ממלחמת לבנון ועד מאסטר שף

לקראת פסטיבל אמנות במושבה שהתקיים לקראת סוף החודש בפרדס חנה – כרכור פגשנו את האמן הרב תחומי- איב ענן שהקים לפני שנתיים סטודיו מהמם. בשיחה עמו הוא נזכר איך עלה ארצה בגיל צעיר מצרפת ונזרק בלא הכנה לתוך מלחמת לבנון הראשונה, ממנה חזר מצולק נפשית. במהלך השנים עבד כאדריכל אך בצד זה עסק באומנות, עיצוב, קדרות, פיסול ותחריט ויצר פסלי אומנות לאולימפיאדה בסין וגם פיתח את חחביב הבישול שלו שהוביל אותו באורח מקרי לאחד המקומות הגבוהים במאסטר שף

 

מייד כשנכנסים לסטודיו של איב ענן (62) הלב מתרחב: מכל עבר ניחתים עלייך דימויים של יצירות האומנות שיצר במהלך השנים: רישומים, תחריטים, גזירי נייר, עבודות פיסול בטכניקה יפנית שחלקם אף נבחרו לביאנלה בסין ולחשוב שרק בשנים האחרונות הוא הבין שהוא בכלל אמן "תמיד חשבתי שזה לא משהו רציני, עיסוק צדדי".

דווקא כשהתקבל לתוכנית הבישול 'מאסטר שף' הבין שהוא אמן. זה קרה לפני כמעט 8 שנים בעונה החמישית של התוכנית. מנת הכניסה הייתה ריזוטו עם טוויל פרמז'ן "מנה יצירתית מאוד" הכריז השף. ענן הגיע למקום חמישי "זו הייתה מבחינתי הכרה בכישורי היצירתיות שלי". הוא מכריז

האמן איב ענן בסטודיו שלו בכרכור

ענן מגדל יחד עם רעייתו את שלושת ילדיו בפרדס חנה אליה עבר כאשר הכיר את אשתו באחת החנויות שעיצב בחדרה. ענן נולד במרוקו, עבר לצרפת בגיל 3 ואת אהבתו לבישול התחיל לממש בגיל 14 כאשר הוריו השאירו אותו לבד בבית. ענן התקבל לבית ספר יוקרתי ללימוד אדריכלות בפריז וכיום הוא מלמד זאת במכללת רופין. הוא עלה ארצה בגיל 20 ובשנת 82' כשהוא ללא שום הכשרה צבאית התייצבו בביתו חיילים עם צו גיוס באחת לפנות בוקר "אמרו לי בוא איתנו יש פה אוטובוס שמחכה לך" הוא נזכר "אמרתי טוב. אני ציוני באתי לשרת את המדינה אז אני הולך". מישהו דחף לו ליד צו גיוס צהוב בתפקיד 'לוחם'. ביחידה של 'גולני' בראש פינה. כשאין לו מושג איך אפילו לאחוז בנשק מוצא עצמו ענן יום למחרת לוקח חלק פעיל באחד מהקרבות הקשים של מלחמת לבנון : כיבוש מוצב הבופור "אני הייתי עם הגל השני של הלוחמים שכבשו את הבופור, חבר שלי נהרג לידי ואני חטפתי הלם קרב". ענן חזר הבייתה שלם פיזי אך שבור נפשית "הייתי כמו 'צמח' בבית במשך חצי שנה". מה זה אומר 'צמח' ? "לא יכול לישון בלי רדיו. אור דלוק. לא יוצא מהחדר. כשאני יוצא מהחדר אני בודק ימינה ושמאלה אם לא מתקיפים אותי. אפילו כשהילדים שלי מחבקים אותי מאחור אני נבהל".

ענן מראה לי טכניקה שלמד שעוסקת בתרפיה באומנות "הנה זה ציור של יום טוב שהיה לי. הנה ציור של יום שבו מתהפכת הבטן".

הסטודיו של ענן שוכן ב"בית האמנים" בכרכור, בניין שתוכנן כסטודיו לאמנים. בהיקף חדר המדרגות של הבנין פיסל איב פסל שגובהו 12 מטר ועשוי 25 לוחות אלומיניום חתוכות לייזר. פסל המסמל עץ שצומח לעננים. איב מזמין את באי פסטיבל במושבה לחוויה של חושים וסיפורים מאחורי כל יצירה, חלקן של היצירות אף ניתנות לרכישה.

פאי מופלא של איב

שיח גלריה עם האמן, יתקיים ביום חמישי (23/3) בשעה 17:00 ובימים שישי ושבת בשעה 13:00. פרטים נוספים ניתן למצוא בעמוד הפסטיבל.

 

 

 

 

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY