קווי ייצור והרכבה רציפים מעניקים פתרונות מתקדמים ואיכותיים בשילוב תחנות אוטומטיות וחצי-אוטומטיות, ומאפשרים למקסם את היעילות של כל תהליך ייצור או הרכבה. היעילות הגבוה מתקיימת גם במבחן זמן החזר ההשקעה באמצעי הייצור, וגם במבחן עלויות התפעול הקבועות בטווח הארוך – הרבה מעבר לזמן החזר ההשקעה.

 מתכננים קו ייצור חדש של מוצר אחד או יותר? חשוב לתכנן ולבנות קו ייצור רציף כמה שיותר יעיל ואיכותי. לפניכם חמישה דברים בסיסיים שחשוב לדעת על קווי ייצור והרכבה רציפים, החל מתכנון נכון של הקו ועד לחשיבות בחירה נכונה של החברה המבצעת.

תכנון נכון של קו הייצור

על מנת שתהליך עבודה עם קו ייצור רציף יצליח יש צורך בתכנון מקצועי ומעמיק של ייצור קו ההרכבה והתחנות שלו, בהתאמה ספציפית ומלאה לצרכי הלקוח. ההתאמה לוקחת בחשבון כמות נדרשת של תפוקות, גמישות ויעילות תפעולית, וכן שיקולי איכות, שילוב המלאי בתהליך, כדאיות ההשקעה והגדרות תקציביות עבור קו הייצור.

 כדאיות עבודה בקו ייצור רציף

ביחס לשיטות אחרות של הרכבה, לעבודה עם קו ייצור רציף יש מספר יתרונות מהותיים שהעיקריים שהם ניכרים בגמישות תפעולית, ויכולת התאמה לצרכים משתנים של תפוקות הייצור. היכולות כוללות אפשרות לאוטומציה ברמות בייניים עם שילוב של תחנות ידניות, עבודה על מכלול קו הייצור מכיוונים שונים, וכן הוספתן של תחנות לפי הצורך. בנוסף, קו ייצור אחד יכול לייצר מספר מוצרים וניתן בכל מועד מבוקש לשדרג את רמת האוטומציה שלו.

מתי כדאי לשלב מכונות אוטומטיות בקו הייצור

מכונות אוטומטיות משמשת בקו ייצור רציף למגוון מטרות, בין אם לביצוע רצפי פעולות בפרקי זמן קצרים ובין אם לביצוע של פעולה בודדת בכל תחנת עבודה. כדאיות השילוב של מכונות אוטומטיות נוצרת כאשר יש צורך בקצב גבוה של ייצור, או שהאפשרות לשלב פעולות ידניות הינה מוגבלת עקב סיבות כלכליות או טכניות. כמו כן, שילוב מכונות אוטומטיות כדאי עבור מוצרים בשלים שייצורם הינו סופי ללא חשש לשינויים בהליך או במוצר עצמו.

מתי כדאי לשלב תחנות חצי אוטומטיות או ידניות

לא תמיד מכונות אוטומטיות מהוות את האופציה הטובה ביותר לקו ייצור, ויש לבחון כל מקרה לגופו. כך למשל, במידה ולא נדרש קצב ייצור גבוה לא חייבים קו ייצור אוטומאטי לגמרי ובהחלט ניתן לשלב בו תחנות חצי אוטומטיות או ידניות, בהן החלקים מוזנים לרוב על ידי גורם אנושי והרכבתם וייצורם מבוצעים באופן אוטומאטי.

חשיבותה של החברה המתכננת ובונה קווי ייצור

לכל מנכ"ל, מנהל תפעול, ייצור או הנדסה ברורה חשיבותו של קו ייצור יעיל ותקין. תכנון לא נכון ובלתי יעיל של קו הייצור גורם לבזבוז של זמן ומשאבים, תקלות בייצור, בעיות באיכותם של המוצרים וכן העסקה מרובה של כוח אדם. מצבים אלו ניתן למנוע על ידי בחירה בגורם מקצועי, אמין ומנוסה כדוגמת חברת ההנדסה הישראלית VLV, הממחה בתכנונם ובנייתם של קווי ייצור והרכבה רציפים. חברה שכזו תדאג לכל היבטי וצרכי הייצור, האיכות, האחזקה והיעילות, והיא גם מסייעת בהטמעתם של קווי הייצור במטרה להפיק מהם את המקסימום.

למידע ופרטים נוספים פנו אל חברת ההנדסה VLV בטלפון 04-9811221.

הכתבה נכתבה בחסות www.vlv.co.il

 

 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY