הראיון

גלריה בית הגפן מציגה:  ״הראיון״ תנועה ציבורית אירוע פרפורמטיבי-השתתפותי 15.3.18, 9:30 16.3.18, 12:00 ו14:30

פרוייקט "הראיון" מבוסס על השיחה האישית שעורכת חיילת, הקרויה גם 'מאבחנת פסיכוטכנית', עם כל מועמד לשירות צבאי במהלך הצו הראשון. המודל הפסיכולוגי שמניע את השיחה פותח ב-1955 ונמצא בשימוש עד היום, ומהווה את הכלי העיקרי באמצעותו הצבא לומד את עולמם הרגשי של הצעירים אותם הוא שואף לגייס. כמעט לכל גבר בישראל, בין אם התגייס ובין אם לא, קיים פרופיל רגשי המקוטלג בארכיון בחזקת המדינה.

ב"הראיון" תנועה ציבורית גייסה מראיינות לשעבר ויחד איתן יצרה אירוע שמפעיל מחדש את מודל הראיון הצבאי כפרפורמנס. זהו מפגש אינטימי המורכב משיחה אישית מול קהל, בו האירוע האמנותי מתפקד כמרחב ביקורתי ורפלקסיבי של העברת ידע. ״הראיון״ הוא למעשה טכנולוגיה צבאית-פסיכולוגית שמופעלת בסביבה אזרחית.

תנועה ציבורית היא גוף מחקר פרפורמטיבי הלומד ומייצר פעולות במרחב הציבורי, טקסים פומביים וסמויים, צורות של סדר חברתי וכוריאוגרפיות של ציבור. פעולות התנועה בוצעו במרחבים ומוסדות שונים ביניהם מוזיאון תל אביב לאמנות, פסטיבל עכו, הביאנלה לאמנות בברלין, הביאנלה לאמנות אסיה בטאיוואן, ומוזיאון הגוגנהיים בניו יורק. תנועה ציבורית נוסדה ב-2006 על ידי עומר קריגר ודנה יהלומי, אשר לקחה על עצמה את הנהגת הקבוצה ב-2011.

 ראש תנועה ציבורית: דנה יהלומי
מובילי פעולה: דנה יהלומי וניר שאולוף   

חברות תנועה ציבורית: משי אולינקי, מעין חורש, עדילי ליברמן

מראיינות: תמי ליבוביץ', שירה קצנלבוגן, עדן קרמר

יועצת ראשית: הילה ורדי

יועצת לתנועה ציבורית: טל יחס

עיצוב קיר: סטודיו ג2

הפקה: מעיין פוס

ייעוץ חזותי: הדס זמר

מנהלת סטודיו: ליהי לוי

יעוץ משפטי: משרד גורניצקי ושות' 

 גרסה ראשונה של הפעולה הוצגה בארטפורט תל אביב במסגרת התערוכה ״הצעות לסדר״ באוצרות ורדית גרוס ואבי פלדמן.

  תודות:
צביה גרוס, עמית דרורי, רביב דרוקר, יעל טל, הילה כהן-שניידרמן, ליה כוכבי, גלי ליבריידר, יעל מסר, עו"ד קובי מרקוס, עדי נחמן, עו״ד מיכאל ספרד, יגאל צור, ניר ציפורי, יובל קורן, סמדר קרן, מרכז העיר הלבנה בית ליבלינג. המרכז לאמנות עכשווית תל אביב – סרג'יו אדלשטיין, ניקולא טרזי.

 

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY