מזניקים למעלה

החברה שפועלת תחת החברה הכלכלית לחיפה יצרה ערך למשקיעים ותורמת לפיתוח כלכלי ותעסוקתי של העיר

מחוות דעת  שהכינה חברת פורמתאוס לקראת הבשלת הקרן הראשונה של היי סנטר, עולה כי שווי הי סנטר  הוא כ 11 מיליון דולר.  בחברה  אשר הוקמה לפני כ 10 שנים כחממה עסקית  טכנולוגית, לאחר מלחמת לבנון השניה, הרחיבה את פעולותה ומסייעת עתה לחברות הזנק, גם כגוף השקעות בחברות היי טק.

פעילות ההשקעות של היי סנטר מוכוונת לחברות המעוניינות לבסס את פעילותן בעיר חיפה ולכן תרומתה הגדולה לפיתוח חברות הזנק, לפיתוח הכלכלה והתעסוקה בחיפה. ההשקעות שמבצעת היי סנטר הינן תמיד בשת"פ עם משקיעים מהמגזר הפרטי ו/או הרשות לחדשנות (לשעבר המדען הראשי).

עם הבשלת פורטפוליו החברות של הקרן הראשונה, הזמינה היי סנטר הערכת שווי מקצועית לאחזקותיה בחברות הפורטפוליו.  הערכת השווי בוצעה על ידי חברת פורמתאוס המנהולת ע"י יובל זילברשטיין, רו"ח. פרומתאוס מוכרת וידועה באיכות הערכותיה לחממות ולחברות היי טק צעירות.

מהניתוח של חברת פרומתאוס עולה כי היי סנטר הניבה תשואה כוללת  של 20%. תשואה זאת גבוהה משמעותית מעל  המדדים המקובלים בשוק ההשקעות הון הסיכון.  

פרופ. מרים ארז, יו"ר היי סנטר וכלת פרס ישראל: " כיום, היי סנטר שוקקת  חברות סטרטאפ המבקשות להיות חלק מהקהילה התומכת של היי סנטר, הייעוץ המקצועי שניתן, והיכולת ליצור קשר עם מועדון המשקיעים של היי סנטר. היי סנטר ממוקמת במקום אטרקטיבי  בעיר התחתית המתחדשת, עם נוף לנמל ולהר כאחד באוירה של ייזמות . חיפה מהווה עבור החברות בהיי סנטר אקו-סיסטם ייחודי, שיש בו הרבה משאבי ידע מהמוסדות האקדמיים ומחברות ההי-טק הישראליות והבינלאומיות, וכיום העיר זוכה לביקורים רבים של אנשי עסקים ומשקיעים מחו"ל המחפשים להשקיע במיזמים החיפאיים.   תודות רבות ליעל מיטלמן המנכלית שמובילה את החברה ולצוות המצויין שגובש במקום ואני משוכנעת שהם יצליחו להוביל את היי סנטר להישגים משמעותיים גם בעתיד.

יעל מיטלמן, מנכ"לית היי סנטר וליאור חנוכה, מנהל העסקים  של החברה :" היי סנטר הוקמה על מנת לקדם את ההיי טק בעיר חיפה ולתת פתרון לדרישות המימון של חברות צעירות, בנוסף למנטורינג והכוונה לניהול אסטרטגי מוביל.  חיפה כמרכז חדשנות פעיל הכולל זמינות וגמישות של אפשרויות מימון ותשתיות נותנת מענה לצרכים של היזמים מייד עם הקמת המיזם. מסלולי המימון והתשתיות נבנו כך שיתאימו לחברות עם התפתחותן ויקבעו את מקום מושבן בעיר. חברות הסטארט-אפ המתפתחות מהוות מנועי צמיחה ומסייעות לקידום הכלכלה, לפיתוח התעשייה הטכנולוגית ולהגשמת חזונם של היזמים. אנו גאים בהצלחת חברות הפורטפוליו ובתרומתנו לקידום ההשקעות בהיי טק בעיר חיפה ומאמינים שקרן היי סנטר II שתגוייס כקרן "אימפקט" (קרן המוקמת למטרות רווח והשפעה על הסביבה) תסייע בידינו לקדם פרויקטים נוספים ולהעמיק את תרומתנו לכלכלת העיר.

"חברות הפורטפוליו של היי סנטר ונצ'רס  מאוד מגוונות, ובאות מדיסציפלינות שונות ומתחומים שונים. המשותף לכולן הוא הפוטנציאל הרב הגלום בטכנולוגיות.

חברה בולטת בתיק ההשקעות של היי סנטר  היא חברת פרונטולי, חברה חיפאית הממוקמת בעיר התחתית בחיפה, מתמחה בהעברת מידע על גב גלי קול. הטכנולוגיה הייחודית של פרונטולי משתמשת בתכנה לקידוד מידע לסדרה של צלילים הנמצאים מעבר לטווח הנשמע על ידי בני אדם, צלילים אלו ניתנים לשידור וקליטה מרמקולים ומיקרופונים סטנדרטיים כך שאין צורך בשימוש בחומרה ייעודית יקרה ובפרוטוקולים מורכבים והמכשירים האלקטרוניים בעצם "מדברים" אחד עם השני בתדר שלא נשמע ע"י האוזן האנושית. החברה מנהלת שיתופי פעולה מוצלחים עם ענקי תעשיה.

תחום נוסף שמטופח בהיי סנטר ונצ'רס הוא התחום הרפואי. בהקשר זה, ראוי לציין כדוגמה את חברת פלואומד אשר עושה שימוש בטכנולוגיות רובוטיות לאספקה של תמיסות רפואיות בניתוחים לפרוסקופיים (זעיר פולשניים) שהפכו בשנים האחרונות לפופולאריים מאוד בפרוצדורות ניתוחיות. הפתרון הטכנולוגי החדשני שפיתחה FlowMed , הוא למעשה מערכת רובוטית לאספקה רציפה של תמיסה סטרילית לניתוחים הדורשים כמות גדולה של תמיסה. הטכנולוגיה שפיתחה החברה מקטינה את הסיכון וחוסכת סיבוכים למנותח, מקצרת את זמן הניתוח וחוסכת בעלויות בתמיסה ובמתכלים לבתי החולים.  

דוגמה נוספת לחברה לחברה מצליחה עם זיקה לתחום האקולוגי ותרומה משמעותית לקיימות היא חברת גילי אושן, אשר הוקמה בהיי סנטר בשנת 2010 ע"י יחיאל  (חיליק)   שווימר ויוסי מלכנר. החברה עוסקת בפיתוח טכנולוגיות חדשניות לחקלאות ימית הכוללות הטכנולוגיה החדשנית לגידול דגים בלב ים שפיתחה הוכרה כמשמעותית לאספקת מזון מהים וכן לאיכות הסביבה.  החברה קיבלה מענק על סך של כ- 2.3 מיליון יורו מתוכנית הורייזון 2020 של האיחוד האירופי, שבמסגרתו מפתחת החברה מוצרים נוספים לשיפור וייעול תהליך גידול הדגים".

כאמור שווי היי סנטר ואחזקותיה עומד כיום על כ 11 מיליון דולר ומדובר בהישג משמעותי לחברה עירונית חיפאית.

 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY