מה יקרה ביום בו האדם יהפוך למכונה חושבת ? האם הוא עדיין יהיה בצלם אלוהים, ואיך אפשר לשבור לב של רובוט ? תערוכה חדשה בשם 'מיתות דיגיטליות' שנפתחה בעין הוד קיבצה סביבה ארבעים אמנים מכל הארץ שמנסים לתת תשובות משלהם למה שקרוי 'העידן הפוסט אנושי'. צפו בכתבה

תערוכה מעיינת שנפתחה השבוע בגלריה לאמנות בעין הוד מפנה את הזרקור לאחת הדילמות שמציבה התקופה: הפיתוחים הטכנולוגיים וההתקדמות בנושא האינטליגנציה המלאכותית מעוררים שאלות אתיות כבדות משקל כמו גם מציפים פחדים קמאיים "התערוכה הזאת" אומרת תמי סינר, אוצרת התערוכה "עוסקת בקץ של האנושיות כתוצר של תהליך בו בני האדם הופכים ליצורים דיגיטליים והקשר הבין אנושי הולך ונעלם. ארבעים אמנים מכל הארץ שלוקחים חלק בתערוכה כל אחד מהם הביע את דעתו על כך". בתערוכה משתתפים אמנים צעירים לצד אמנים ותיקים יותר שאף אחד כנראה לא הכין אותם לעידן הדיגיטלי "הנושא הזה מפחיד את כולנו" אומרת סינר "אני שנמצאת בין גיל 50 ל 60 וכך גם חבריי האמנים כולנו מוטרדים מכך ומרגישים מבולבלים. לא יודעים כיצד 'לאכול' את הדברים החדשים הללו. אנחנו מנסים מאוד להתעדכן ולעמוד בקצב והאמנות זה המקום שבו אנו יכולים לבטא את החששות לצד השמחה. הקידמה היא דבר מבורך אבל כמו כל דבר היא בעלת צדדים כאלו ואחרים".

אז איך האמנים מתמודדים ? מרקו צליק, עוסק באמנות 'רדי מייד'  שמשתמש בחומרים קיימים וממוחזרים 'אקו ארט'. 'ברוקן ארט מקסי "הוא רובוט ששבור מאהבה" מסביר צליק "זהו רובוט עם תודעה עצמית. רובוט מאוהב שמחפש את מושא אהבתו". צליק מקבל בכניעה את היום בו "הרובוטים יפתחו רגשות ואנחנו נפנה את מקומנו". כבר כיום הוא מסביר "ניתן לראות בסרטים 'אקס מכינה' או 'שליחות קטלנית' מעין סרטים נבואיים".

"האם פיקאסו היה מפסיק לצייר לו קיבל מעט לייקים ?" שואל האוצר של התערוכה צבי פדלמן שאף הוא מציג בתערוכה מספר ציורים שלו שמביעים חזון מאוד קודר של העידן הבא אל פתחנו עידן בו האמנים צריכים להתמודד עם חשיפה ברשתות החברתיות "אף אחד לא באמת מבין את המשמעות של התערוכה הזאת" הוא אומר "הרעיון הכללי של התערוכה הוא שאמנות היא כלי ביטוי של האמן אבל מרגע שהתחברו לרשתות החברתיות הרבה אמנים מסתמכים על הרשת החברתית כמבקר של העבודות שלהם לכן קשה מאוד לדמיין עם אמני עבר ידועים כדוגמת פיקאסו או לאונרדו דה וינצ'י היו מפסיקות לעסוק באמנות לו קיבלו פחות לייקים משציפו".

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY