עצמאות אנרגטית בתעשייה בדרך לאיפוס פליטות

חברת שורש, הממוקמת בטירת כרמל, מובילה את תחום הטיולים והקמפינג בישראל מעל 33 שנה ומוכרת לכל ישראלי בזכות סנדלי שורש. החטיבה הצבאית של החברה מספקת מערכות מיגון אישי ונשיאה לחטיבות החי"ר של הצבאות המובילים בעולם. החברה מעסיקה כ- 300 עובדים במפעל החברה שבטירת כרמל, המשתרע על 8000 מ"ר, עם הכנסה שנתית של כ- 250 מיליון ₪ ומהווה דוגמא ומופת לתעשייה ישראלית ערכית ומתקדמת.

בכל הקשור לערכי הקיימות חברת שורש היא חלוצה ופורצת דרך. בשלוש שנים האחרונות החברה הקימה פרויקט חלוץ והדגמה של אי אנרגטי, במודל מיקרוגריד , בעזרת מימון 50% של המדען הראשי במשרד האנרגיה. מכרז בהיקף 3 מיליון ש"ח במהלכו מפעל הסנדלים של שורש בניין של 1,000 מ"ר ובתוכו 100 עובדים המייצרים 1,200 סנדלי שורש ביום, הפך למפעל הראשון בישראל שמייצר את האנרגיה של עצמו בעזרת השמש ובכך מוריד כמעט לאפס את העומס שלו על רשת החשמל הארצית. תוצאת הפרויקט היא איפוס פליטות גזי החממה של מפעל סנדלי שורש, וכן איפוס חשבון החשמל והדלק.

יוקי גיל, מייסד ובעלים החברה, הציג את הצלחת פרויקט האנרגיה המתחדשת במפעל הסנדלים של שורש – "תעשיה מאופסת פחמן ומשגשגת" . הפרויקט נועד לתת דוגמא מעשית לכלל התעשיה והמגזר העיסקי בישראל כיצד ניתן להתמודד עכשיו ולא בעתיד עם המאבק העולמי במשבר האקלים וכיצד ניתן להירתם עכשיו  ולא בעתיד לתוכנית היישום הלאומית של ממשלת ישראל להפחתת פליטות גזי חממה.

יוקי גיל, מייסד ובעלים, חברת שורש: " חברת שורש פולטת מידי שנה כ-900,000 ק"ג פחמן דו חמצני לאטמוספרה ומשלמת מידי שנה כ- 1.1 מיליון ש"ח על חשבון החשמל, הוצאות הדלק והוצאות פינוי הפסולת שלנו שמשונעת להטמנה. בפרויקט החלוץ שלנו אנו מדגימים כיצד באמצעות מעבר ממודל ריכוזי למודל מבוזר בייצור אנרגיה ובאמצעות אנרגיית השמש בלבד, מפעל שורש מצליח להגיע תוך זמן קצר לאפס פליטות גזי חממה, לאפס זיהום אוויר ולהעברת מיליון ש"ח מידי שנה מטור ההוצאות לטור הרווח.

את ההצלחה של הצעד הראשון, הפיכת מפעל הסנדלים שלנו לעצמאי אנרגטית השקנו לאחרונה ואפשרנו הצצה קטנה לעתיד לבוא. בעקבות הצלחת פרויקט חלוץ והדגמה זה הדירקטוריון של שורש החליט להשקיע השנה עוד 6 מיליון ש"ח בהרחבת הפרויקט לכול המפעלים של החברה, בהעברת יתרת צי הרכבים של החברה לחשמלי ובהקמת מתקן גזיפיגציה בשטח המפעל שיהפוך פסולת שאיננה ניתנן למחזור לחשמל ירוק. בכך נהפוך תוך שנתיים למפעל מאופס פליטות מלא מלא הראשון בישראל!

מודל האי האנרגטי לאיפוס פליטות של שורש יהפוך לפרויקט הדגל של התאחדות התעשיינים בשנת 2023  במסגרת המאמץ הלאומי להגיע ליעד של 50% הפחתת פליטות עד סוף העשור ואיפוס פליטות עד שנת 2050. יעד זה של הפחתת פליטות שמופיע כבר בהסכמים הקואליציוניים, אנחנו מקווים יעוגן בחוק אקלים שתחוקק הכנסת עוד השנה.

הכוונה של התאחדות התעשיינים היא להוביל את המאמץ הלאומי המאתגר הזה והפרויקט של שורש הוא אבן הפינה של אותו מאמץ לאומי.  בשלב הבא  יתקיים פיילוט אי אנרגטי (מיקרוגריד) ב 3-4 מפעלים בגדלים ובפרופילי צריכת אנרגיה שונים ובשלב האחרון ההתאחדות תייצר בחסות המדינה מסלול הוליסטי לעידוד הפחתת פליטות גזי חממה בתעשייה. המסלול יכלול תמריצים, מענקים, מו"פ, מהלכים של ייעוץ והכוונה שיעודדו מפעלים להפחית את פליטות גזי החממה שלהם בקצב מואץ. ההתאחדות פועלת להכניס מסלול זה כבר השנה לתקציב המדינה.

 

בתמונה- יוקי גיל מייסד ובעלים של חברת שורש,  רועי ישראלי מנהל מרחב צפון התאחדות התעשיינים, שחר דולב, משרד האנרגיה.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY