התלמיד בנט

אנחנו רגילים לכנות אותו ברשמיות השר נפתלי בנט אבל גם הוא היה תלמיד שנאבק להצליח.  שר החינוך הופיע בכנס מורים  וחלק מחמאות חמות למורה ולמטפלת החיפאית חיה כהן, שכלל לא נכחה באירוע והופתעה לשמוע שהיא היחידה שהעלתה לו את הבטחון העצמי. "כשלא הצלחתי בשום דבר היא החליטה שאני אצטיין", הוא אמר עליה. כהן מספרת איך בנט היה כתלמיד, כמה שובב היה  ובאיזה הצגות הוא כיכב?

הוא כיום שר החינוך שחולש על מערכת החינוך בישראל, אבל גם נפתלי בנט היה תלמיד מפוחד במקצת, חסר בטחון שעד היום מוקיר טובה וזוכר מורה אחת מיוחדת שגרמה לו להרגיש מוצלח.

מול 5,000 מורים דיבר בשבוע שעבר השר בנט בכנס חמ"ד על מורתו חיה כהן שהייתה המורה היחידה שהזכיר. כך אמר:"אנחנו היינו בשליחות בחו"ל והוריי הם אנגלוסקסים והעברית שלי מאוד נחלשה שם. כשחזרנו לארץ לאחוזה בחיפה בתעודה שלי הכל היה כמעט טוב ביום טוב…הייתה מורה אחת חיה כהן לדרמה יוצאת וכשלא הצלחתי בשום דבר היא החליטה שאני אצטיין בזה ובהצגת סוף שנה שמה אותי בתפקיד ילד עולה זה לא היה קשה מידי והצטייניתי, היה כתוב מצוין בתעודה. העובדה שהייתי מצוין במשהו, לא משנה מה, נתנה לי אז את אותה נקודת אחיזה שאני יכול להצליח ואז ברגע שיש לך נקודת אחיזה אחת ואתה יכול להיות מצוין אתה יכול לפתח את זה גם לדברים אחרים".

(ניתן לראות את הקטע בקישור הזה החל מהדקה ה45:20 ועד 48:48

https://www.youtube.com/watch?v=uYW9U1KFIUE   )

– ידעת שככה ידבר עליך ?

"לא ידעתי בכלל מכל הטקס הזה. אחריו התקשרו לספר לי ואני התרגשתי ובכיתי.  הוא בחר דווקא בי מכל המורות הרבות שהוא מכיר וזה די הפתיע אותי, גם מראה את החלק המאוד יצירתי שבו וגם שהוא לא כזה "חניוק", לא רק לימודי תורה ומשנה מעניינים אותו אלא גם דרמה. אפילו יותר ממה שהוא למד לימודי ירושלים הוא למד מההצגה עצמה והכל הוא שתה בצמא כי לא חי איתנו כאן . גם אז ראיתי וגם היום שיש בו המון אהבה, טוב לב ויצירתיות .

להערכתה של כהן מדובר על סביבות שנת 1983, אז בנוסף להיותה מורה לחינוך מיוחד הפכה גם למורה לדרמה טיפוית בבית הספר הדתי כרמל בחיפה (שכיום נקרא נתיב אליעזר). בנט היה אז ילד שנחת מארה"ב עם הוריו היישר לכיתה ה' בבית הספר. כמו כל עולה חדש זה לא היה רק קל ופאן, אבל גם לא בלתי נסבל, כמו שהיא מספרת. "הוא השתלב אבל לא היה בין הילדים השובבים שיוצאים כל הזמן בכיתה. בכנס הוא הגדיר את עצמו כתלמיד של כמעט טוב אבל אני הייתי נותנת לו יותר. השילוב שלו בחברה ובכיתה היה די מהיר אבל בכל זאת זה לוקח זמן, השנה הראשונה לא קלה לילדים אבל הוא לא היה נראה לי עצוב, הוא בן למשפחה מאוד שמחה ובעצמו אדם שמח".

– הוא היה מ"המקובלים"?

"מי שמכיר אותו זה הראל בני שהיה עוזר פרלמנטרי בכנסת אז אולי צריך לשאול אוותו. אבל ברור שהוא לא היה תלמיד גרוע, אני הייתי גם מורה טיפולית להעשרה אינסטרומנטלית והוא אף פעם לא היה צריך את החיזוק הזה. נפתלי היה ילד טוב, לא מהילדים המתפרעים עם בעיות ההתנהגות ולהערכתי הוא נקלט מאוד יפה , השתלב יפה מאוד בשיעורי הדרמה והיה מאוד פעיל".

באותה השנה כהן הפיקה עם התלמידים את הצגה "מלכת שבא הקטנה" המספרת את סיפורה של ילדה שעולה לישראל ממרוקו ובתחילה היא לא ממש מקובלת בין הילדים. בנט קיבל בהצגה תפקיד של עולה חדש. "חשבתי שזה יתאים כי הוא עצמו היה עולה חדש והוא שיחק מאוד יפה, בכלל הכל הוא עשה טוב זו הייתה הצגה עם הרבה תנועה ומשחק והוא היה מאוד טוב בזה".

"המוטו שלי בחיים הוא לראות את הילד בנקודת האור, כמטפלת כשמגיעים אלי ילדים לפני שאני מסתכלת על כל הטפסים אני רואה את האור שבילד, והשר בנט התחבר לזה.  לדעתי היה קצת צנוע לגבי עצמו לא חושבת שדייק כשאמר שכל התעודה שלו הייתה רק 'כמעט טוב', בכל מקרה בדרמה הגיע לו ציון מצוין.

כיום היא מטפלת בהבעה ויצירה בילדים ובמבוגרים. אחרי שנודע לה על המילים החמות של השר, היא כתבה לו שהיא מאוד מאוד מודה לו אבל הוא לא ענה לה. "טוב, בטח אין לו זמן הוא מתעסק באלף דברים, לא משנה עצם זה שהוא הביא את הנושא זה פנטסטי בשבילי".

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY