פסטיבל בובות ברוח דו קיום

בין התאריכים 20-21/8 וה- 25-26/8 יתקיים בתיאטרון חיפה הפסטיבל הדו- לשוני הראשון לתיאטרון בובות. הפסטיבל יכלול שלוש הצגות ילדים של תיאטרון זיקית בעברית ובערבית

בין התאריכים 20-21/8  ו 25-26/8  יתקיים  בתיאטרון חיפה ובתיאטרון זיקית בתפן פסטיבל "בובות בצפון" , הפסטיבל הדו -לשוני הראשון לתיאטרון בובות אותו מקיים תיאטרון זיקית בשיתוף תיאטרון חיפה.

במסגרת הפסטיבל יועלו שלוש הצגות ילדים של תיאטרון זיקית, "קולות", "המתנה של סבא" ו"ארבע העונות וויואלדי אחד" בשתי השפות , עברית וערבית, על מנת ליצור חוויה תרבותית משותפת ומקום למפגש. כמו כן יתקיימו במסגרת הפסטיבל הפעלות הכוללות מופעי פנטומימה, משחקי מוסיקה, שעות סיפור בעברית וערבית ועוד.

ההצגות בפסטיבל מספקות לקהל הצעיר חוויה אחרת ומעשירה- ההצגות שמשלבות תיאטרון בובות, תיאטרון חפצים, צלליות, מגזרות נייר ועוד, ממעטות במלל ומעודדות שימוש בדמיון ופרשנות אישית. בנוסף מספקות ההצגות גם חוויה מוסיקלית שונה לילדים ומשלבות בתוכן מוסיקה קלאסית מערבית וערבית. בעוד ההצגה "ארבע העונות וויואלדי אחד" מנגישה את המוסיקה הקלאסית לילדים דוברי הערבית, ההצגה "קולות" מנגישה את המוסיקה הערבית לילדים דוברי העברית .

"ההצגה 'קולות' הוצגה לראשונה השנה במסגרת הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון ילדים בתיאטרון חיפה.", אומר פבלו אריאל, מנהלו האמנותי של הפסטיבל ומנהלו של תיאטרון זיקית, "ההצגה בשיתוף  תזמורת תרשיחא, חושפת את הילדים לכלי הנגינה הערבים המסורתיים השונים ומנגישה להם את המוסיקה הערבית. להפתעתנו חצי מהקהל היו משפחות יהודיות והדבר גרם לי להבין כי יש עניין רב וצורך בתיאטרון דו לשוני שידבר לקהלים ערביים ויהודים כאחד. תיאטרון כזה חושף את שני הקהלים לחוויה דו-תרבותית ודו לשונית, ועל ידי כך מחנך את דור העתיד לדו קיום תרבותי וחברתי, שהוא הבסיס לחיי שכנות שלווים".

ההצגה "קולות" הינה הפקה משותפת של תזמורת תרשיחא למוסיקה ערבית עם התיאטרון הרב תרבותי בגליל- זיקית . ההצגה מספרת על מלכה בארץ רחוקה אשר אוהבת לשחק במשחק

הרעשים שבו היא מנחשת מהו הרעש אותו היא שומעת עד שיום אחד התחילה לשמוע קולות וצלילים משונים. בדרך זו חושפת ההצגה את הילדים לכלי הנגינה השונים ומנגישה את המוסיקה הערבית לילדים. ההצגה קולות הוצגה בבכורה בפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון ילדים בתיאטרון חיפה.

ההצגה "ארבע העונות וויואלדי אחד" מבוססת על הטקסט שכתב אנטוניו ויוואלדי כפתיח ליצירה "ארבע העונות" והמוסיקה של יצירתו מלווה ומובילה את ההצגה ומכתיבה את הקצב של האירועים. ויוואלדי הקטן שומע מאבא את הסיפור על הנער פדרולינו, רועה הצאן. קורותיו של הנער שזורים בחילופי עונות השנה ומחזוריות הטבע המלווה את התבגרותו. חדרו של ויואלדי הילד הופך לזירת ההתרחשויות של הסיפור, בדמיונו,  הרהיטים משתנים והופכים את צורתם בהתאם לכל עונה, באופן מפתיע והומוריסטי מול עיני הצופים. כל פריט על הבמה מקבל בהצגה חיים משלו, מספר סיפור וסוחף את הילדים למסע מרגש בארץ הדמיונות והפנטזיות – בו הכל יכול לקרות.  ההצגה משלבת טכניקות של תאטרון בובות בשילוב עם שחקנים, תאטרון צלליות ועוד.

ההצגה "המתנה של סבא" הינה הצגה ללא מילים המשלבת שחקנים, בובות וצלליות ומלווה במוסיקה מקורית . העלילה מספרת על לילה אחד שבו אמא של גולי נוסעת וסבא מגיע לשמור על גולי. אבל סבא לא שומע טוב ובקושי מדבר. גולי מודאג מאוד ולא מרוצה כל כך מהסידור, עד שסבא מביא לו מתנה מיוחדת מאוד, שמציתה את עולם הדמיון של גולי ומעוררות בו את הרצון לשחק. לאורך הלילה פינות חדרו של גולי הופכות למחוזות דמיון מפתיעים והשניים, סב ונכדו, יוצאים יחד למסע קסום ולא נודע דרכו נרקם ביניהם קשר מיוחד.

תיאטרון זיקית הינו תיאטרון רב-תחומי של אנשי תיאטרון מהגליל, יהודים וערבים, הפועל מתפן שבגליל ומופיע ברחבי הארץ והעולם. הרב-תחומיות מתבטאת במיעוט מלל ושימוש בשפה חזותית  אוניברסלית; תיאטרון בובות, תיאטרון חפצים, תנועה ומחול, צלליות, מגזרות נייר, מוסיקה, תאורה ועוד. כל אלה מאפשרים לדוברי שפות שונות ליהנות מההצגה באותה מידה. התיאטרון מפיק הופעות למבוגרים ולילדים, ומידי שנה יוצא לסיבובי הופעות בחו"ל בפסטיבלים ובאירועי תיאטרון וזכה בפרסים רבים בארץ ובעולם. בית זיקית שוכן בתפן שבגליל המערבי, וכולל בין השאר אולמות להצגות, סדנאות עבודה לבובות ותפאורה.    

תאריכי ההצגות :

תיאטרון חיפה

20/8:

קולות ב 10:00

המתנה של סבא (עברית)  ב11:00

המתנה של סבא(ערבית) ב12:30

21/8

ארבע עונות וויולדי אחד (עברית) ב 10:00

ארבע עונות וויולדי אחד (ערבית) ב11:30

קולות   ב12:30

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY