תגיות. כולנו מסתובבים בעולם עם כותרת מעל הראש או עם איזו תווית גדולה על המצח שהחברה נתנה לנו. מילה שבה החברה מצליחה לשייך אותנו למקום שלנו. זה מתחיל בדברים הפשוטים ביותר כמו גבר או אישה ילד או מבוגר וממשיך בהכללות ובהפיכת הכותרות הללו לסימן זיהוי או לדרך קלה יותר בשבילנו להבין על מי יש לנו עסק, מבלי בכלל להכיר את האדם השני,או בשפה הפשוטה סטיגמות. הבלונדינית, האתיופי, המזרחי, החנון, ההומו. כל אלו תופסים מקום גדול בדרך החשיבה שלנו, בדרך בה אנחנו בוחרים להסתכל על האדם שמולנו. אנחנו לומדים ליצור לעצמנו דמות, תבנית של אדם לפי אוסף התוויות אשר הצלחנו לדלות עליו. ברוב הפעמים בהם סיפרתי לאנשים על נטייתי המינית נתקלתי בתגובה של: "אם לא היית אומר לא הייתי חושב". בתגובה לשאלה "למה?" הם ענו:" כי אתה לא מתנהג כמו הומו!".
הביטוי "מתנהג כמו הומו"  צלצל במוחי זמן רב. איך הומו מתנהג? האם עליי לשנות את אופן התנהגותי החברתי בגלל נטייתי המינית? אתה מסתכל בחדשות, בסדרות הטלוויזיה ובסרטים, רבים מהם מנצים את דמות ההומו כדמות נשית, מעט נלעגת, וססגונית למדי. האמת היא שלא כל ההומואים הם כאלה, והתגית "הומו" היא רק אחת מתוך המון תגיות או סטיגמות שאני מכיל בתוכי, אך הקלה מבניהן לאפיון. כשאדם הטרוסקסואל שאינו מכיר אנשים מתוך הקהילה הלהט"בית שומע את המילה הומו, הדבר הראשון שעולה לו לראש זה גבר מאופר בתחתונים נוצצים רוקד על משאית ברחובות תל אביב. הוא לא חושב על אותו מרצה באוניברסיטה או עורך דין בחברה גדולה או אפילו על הבחור שעומד לפניו בתור בסופר. הוא מדמיין  את מה שהוא מכיר, מה שהוא יודע, לדבר שמגיל קטן חינכו אותו בבית ובתקשורת, בלונדינית= מטומטמת מזרחי= עבריין הומו=גבר נשי.

כי זה הוא כוחה של הסטיגמה, היא מנציחה את הקיצון, את הלא מקובל, את הנלעג. והופכת אותו להכללה, כולם כאלה. הצורך האנושי בהכללה , או ביצירת תבנית או דמות מסוימת לאדם נובעת מיצר השיפוטיות שלנו, אם נרצה או לא אנחנו יצורים שיפוטיים, אנחנו בוחנים כל סנטימטר באדם שיושב מולנו ומנסים לאבחן על פי מילותיו והתנהגותו את אופיו ודמותו. מנסים בראשינו לבנות דמות אשר תתאים למה שנראה לנו נכון, ומרוצים מעצמינו כאשר אנחנו צודקים. אבל האם זה הכל? האם כל מה שאנחנו בעצם עבור אנשים אחרים זה עוד תווית מהלכת. מתי אנשים הפסיקו להסתכל על אדם כמי שהוא ולא על הכותרת שנישאת מעל לראשו. לא מעטו המקרים בהם הייתי נוכח בשיחה על אדם כשבתחילת השיחה היה מאוד חושב לציין, "כן הוא הומו", ציון שמכניס לנו את אותו אדם לתבנית מסוימת ויוצר לנו דמות מבלי שבכלל הכרנו אותו או ידענו משהו עליו. כמו הקהילה הלהט"בית גם כלל קהילות העולם מלאות בכל מני סוגים של אנשים מכל גווני הקשת, ולנו רק נותר להוריד מהם את התווית או הסטיגמה ולהכיר אותם באמת. כי סטיגמות קל להדביק אבל קשה להסיר.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY