהוב אותה" לרגל חודש הגאווה ולאחריו תתקיים הרצאה ושיח בנושא. הסרט מתעד את סיפורן האמיתי של לורל (ג'וליאן מור) וסטייסי (אלן פייג', ג'ונו) – שהסעירו את ארה"ב במהלך שנות ה-90 והביאו לשינוי חוקתי. לורל היא בלשית מצטיינת, שמסתירה מחבריה השוטרים את נטייתה המינית ואת בת זוגה לחיים סטייסי. כל זה משתנה כאשר לאחר 25 שנות שירות היא מאובחנת כחולת סרטן, ומבקשת מהמדינה לדאוג לכך שכספי הפנסיה שמגיעים לה יועברו לסטייסי. כשהיא נתקלת בהתנגדות מצד מחוקקי המחוז, היא יוצאת יחד עם חבריה השוטרים ורב יהודי אקטיביסט למאבק חשוב ואחרון. (סינמהדר, רחוב ירושלים 29, 19:30 נשנושים ויין, 20:00). ביום חמישי הבא (23 ביוני ) רגע לפני המצעד – מתהדרת בגאווה, ארוע רחוב גאה מסדה. ההופעות הרצאות ומוזיקה טובה בין בתי הקפה ברחוב מסדה החל מהשעה 20:00

יוסי שלום, חבר מועצת העיר מחזיק תיק הנוער והצעירים ותיק הגאווה: "אני שמח על המהלך שמבצע ראש העיר בפיתוח התשתיות עבור הקהילה הגאה, ושהוא נתן לי את המנדט להוביל את הקהילה בחיפה. ולהיות חלק מהצוות שמקדם את הפעילות, העשייה והתרבות הגאה שמתפתחת בעיר ואנחנו מבטיחים שעשייה זו תמשיך לאורך כל השנה ולא רק סביב המצעד. חשוב לנו להרים ראש ולצעוק בקול גדול, משהו טוב ונכון קורה בחיפה. בהזדמנות זו אני גם רוצה לעדכן שהעבודות על שיפוץ הבית החלו ואנחנו מצפים להתחיל את הפעילות בבית הקהילות לפני החגים".

 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY