מדינת כל אזרחיה?

תפריט מסוכן של הסתה, גזענות וחוסר במנהיגות. אימאן בסטוני
תפריט מסוכן של הסתה, גזענות וחוסר במנהיגות. אימאן בסטוני

אימאן בסטוני לא רגועה. השיח המסית והגזעני הפך לחלק ממרקם חיינו וזה מוציא אותה משלוותה. היא רואה איך הצעות חוק גזעניות מחד וחוסר אכיפת החוקים נגד הסתה מנגד יהרסו אותנו מבפנים.

 

מדינת ישראל הינה המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון אשר אחד מיסודות מגילת העצמאות שלה הוא מדינת כל אזרחיה. ואף על פי כן, נעשים מאמצים מצד קבוצות קיצון מקצוות המפה הפוליטית להחדיר ולהשריש גזענות הן באמצעות הסתה והכי גרוע באמצעות הצעות חוק גזעניות.

חברי כנסת אשר לא מהססים להגיש הצעות חוק גזעניות, עושים שימוש בכיסוי התקשורתי לאותן הצעות חוק כדי להסית כנגד אזרחים, ערבים, שמאלנים, מהגרים, אתיופים או כל אחד אחר שתפיסת עולמם שונה משלהם. די להם שנשיא המדינה אשר שייך כביכול למחנה שלהם, יבקר ביקור ניחומים אצל משפחת נפגע טרור ערבית ומיד יקרא "בוגד".

ממצאים שפורסמו לפני מספר שנים מצביעים כי התפיסה הרווחת היא שבעצם ככל שאין אכיפה לחוקים המונעים הסתה גזענית וככל שהיועץ המשפטי לממשלה נמנע מלהורות על פתיחה בחקירה והעמדה לדין של מסיתים, כך נוספים מקרים לעידוד ולחיזוקים המאפשרים להם להמשיך להסית באין מפריע.

הגזענות וההסתה אינם רק נחלתם של נבחרי הציבור, מדובר בקבוצות שוליים הן במגזר היהודי והן במגזר הערבי. מדינת ישראל נכשלה ועדיין מטפלת בידיים נרפות בקבוצות אלה. הימין הקיצוני, השמאל הרדיקלי וכך גם במקומות במגזר הערבי בהם קיימים גילויים של הסתה והמרדה ובכל מקום בו ישנה הסתה לאלימות. דומה כי החוקים למניעת ההסתה הם מס שפתיים נעדרים מנגנון ואחיזה תפעולית ואפקטיבית.

לעניינינו, בחרתי לצטט סופר שאני מעריצה במיוחד מאיר שליו באחד מהמאמרים שלו משנת 2000:

"ובכן דורות באים יקרים, באשר תהיו, שימו לב:

הבית השלישי נחרב כי כל ממשלותיו, זו אחר זו, נגררו אחרי קומץ קיצוני, משיחי ואלים של מתנחלים.

הוא נחרב כי השקיע את כל אונו ואת כל יכולתו ואת תעצומות נפשו בכיבושו של עם אחר.

הוא נחרב כי הניח ליסודות פרימיטיביים להשתלט על חייו.

הוא נחרב כי לא הפריד בין דתו ומדיניותו

הוא נחרב כי לא קמו מספיק מנהיגים חכמים ואמיצים…".

המנהיגות במדינה שלנו וכולנו יחד חייבים להתעשת ומהר, המדרון הוא חלקלק ובקלות רבה אפשר להגיע ממנו לקרקעית התהום.

כולי תקווה כי נראה את האור בקצה המנהרה בפינה חשוכה זו.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY