"ניצחתי את הנאצים,  היום אני  חוגג  בר מצווה"/ בר מצווה בגיל 83

בגיל 83 יעקב אדלשטיין, ניצול שואה, חגג בר מצווה שנמנעה ממנו בגלל הנאצים ששלטו ברומניה בנערותו.  הפעם הוא עלה לתורה בסיועם של מתנדבי   עמותת  יד עזר לחבר, חניכי קורס בלשים במכללה לשוטרים ואחרים.  "לרגע, הרגשתי שסגרתי מעגל. אני כל כך מאושר, עבורי זה יום של ניצחון אמיתי", אמר

אדלשטיין  התקשה לעמוד בהתרגשות הרבה שהציפה אותו,  כשדמעות חונקות את גרונו ליוזמי המחווה חניכי קורס בלשים מתקדם במכללה לשוטרים ולמנכ"ל עמותת "יד עזר לחבר" שמעון סבג . "אני ניצחתי… אני ניצחתי, את הנאצים,  כי אני חוגג היום בר מצווה", כך בהתרגשות עצומה אמר יעקב אדלשטיין, ניצול שואה, שבגיל 83 זכה לחגוג בר מצווה  שהנאצים מנעו ממנו לחגוג בגיל 13.

האירוע ביוזמה מבורכת של חניכי קורס בלשים מתקדם במכללה לשוטרים בבית שמש, יחד עם עמותת "יד עזר לחבר" ונערך ב"בית החם" של העמותה בחיפה. "בגיל שבו הייתי אמור לחגוג בר מצווה לא למדתי, לא ידעתי כלום. הדבר היחיד שלמדתי זה לגנוב ולשקר כדי לשרוד. זה הדבר היחידי שאז עשיתי . ברגע הזה אני מודה לכולם שטרחו למעני. אם האירוע הזה לא היה מתקיים בזכותכם, אף אחד לא היה מקיים אותו" אמר יעקב אדלשטיין כשיכפה לראשו והוא עטור טלית ותפילין ודמעות חונקות את גרונו.

אדלשטין, ניצול שואה מהעיר יאס שברומניה חגג את בר המצווה והעלייה לתורה בנוכחות עשרות חניכי קורס בלשים מתקדם, קציני משטרה, מפקדי הקורס עומרי ריבין וראש תחום מודיעין בילוש רב פקד אושרי אמור, מפקד תחנת חיפה ניצב משנה שאול צמח, רב מחוז חוף, פקד אנשל פרידמן ,בנו של אדלשטיין, אריה, ועשרות אורחים ומתנדבי העמותה.

בר מצווה -אדלשטין ושמעון סבג

יוזמי הרעיון חניכי קורס בלשים מתקדם שהסתייעו בנדיבות לבם של מתנדבי עמותת יד עזר לחבר, בראשה מנכ"ל ומייסד העמותה שמעון סבג. "ארגנתי וערכתי לאורך שלושה עשורים, מאות טקסי בר מצווה לניצולי שואה, אבל האירוע הזה האפיל על כולם", אמר סבג בדברי ברכתו. "ההתרגשות עצומה. התחושה שונה הפעם, אולי בגלל היזומה של חניכי קורס הבלשים, אולי בגלל המעורבות של מפקדי הקורס, אולי בגלל המעורבות של קציני משטרה ממחוז חיפה, אבל בעיקר בגלל הסיפור האישי של יעקב אדלשטיין. חגגתי אירועי בר מצווה המוניים אבל האירוע האינטימי הזה הוא המרגש מכולם", אמר סבג.

מפקד תחנת חיפה, ניצב משנה צמח בירך אותו ובין היתר אמר "לא אנחנו ניצחנו,  אתה  זה שניצחת". מפקד הקורס עומרי ריבין אמר כי הרעיון הזה שהוא והחניכים שלו חוגגים בר מצוה לניצול שואה גורם לו להתרגשות עצומה. "זה לא אירוע רגיל. זו לא פעילות חברתית רגילה, זה בעיקר רגע מכונן עבור כולנו" הדגיש.

מלי כהן, שהנחתה את האירוע ברגישות רבה, הקריאה בתמציתיות את קורות חייו של אדלשטיין. רק אחרי הדברים של כהן בחר אדלשטיין לומר שני משפטים והודה לשוטרים לחניכים, לקציני המשטרה ולשמעון סבג מנכ"ל עמותת "יד עזר לחבר".

באירוע  השתתפו גם כ- 70 ניצולי שואה של הבית החם יחד עם מתנדבי העמותה. שיאו של האירוע היה בטקס הנחת התפילין בניצוחו של רב המחוז פקד פרידמן.. כשהתפילין עיטרו את ידו ומצחו אדלשטיין התקשה לעצרו את הדמעות. הוא עלה לתורה כדת משה וישראל, בירך הניף את ספר התורה.

בסיום האירוע, נערך טקס חלוקת מזכרות לחתן הבר מצווה מטעם מפקדי הקורס לבלשים. עמותת  יד עזר לחבר העניקה גם היא תעודות הוקרה. סבג המורגל באירועים כאלה סיכם "מבחינתי זה לא משנה אם מדובר באירוע שבו חוגגים עשרות ניצולי שואה בר ובת מצווה בכותל, או אירוע שבו החגיגה צנועה. הלב תמיד מלא אושר".

 

צילום תמונות מהאירוע: ג'ו לוצ'יאנו

4 COMMENTS

LEAVE A REPLY