חילופי תפקידים. צילום: בטאון חיל האוויר
חילופי תפקידים. צילום: בטאון חיל האוויר

את יום ההולדת של כנסת ישראל חגגו בבית-הספר למקצועות התעופה בבסיס הטכני בחיפה באופן יצירתי במיוחד – השוחרים, תלמידי בית-הספר, כיהנו כמפקדים ליום אחד, ועל כתפיהם הונחו דרגות קצונה ואחריות גדולה.

השבוע, לפני 66 שנים, בט"ו בשבט שנת תש"ט, התכנסה לראשונה בירושלים האסיפה המכוננת של ישראל, שלימים שונה שמה ל"כנסת הראשונה". מאז חוגגת מדי שנה כנסת ישראל את יום הולדתה בחג ט"ו בשבט. לחגיגות הצטרפו גם שוחרי ביסה"ת (בית-הספר להנדסאי תעופה) בבסיס הטכני בחיפה, שמצאו דרך יצירתית לחגוג את חג הדמוקרטיה הישראלית.

"זהו יום חשוב למדינת ישראל. אנו חוגגים גם את היווסדותה של כנסת ישראל, וכחלק מחגיגת הדמוקרטיה אנחנו מקיימים מידי שנה כאן בבית-הספר את 'יום חילופי השלטון' ומעבירים לכם השוחרים את המושכות ליום אחד. אנחנו בטוחים שתעשו זאת יותר טוב מאיתנו, וסומכים עליכם שהיום יתנהל בצורה מיטבית", פתח את היום מפקד ביסה"ת, סא"ל (מיל') שלום.

שיעור לחיים. צילום בטאון חיל האוויר
שיעור לחיים. צילום בטאון חיל האוויר

"חוויה שבעקבותיה ישאפו להצטיין"
במסגרת יום חילופי השלטון זכו חברי מועצת התלמידים של בית-הספר למלא תפקיד ניהולי או פיקודי בבית-הספר למשך יום אחד. הם ישבו לפגישות עם מפקד הבסיס, המדריך הראשי של בית-הספר וקבוצת הפיקוד של הבסיס והעלו את כל ההצעות והטענות שהעלו במשך היום אל מול הדרג הגבוה. הן השוחרים והן בעלי התפקידים לוקחים את הפעילות ברצינות רבה, ולצורך היום אף החליפו כותפות, כך שלכתפי רבי סרנים וסגני אלופים, היו למשך היום כותפות שוחרים צבעוניות ואילו לחברי מועצת התלמידים הוענקו אמש דרגות סא"ל ורס"ן.

"מטרת היום היא לתת לשוחרים במה ולאפשר להם להשפיע על חוויית התיכון שלהם", הסביר רס"ן אלי גולן, המדריך הראשי של בית-הספר. "רובד נוסף ועיקרי של היום הוא הבמה האישית שמקבלים חברי מועצת התלמידים. הענקת הדרגות והאחריות לשוחרים הצעירים היא אקט לעידוד המוטיבציה בראש ובראשונה. לוקחים תלמידה בת 17 ונותנים לה ליום אחד סמכות ואחריות גדולה, וזה משהו שהיא תישא איתה לכל אורך הלימודים, ואחר-כך בשירותה הצבאי. אנו מקווים שזו תהיה חוויה שבעקבותיה תשאף להצטיין, לצאת לקצונה ולתרום לחברה".

חוגגים דמוקרטיה
חוגגים דמוקרטיה

כלי תקשורת ייחודי בין התלמידים להנהלה
ליליה דזיאלושינסקי היא שוחרת בבית-הספר הטכני בחיפה ומכהנת כיו"ר מועצת התלמידים. אמש, כשדרגות סא"ל לכתפיה, והיא מונתה למפקדת בית-הספר, האחריות על כתפיה הייתה גדולה. "זה יום חשוב. זכינו לראות מה עושה ההנהלה וניתנה לנו האפשרות לנסות ליצור סביבת לימוד טובה יותר", הסבירה ליליה.

"היום הזה נתן לנו, התלמידים, אפשרות להביע את דעתנו ולהצליח לשנות. זה כלי תקשורת ייחודי בין התלמידים להנהלה. הרגשתי את האחריות, את הכוח, ולכבוד הוא לי", שיתפה בר אבינו, שוחרת נוספת במועצת התלמידים שענדה אמש דרגות רס"ן ושימשה כמפקדת בית-הספר התיכון.

כשנפגשו נציגות מועצת התלמידים עם מפקד הבסיס, אל"ם רונן, הן העלו בפניו הצעות לייעול שהציפו שאר שוחרי בית-הספר, ומצאו יחד פתרונות ודרכי פעולה. הוא סיכם את שיחתו איתן בהתייחסות להרכב הצוות: "אני שמח שיושבות מולי כעת שלוש בנות. אנחנו סומכים עליכן ומאמינים ביכולתכן".

 

4 COMMENTS

LEAVE A REPLY