אז למה אתם לא יורדים במשקל?

יוצא לי לשמוע הרבה מאנשים שרוצים לרדת במשקל חוזרים המנטרה הבאה אני אוכל הכל בריא אז למה אני לא יורד במשקל?" התשובה היא פשוטה, בריא זה לא בהכרח דיאטטי. ודיאטטי בכלל לא חייב להיות בריא. מאמנת הכושר מיכל יעקובובסקי נותנת עצות מניסיונה הרב

 

אם ניקח למשל חופן קטן של עשרים גרם אגוזים שווה לכ-131 קלוריות, מתוכן 13 גרם שומן (כמעט 3 כפיות שמן). ומאוד קל בלי לשים לב לצרוך הרבה מעל 10 אגוזים. בכוס קולה דיאט לעומת זאת, יש פחות מקלוריה 1 אבל כולם יכולים להסכים שזה לא בריא.
עוד דוגמא, בהשוואה בין מוצרי דגנים מלאים (המכילים את כל רכיבי הדגן כמו אורז מלא, קינואה) לעומת דגנים מעובדים (כאלו שעיבדו והורידו מהם את המעטפת כמו אורז לבן, קמח לבן) אין הבדל קלורי משמעותי. אז למה הדגנים המלאים נחשבים יותר מומלצים במטרה לרדת במשקל או שמירה על חיטוב? הדגנים המלאים לרוב מתפרקים יותר לאט בגוף ושומרים על שובע ואנרגיה לאורך זמן ביחס למעובדים.

מזונות בריאים הם לרוב מאכלים שיותר קל לשבוע מהם. אני לא מציעה עכשיו למנוע מעצמכם גילטי פלז'ר. בהחלט ניתן לשלב בצקים, אלכוהול, קינוח וכו', רק חשוב לדעת שזה בא על חשבון משהו אחר ושיש לשמור על איזון. הכל מסתכם בסופו של דבר, בכמות הקלוריות, גירעון קלורי גורם לירידה במשקל, ומאזן קלורי חיובי מביא לעליה במשקל.

אימון לחיים ולבריאות. מיכל יעקובוביץ'
אימון לחיים ולבריאות. מיכל יעקובוביץ'. צילום: אלוני'ס

עוד שיטה מומלצת שיכולה לעזור לנו להגיע למאזן קלורי שלילי, היא פשוט להוסיף פעילות גופנית מתאימה. פעילות אירובית יעילה בעיקר לשריפת קלוריות. נניח שהשקעתם ב-3 אימוני אירובי בשבוע וכל אימון שרפתם 300 קלוריות, 3X300=900 לחלק ל-7, יוצא גירעון קלורי של כ-130 קלוריות ליום
אימון כוח בונה יותר שריר ומייעל את קצב חילוף החומרים. בנוסף שריר תופס פחות נפח ביחס לשומן ולכן גם אם תישארו על אותו משקל, אך תשנו את הרכב הגוף תוכלו להיראות חטובים יותר. אני למשל, עליתי 3 ק"ג מאז שהתחלתי להתאמן, ואני נראית חטובה יותר.
אז אם בא לכם תוצאות אבל לא בא לכם לוותר על הנאה מאוכל, אני ממליצה בעיקר על אימוני כוח. שילוב של אירובי תמיד מומלץ ונותן עוד תוצאות.
אבל כמו שאומרים, תזונה היא חלק לא קטן מהתוצאות לכן כדאי להסתכל על הערך התזונתי של האוכל שאתם בוחרים. יכול להיות שהוא לא בדיוק דיאטטי כמו שקיוויתם. ייתכן שדווקא משהו מעובד ו"לא בריא" יותר יתאים לכמות הקלוריות שאתם מחפשים. המלצה נוספת היא להוסיף כמה שיותר "נפח" לאוכל, כמו ירקות ועלים שמגדילים את המנה משביעים, ודלים בקלוריות.

19 COMMENTS

LEAVE A REPLY