ריקודים אקסטטיים מול פסל מוזהב, אמנים ששורפים את האגו ומחאה ברוח חטא העגל. לא מדובר בפרשנות לסיפור המקראי כי אם בטקס ססגוני שמקיימים כל שנה אמני עין הוד "יש דתיים שחושבים שהשריפה בכרמל הייתה בגלל הטקס הזה". צפו בסרטון

כל שנה במוצאי פסח עורכים תושבי כפר האמנים 'עין הוד' את 'טקס עגל הזהב' : במסורת היהודית סיפור עגל הזהב נדחק לפינה אך סיפורם של האנשים שלא התאפקו ויצרו את העגל מקבל תפנית בדמות טקס מרהיב וססגוני אותו החלו לקיים ביישוב לפני 24 שנים "את הפרוייקט יזם האמן נדב בלוך שהלך לעולמו" מספרת לי מי שהייתה בת זוגתו נחמה לבנדל "אני זוכרת שבאותם תקופה חגגנו את חג הפסח עם עוד חברים בכפר ורצינו לסיים את החג בצורה אחרת. נדב מאוד אהב את סיפורי התנ"ך והוא ניגש לספר ומאוד התחבר לסיפור עגל הזהב. ישבנו כל החברים ובנינו טקס שיאחד את כולם. טקס משמעותי שמעורב בו גם פסל בו כל שנה לוקח על עצמו אמן אחר לבנות את פסל עגל הזהב ולהציגו בפני הקהל".

מה המשמעות שעומדת מאחורי הטקס ?

"קודם כל הטקסיות יש בה משהו מאוד מאחד. שנית לקיים את חטא העגל כדי לחזור ולשנן אותו כדי לא לסגוד לאלילים מודרנים שאותם אנו מנפצים. ויש גם עוד אלמנט חשוב בו האמן בסופו של הטקס מנפץ ושורף את התוצרים שלו והמשמעות העמוקה היא ניפוץ האגו .לא להיקשר לעבודה שאתה יוצר שלאמנים בו נודה משהו מאוד קשה".

אלו תגובות אתם מקבלים ?

"התגובה הכי מטופשת שקבלנו הייתה של כמה דתיים בניהם הרב המחזיר בתשובה אמנון יצחק שבגלל הטקס שאנו מקיימים אז פרצה השריפה הנוראית בכרמל".

את הטקס השנה ערך דן חמיצר והוא עמד בסימן מאה שנות תנועת 'הדאדא' שהוקמה כהתרסה כלפי הזרמים האומנותיים ששלטו בתקופת מלחמת העולם הראשונה וגם כדי לצאת נגד האלימות.

בחלק הראשון של הטקס התקבצו מאות ברחבה המרכזית של הכפר שם הונח 'מגש הכסף' עליו נפרסו עבודות אומנות שייצגו את ההישגים של המדינה (החקלאות, חוק כבוד האדם ועוד) ולאחר מכן לקול תרועת החצוצרות הורד 'עגל הזהב' מהאויר ועליו הונחו עבודות אומנות שמייצגות את החוליים של החברה הישראלית בניהם האגואיזם, שנאת החינם, פערי המעמדות ואפילו היה מי שיציב את בנייני הולילנד שמייצגים את השחיטות. לאחר מכאן יצאה שיירת עגל הזהב בריקודים ומחולות לאורך כל הכפר עד לגבעה סמוכה שם כפי שמתואר בסיפור המקראי החלו האנשים לסגוד לו ורקדו סביבו. ואז הגיח מאי שם משה רבנו ונזף בעם שהלך שולל אחר כזבים "בני עוולה" צעק עליהם משה "אני רק נעלם לכמה זמן ואתם כבר סוגדים לאלילים מעשי ידיכם" משה נשא את לוחות הברית ובצד השני את מגילת העצמאות "איפה השיווין, למה היחס המשפיל לניצולי השואה" סנט בקהל והורה להם לחזור אחריו "חטאנו, פשענו" כשמשה התקרב לעגל הוא נחרד למראה והחל לנפץ את הפסל לקול מצהלות הקהל שהחל לרקוד באקסטזה מסביב כשמשה החל שורף את הפסל.

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY