זמן אשה

ערביות ויהודיות יחד. אימאן בסטוני
ערביות ויהודיות יחד. אימאן בסטוני

אימאן בסטוני עושה לנו היכרות עם אישה מדהימה שמהווה דוגמא לנשים באשר הן, מכל המגזרים.  לצד סיפורה המופלא של ד"ר ענאן פלאח בסטוני מבכה את מעמד האשה בחברה הערבית וקוראת לאיחוד כוחות נשיים – ערביות ויהודיות, בכדי למגר את השוביניזם.

בטור שלי היום החלטתי לכתוב על מישהי שאני וכל מי שמכיר ויכיר אותה יעריץ אותה.

הכרתי אותה במהלך צילום פיילוט לערוץ 10 שם ראיינתי אותה ושם פגשתי בה לראשונה ונדהמתי.

אישה אצילית יהפהפייה צנועה חייכנית ואם לא די בכך דוקטור, פרופסור, טייסת, עורכת דין ועוד.. ענאן פלאח. אישה שלא מפסיקה לחלום ולא מעניין אותה מה אחרים חושבים.

פורצת דרך. ד"ר ענאן פלאח
פורצת דרך. ד"ר ענאן פלאח

דוקטור ענאן פלאח היא ערבייה-דרוזית-ישראלית המתגוררת בעכו. כאשר אסרו על נשים ללמוד נהיגה, היא החליטה ללמוד טייס. הצליחה לשכנע את הסובבים אותה ללמוד רפואת שיניים והפכה לרופאת שיניים הדרוזית הראשונה וכיום היא מפקחת על מרפאות השיניים בממגזר הערבי מטעם משרד הבריאות.

ענאן פלאח לא מפסיקה לשאוף קדימה, למדה משפטים ושואפת להיות שופטת. בנוסף לכל עיסוקיה פלאח גם שופטת בתחרות מלכות היופי שמארגן עיתון "אל סנרה". דוטור ענאן מאמינה בשוויון וזו מילה שקשה לקבל אותה בחברה שוביניסטית. אך היא עקשנית, מתמידה בדרכה למרות המכשולים וממשיכה כל העת להוכיח לחברה ממנה באה שתפקיד האישה לא רק ללדת ילדים ולהיות במטבח, אישה שווה הרבה יותר ומסוגלת לכל כך הרבה יותר.

כיום היא מסתכלת בסיפוק רב על המוני הסטודנטיות שהולכות בעקבותיה ומתכננת את הצעד הבא שלה -להיות האישה הדרוזית הראשונה בכנסת ולי אין כל ספק שהיא גם תגיע לשם.

ניפוץ המוסכמות בחברה הערבית בישראל מקבלת משנה חשיבות על רקע השוביניזם השולט בכל המגזרים. השוביניזם שדחק את האישה הערבית ממושכות מרמות דרג של בן הזוג, מההשכלה האקדמאית, מבחירה חופשית, לא פסח גם על מעמדה של האישה היהודית במחוזותינו.  אולם תהליך תיקון העוול והאפליה המתקנת ביחס למעמד האישה היהודית עבר כברת דרך נאה,  בעוד אותו הליך רחוק שנות דור ביחס לאישה הערבית. מבחינתי ד"ר ענאן פלאח מהווה סנונית ראשונה ומהותית, קול צלול ומוביל מתוך הקהילה שלה.  אולם לא די בדוגמא זו על מנת לבטא את יכולותיה של האישה הערבית. וכדי להגיע לאיזון ולדחיקתו של השוביניזם הגברי, יש צורך בהרבה ענאן פלאח כדוגמתה. כדי שזה יצליח שני הסקטורים גם יחד. היהודיות עם הערביות וההפך, צריכים לשנס מותניים ולהפיץ את הבשורה. עוד ועוד נשים שיובילו לשינוי אמיתי.  כי לנשים יכולות שיש לכבד ולטפח. אני לוקחת לעצמי את הגיבורות שלי: מרגרגט טאצ'ר ודומותיה מהעת החדשה והמלכה אליזבת מהעת העתיקה. לא חייבות מלכה או ראשת ממשלה אבל כן צריך נשים אמיצות שיעמדו יחד, בכדי לדחוק את השוביניזם בשני הסקטורים שלנו.

4 COMMENTS

LEAVE A REPLY