חסכון לסוף שנה

נטו טיפ שבועי

הטיפ השבועי: איך עצמאים יכולים לחסוך בקרן ההשתלמות, בכדי שיוכלו לקבל את מלוא הטבות המס? באדיבות קרין בוזלי לוי, מתכננת פיננסית הוליסטית ומנכ"לית משותפת בחברת "נטו תכנון פיננסי"

רגע לפני שהשנה האזרחית מגיעה לסיומה, נושא החיסכון בקרנות ההשתלמות לקבלת הטבות מס אפשריות, הוא רלבנטי, במיוחד עבור יזמים ובעלי עסקים קטנים וגדולים.

כיום כל מי שהוא עצמאי במדינת ישראל, כלומר מנהל ספרים מול מס הכנסה, עוסק מורשה או עוסק פטור, זכאי להפקיד קרן השתלמות ולקבל פעמיים הטבת מס. בפעם אחת יקבל הטבת מס הכנסה: ההפקדה נכנסת להיות חלק מההוצאות המוכרות שלו, כך שלמעשה על גובה ההפקדה הוא לא משלם מס. בפעם הנוספת, הוא יכול לקבל הטבת מס רווחי הון. כלומר מסתכלים על הקרן הזו כעל תיק השקעות לכל דבר, רק שההשקעות בקרן הזו פטורות ממס רווחי הון. אם בכל אפיק אחר משלמים היום 25 אחוזי מס על הרווח, אז בקרן ההשתלמות, הרווחים פטורים ממס רווחי הון.

הטיפ השבועי. קרין בוזלי לוי
הטיפ השבועי. קרין בוזלי לוי

בנקודה זו עצמאים רבים שואלים עצמם, האם הם בעצם יכולים להפקיד איזה סכום שהם רוצים? התשובה עבורם היא  כי ניתן להפקיד כמה שרוצים לקרן ההשתלמות, אבל גובה הפטור מוגבל, כאשר מבחינת פטור ממס רווחי הון, התקרה לשנת 2015 עומדת על סכום של  18,480 שקלים. הפטור לטובת החזרי מס הכנסה, משתנה בהתאם לגובה ההכנסות, אבל גם שם תקרת ההפקדה השנתית היא 18,480 שקלים. על מנת ליהנות מהפטור המקסימלי מכל הבחינות מומלץ לחסוך את מלוא התקרה מדי שנה, כשמדובר על סכום של  18,480 שקלים נכון לשנת 2015 .

קרן ההשתלמות נכון להיום, מהווה את החיסכון הטוב ביותר שקיים, כי החיסכון מושקע ברמות סיכון משתנות לפי דרישות החוסך. זהו חיסכון הפטור ממס רווחי הון ואפילו מחזיר לחוסך העצמאי כספים ממס הכנסה. חשוב לציין כי החיסכון סגור לתקופה של שש שנים מיום ההפקדה הראשונה ומומלץ כמובן לכל עצמאי להפקיד בקרן ההשתלמות ולנצל את כל היתרונות שהקרן מציעה לו. בנוסף ניתן לבצע תכנון הפקדות עתידי, על ידי פתיחה של מספר קרנות השתלמות במקביל, או פתיחה של קרן השתלמות חדשה בכל שנה על מנת שבתום שש שנים מיום פתיחת הקרן הראשונה, נוכל פשוט למשוך את הכספים מהקרן שפתחנו ,להפקידם בקרן חדשה וכך על ידי מיחזור הכסף נוכל להמשיך ליהנות מהטבת מס הכנסה ולחזור על פעולה זו מדי שנה.

(הביאה לדפוס: נטע פלג)

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY