3
השש זוכה לתמיכה מהבמה. צילום: יעקב סבן

מה שהיה אמור להיות מפגן  של העצמה לקהילה הגאה ובתמיכת העירייה, הפך לאירוע בעל טונים צורמים במיוחד. ראש העיר יונה יהב  הדהים את הקהל באומרו : “זאת העיר שלכם בדיוק כמו שזו העיר שלנו”. הפעילה החברתית ד”ר יאלי השש הורדה מהבמה אחרי שפנתה בחריפות ליהב לגבי נושאים עירוניים שונים. “אם לא נוח ליהב לשמוע, שיבלע את הצפרדע. גם לי לא נוח לבלוע חלקיקים של זיהום אוויר”, היא אומרת

התחושה בשבועות האחרונים הייתה כי השנה מצעד הגאווה יהיה מרגש, מרשים ומכבד במיוחד. לראשונה מאז שהחל בחיפה, דגלי הקהילה הצבעוניים נתלו בכל העיר, ראש העיר יונה יהב הכריז תמיכתו והזדהותו עם קיום המצעד וכולם חיכו לאירוע, אשר בסופו של דבר נשא טונים צורמים ותחושות כעס ועלבון.

בתום הצעדה ברחובות הכרמל הגיעו אלפי חברי הקהילה והמזדהים עימם לגן האם שם התקיימה עצרת שכללה נאומים של דוברים רלבנטים והופעה של הזמרת עדן בן זקן.

יהב עלה לבמה לשאת דברים, אולם כפי שמספר רוני, אחד הנוכחים באירוע, הם הצליחו להעליב ואף להרגיז רבים: “בסוף נאומו הוא אמר דברים שכביכול היו אמורים להיות בקטע friendly  ומקבל אבל היו אולי הדבר הכי מתנשא, הוא אמר ‘ תהינו, תחגגו, זו עיר שלכם כמו שזו העיר שלנו’, אתה רציני?? זה כמעט כמו ברמה של להגיד ‘גם ערבים הם בני אדם’. אני לא מבין איך הוא עדיין ראש עיר”.

השיא היה בהמשך כשעלתה לבמה ד”ר יאלי השש, פמיניסטית הפעילה בארגון “אשה לאשה”, שהחלה להקריא מדברים שכתבה בטורה האישי שהתפרסם אתמול (שישי) במקומון ‘כלבו’ החיפאי, אולם לא הספיקה לסיים אותם. זו הורדה מהבמה על ידי המאבטחים, שכן אנשי העירייה כנראה לא אהבו את העובדה שהיא הזכירה את זיהום האוויר, ארגון מי כרמל והבית בקרית חיים, השש  אמרה על הבמה ליהב, כי עליו לפרוש מכל תפקידיו בדירקטורים של האיגודים הציבוריים העוסקים בסביבה במפרץ חיפה בשל מה שהיא מכנה “שיתוף הפעולה” עם המפעלים.

בין השאר היא אמרה : “(יהב) הייתי רוצה שתחשוב על בעלי ההון ועל התאגידים המאיימים לחסל את חיפה, שנים אמרו לך שאם לא תיענה לתביעותיהם הכל פה ייהרס, אבל ההחלטות שאתה מקבל בעקבות תודעה כוזבת עולות לנו בבריאות…אני רוצה שתחשוב למשל על תאגיד המיים המתעמר בנו תושבי חיפה ובגלל שהשתכנעת כל כך שמה שהם עושים זה מה שצריך לקרות, תושבים המקבלים חשבונות פיקטיביים מתאגיד דורסני. תחשוב על הארנונה בחיפה מהיקרות ביותר בארץ שהיא אינה גזירת גורל”.

לדברי ד”ר השש, כשהייתה לפני סיום נאומה קטעה אותה מנהלת אגף האירועים בעירייה, לא בגלל אילוצי זמן כפי שחשבה בתחילה אלא בגלל צנזורה. “התעקשתי לקרוא את הפסקה האחרונה שלי אבל הם כיבו את המיקרופונים ולא יכולתי להמשיך, אמרתי שאני מוכנה לרדת רק אחרי שאסיים להקריא, הקב”ט אמר לי שהוא קודם יקרא ורק אם יראה שזה בסדר יאשר לי לסיים את דבריי. זה לא מתפקידו של קצין ביטחון לאשר טקסט למצעד הגאווה, לא יכולים להחליט עבורי מה להגיד ומה לא”.

– ואז פינו אותך בכוח.

“הם נורא לא רצו להגיע למצב פיזי של לפנות בכוח, מצד שני גם לא הצליחו להגיע למצב שיקבלו אישור לתת לי לדבר. לבמה עלו שתי חברותי, לילך בן דוד ונינה מזרחי ואחרי כעשרים דקות החליטו שהם הולכים על פינוי בכוח, פשוט גררו אותנו משם. לי זה לא כאב פיזית אבל לחברות שלי כן. מדהים שאירוע שהוא בסימן נשים העירייה בעצם הפעילה כוח כדי להשתיק אישה שעומדת על הבמה.

“המנחה הדראג קווין גלינה  כל כך כעסה ולא הסכימה להמשיך להנחות. האירוע יצא מצב מאד מסובך ומורכב גם עבור הקשת החיפאית כי זו עמותה של אנשים מקסימים שעשו המון להשיג את הדבר הזה והקשר עם העירייה חשוב להם, מצד שני קשה להם שהעירייה פתאום דורשת צנזורה. העירייה אמנם עוזרת לממן את המצעד אבל אין לה שום זכות לקבוע את התכנים שלו”.

“הקהילה הגאה בחיפה היא באופן מסורתי קהילה פוליטית שהתפקיד שלה לא רק להשיג לעצמה זכויות ולהיות סקטוריאלית, אלא גם להתחבר למאבקים נוספים . לכן דיברתי גם כל זיהום האוויר, תאגיד מי כרמל והבית בקריית חיים. אנחנו רוצים לחיות בעיר טובה יותר, בסך הכל לשים אתגר ליונה יהב ולהראות לו שהוא יכול להיפרד מדפוסים ישנים”.

ד”ר השש מגחכת נוכח העובדה שבעמוד הפייסבוק של העירייה פורסמה הודעה בה נאמר כי בעירייה מצרים על כך ש”הגברת שביקשו ממנה לרדת מהבמה לא הסכימה לרדת”. “זהו חוסר הבנה מוחלט של המשמעות של מצעד הגאווה והתפקיד שלו, חוץ מזה שלקחו ממני את התואר ובמקום זה עשו ממני גברת, מישהי בלי שם שזה מקטין, כאילו הייתי אשה שנתקעה על הבמה”

– את יכולה להבין למה הם רצו שתרדי?

“כן, בסדר, הם אומנם מימנו את המצעד וזה לא נוח לשמוע ביקורת אבל חוסר נוחות היא לא תמיד סיבה לפעולה. בולעים את הצפרדע וממשיכים גם לי לא נוח לבלוע חלקיקים מזהמים בעיר או שתאגידי מים שולחים לי חשבונות פיקטיביות או לסבול מארנונה בין היקרות בארץ”.

נכון לזמן כתיבת שורות אלו טרם התקבלה תגובת עיריית חיפה.

 

0

תלמה מרחיבה את סדרת “דלי” לתוספות חדשות ומפתיעות, ומשיקה את – דלישקד קרמל מלוח שהוא שילוב מפנק של פתיתי שישה דגנים מצופים בדבש, עם תוספות חדשות של שקדים בקרמל מלוח ושקדים פרוסים.

תוסף הברזל ספאטון,משיק אריזה חדשה אשר מתכתבת עם העיצוב החדש והעדכני של המותג.התוסף מכיל מים עשירים בברזל אשר מקורם במעיין בכפר טרפיו (Trefriw) בהרי סנודוניה שבצפון ווילס, בריטניה. הסדרה כוללת את ספאטון מים המכילים ברזל 100% טבעי וספאטון בטעם תפוח עם ויטמין C**

לרגל חגיגות יום הפסטה מציג מותג העגבניות המוביל באיטליה Mutti, מבית Ristretto, מארז אלומניום מעוצב הכולל רוטב לפסטה מעגבניות דטריני, רוטב לפסטה מעגבניות רומא, שפופרת רסק עגבניות, פחית Polpa, 2 חבילות פסטה La Molisana, 2 פחיות טונה Ortiz, מגבת מטבח מעוצבת, מכסה לתבלינים המתלבש על פחית וכן חוברת מתכונים.

סיני מיניס,מרחיב את מגוון דגני הבוקר ומשיק לראשונה את סיני מיניס צ’ורוס, דגני בוקר פריכים בטעם קינמון בצורת צ’ורוס.

חטיבת השוקולד של אסם-נסטלה משיקה וריאציה חדשה ופראית לקיטקט 4 אצבעות הקלאסי –  קיט קט זברה. מדובר באצבעות וופל פריך מצופות בשילוב מושלם של שוקולד מריר ולבן.

המותג הבינלאומי “טילדה” משיק  בישראל 2  מוצרי אורז חדשים, נטולי גלוטן: אורז בסמטי חום מלא ואורז יסמין,  המצטרפים  למוצר הקלאסי והמוכר של המותג – אורז בסמטי לבן.

מותג המזון “עתיד ירוק” משיק סדרה של מוצרי יובה מצויינים, שישתדכו בשמחה לכל מנה! היובה היא חלבון סויה מיובש – ללא גלוטן וללא רכיבים מהונדסים גנטית, המתאים להכנה של מבחר מאכלים: תבשילים, מוקפצים, מאכלי קדרה, מרקים ועוד.סדרת היובה מוצעת במגוון צורות: רצועות רחבות, מסולסלת קשרים, כנפיים ומקלות. לכל אריזה מצורף מתכון קל להכנה. הסדרה משווקת בידי חברת “רוצים את הטבע”, המתמחה במוצרי מזון מהטבע.

רשת “וניליה” משיקה בימים אלו   גלידות טבעוניות בטעמים:באונטי – גלידה טבעונית המבוססת על החטיף האהוב, מכילה חלב קוקוס עשיר, קוקוס אמיתי ושבב שוקולד מריר מ – 70% מוצקי קקאו.בננה שוקולד וחמאת בוטנים – שוקולד מריר איכותי, מחית בננה וחמאת בוטנית טבעית, עוגיות לוטוס קרם ושקדים – שברי עוגיות לוטוס, קרם לוטוס וחמאת שקדים עשירה וטעמי  סורבה ביניהם :סורבה אשכולית קמפרי – סורבה אשכולית מובחרת בשילוב משקה אלכוהולי – קמפרי (הגרסה הטבעונית), תות, ליים אננס, מנגו,, שוקולד ופסיפלורה.

אסם-נסטלה יוצרת לראשונה שילוב מנצח בין בייגלה “שטוחים” לבין הטעם האייקוני והאהוב של ביסלי גריל, ומשיקה מהדורה מיוחדת: בייגלה “שטוחים” שומשום בטעם ביסלי גריל.

חברת MORAZ צמחי מרפא מרחיבה את מגוון מוצריה ומשיקה שמפו צמחי על בסיס שמן המפ בתוספת מנטול, שמן מנטה, רוזמרין וער אציל לניקוי יסודי והגנה אופטימלית על השיער.והוא מותאם גם לשיער שעבר החלקה.

מותג הטיפוח האורגני ecoLove משיק ערכה לטיפוח הפנים של מוצרים המתאימים לכל סוגי העור,העשויים מתמציות אורגניות: אלוורה, מלפפון וקמומיל.הערכה כוללת 3 מוצרים אפקטיבים המיועדים לניקיון יסודי של עור הפנים ותחושת רעננות טבעית:  ג’ל לניקוי פנים,מסכת בוץ מינרלי ומיסלר – מי ניקוי להסרת איפור .

מותג הקוסמטיקה הבינלאומי לוריאל פריז משיק סרום לילה מועשר ברטינול טהור,לטיפול במראה הקמטים העמוקים ביותר.הסרום מסייע ביעילות הספיגה של הרטינול הטהור לתוך העור ללא תחושה דביקה.המרקם נעים, מועשר בחומצה היאלורונית ושמנים.

Laline,חתמה על שיתוף פעולה עם הזמרת, היוצרת  והשחקנית מארינה מקסימיליאן המשיקה בימים אלה את אלבומה  החדש “ביחד” המסמל את החיבור שלה לבית, המוטיב המרכזי של יצירתה החדשה.
כחלק מהשקת האלבום נולד גם שיתוף הפעולה היצירתי עם רשת Laline במסגרתו תציע הרשת מארזי מתנה במהדורה מוגבלת אשר עוצבו במיוחד עם קולקציית הנרות החדשה לימי החורף ולשיתוף הפעולה וכוללים: נרות מהקולקציה החדשה, מוצרי גוף, אלבום גלויות אשר עוצב ע”י מארינה, וקוד להורדת השירים מהתקליט החדש: “ביחד”. בין המארזים: מארז “ביחד כל הזמן” שכולל קופסה מעוצבת הכוללת נר בניחול פצ’ולי מקולקציית החורף החדשה, קרם ידיים, קצף אמבטיה, קרם גוף ואלבום גלויות,149.90 שקלים.

AHAVA גאה להשיק את סדרת הטיפוח HYALURONIC ACID LINE- סדרת טיפוח חומצה היאלורונית בעלת טכנולוגיה חדשנית של – AHAVA שמספקת לחות מבפנים ומבחוץ. הפורמולה של הסדרה החדשה מכילה חומצה היאלורנית בשני משקלים מולקולריים למען מניעת אובדן לחות בעור, והענקת נפח, רכות ומרקם חלק יותר לעור. בנוסף, המוצרים מוכחים מחקרית כמסייעים בהגדלת הייצור העצמי של החומצה ההיאלורונית. הסדרה כוללת שלושה מוצרים: קרם פנים 24/7, סרום ומסכה.

בייביסיטר, המשווק על ידי ניאופרם מוצרי צריכה, יוצא בימים אלו בקמפיין שיווקי רחב היקף לקידום תועלותיו של החיתול – סופג יותר מהאגיס ופמפרס** ומעניק עד 12 שעות ספיגה ללילה יבש.

חברת אקומיקס, הזכיינית החדשה של “Tupperware” (טאפרוור) בישראל מחזירה את המותג ארצה, והינה הראשונה בעולם המשווקת את מוצריה תחת מודל אונליין. המעבר למודל אונליין מאפשר לאקומיקס למכור את מוצרי “Tupperware” בישראל במחיר נמוך בכ-20%, ביחס למחירי המוצרים שנמכרו כאן בעבר.
לאחר 3 שנים בהן החברה נעדרה מישראל היא חוזרת כעת עם אתר מקומי, המציע מגוון מוצרים מתקדמים המציגים טכנולוגיות חדשניות, מוצרים אקולוגיים וממוחזרים ועוד. המגוון רחב ומתחדש וכולל מוצרים בקטגוריות שונות כגון: כלי מטבח, אחסון, בישול, אירוח, To-Go וקטגוריית סדרות. בנוסף ניתן למצוא באתר סרטוני הדרכה והוראות שימוש במוצרים, לצד מתכוני בישול ואפייה המותאמים לשימוש במוצרי “Tupperware”. בנוסף אתר “Tupperware” מציע ללקוחותיו מבצעים חדשים ומשתלמים ושירות משלוחים לכל רחבי הארץ.

 

0
שבתות אוקטובר במדעטק צילום איל אמיר
שבתות אוקטובר במדעטק צילום איל אמיר

לרגל שבוע החלל העולמי, מדעטק, המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה, מזמין את המבקרים לפעילויות מיוחדות בנושא חלל ותעופה במהלך שבתות אוקטובר, הכוללות סיורים מודרכים, מופעים ופעילויות מעשירות, מסקרנות וחווייתיות.

בסיורים המודרכים נבקר בתערוכת “תופסים גובה” (תעופה) בה נגלה את הפיזיקה שמאחורי טיסה – מה מצליח להרים מטוס של מאות טון באוויר? בתערוכה מוצגים אינטראקטיביים המדגימים ומסבירים תופעות פיזיקליות בלעדיהן לא תתכן טיסה. בסיור בתערוכת “מבט אל השמיים” (אסטרונומיה) ובתערוכת “השעונים הטבעיים” נכיר את מערכת השמש וכוכבי הלכת ונראה כי השמיים הם לא הגבול. בתערוכת “ליאונרדו דה וינצ’י – מדען ומהנדס“, נגלה כיצד עיסוקו בתעופה היה בגדר נבואה של ממש – אילו כלי טיס תכנן? מאיזו ציפור למד לבנות את הדאון? האם באמת יכול היה דאונו לטוס? האם בטוח היה לקפוץ עם המצנח שתכנן? איזה רעיון גאוני הניע אותו להמציא את המסוק ומה הוא לא ידע, שמנע ממסוקו להתרומם.

בנוסף ייערכו בפארק המדע הפתוח מופעי הדגמות מדעיות בנושא תעופה וחלל, ובשיאן – הדגמת שיגור טילים.  נכיר את החוק השלישי של ניוטון, שעובד גם על טילים של סוכנות החלל וגם על טילים מפלסטיק בגודל של בקבוק ואף קטנים יותר. בסוכנות החלל משתמשים בדלק טילים ואילו במדעטק משתמשים במים ופחמן דו חמצני. אמנם הטילים שלנו לא ממריאים גבוה כמו אלו של נאס”א, אבל נוכיח באמצעותם, שלא חשוב מהו החומר – אם הוא ייפלט מתחתית הטיל לכיוון מטה, הטיל, כל טיל, יידחף למעלה.

כל תכני המוזיאון פתוחים בפני המבקרים, כולל תערוכת “סודות הדינוזאורים”, עשרות תערוכות הקבע ומתחם הגיל הרך.

מדעטק – המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל, רחוב שמריהו לוין 25, חיפה. מומלץ לשריין מקומות ולרכוש כרטיסים מראש דרך אתר האינטרנט במחיר 75 ₪ לכרטיסwww.madatech.org.il מחיר ברכישה ישירה בקופה: 89 ₪ לכרטיס. עד גיל 5 כניסה חינם. שבתות: 10:00-17:00. לשעות הסיורים וההדגמות בשבתות אוקטובר ולשעות הפתיחה של שאר ימי השבוע יש להתעדכן באתר המוזיאון

 

0

 אסם מחזירה למדפים את הפתי בר קרמל ובקרליין משיקים בושם חדש לנשים. חדש על המדף

אסם-נסטלה החליטה להשיב למדפים את ביסקוויט פתיבר קרמל, ביסקוויט פריך ונהדר לעוגת ביסקוויטים משודרגת או כנשנוש בין הארוחות.

עוד מאסם-נסטלה- עיגוליות במילוי טרופי שישראלים מאוד אוהבים- עיגוליות במילוי אננס. מדובר בחוויית אכילה חדשה, כיפית ומרגשת של העוגייה האהובה, לאכילה בביס אחד קטנטן בכל רגע שמתחשק משהו מתוק וטעים, במילוי אננס מתקתק.

“פסטה ריקו” משיקה סדרת פסטה טרייה מצוננת חדשה מסוג בוסיאטה:בוסיאטה קלאסי, תרד וסלק. מדובר בפסטה פרמיום טרייה קצרה בסטנדרט איכות מעולה, 100% חיטת דורום עם אחוז חלבון גבוה, עשויה בשיטה איטלקית מסורתית.

Huggies, מותג החיתולים והמגבונים המוביל בישראל, מבית קימברלי קלארק, משיק באריזה חדשה ומשודרגת את מגבוני הפרימיום Huggies Baby Spa. האריזה החדשה מעוצבת בצבע לבן וכוללת מארז של 4 חבילות  מגבונים שמגיעות עם מדבקת סגיר חדשה ומשופרת, המדבקה החדשה שומרת יותר על רמת הלחות במגבונים ובכך מאפשרת חווית שימוש טובה יותר.

קלרינס, משיק סדרת ניקויים הכוללת מקציפים עדינים, על טהרת צמחי מרפא היישר מהרי האלפים.המקציפים העדינים מתמקדים בניקוי, הסרת מזהמים ואיפור קל, תוך שמירה על שכבת ההגנה של העור ומניעת התייבשות, זאת הודות למרכיבים עדינים הפועלים לטיהור, ניקוי והרגעת העור.

,Eclipse הבושם החדש מבית טיטניום יוצר ניחוח מיסטי המשלב בין רעננות ירוקה לחושניות עמוקה. הפרץ הראשון בהתזת הבושם יוצר ענן רענן של תווי הדרים. שניות לאחר מכן הרעננות נעטפת בצמחי בישום תנכ”יים ירוקים. בתוך כמה דקות מתעורר רובד עמוק שבו מתעתע ריח מסתורי בשילוב ממכר של רעננות קיצית ירוקה ומסתוריות של יער סקנדינבי אפוף ערפל. לאורך כל שעות היום, או הלילה, בכל תנועה של הגוף ענן הניחוח המיוחד שלו.

Chablis –EAU DE PARFUM , הבושם החדש של קרליין עוטף אותך בבועות עליזות של ניחוח יוקרתי, כמו היין הלבן המפורסם, שבו מבצעים תווי הבושם ריקוד חושני בין עלי ורדים שנקטפו עם שחר ומאסק לבן בעל עומק ארומטי. 

פרוקטר אנד גמבל ( (P&Gיצרנית מותגי השיער המובילים בעולם ביניהם הד אנד שולדרס, פנטן והרבל אסנס הציבה יעד שאפתני לכל מוצרי קטגוריית השמפו שלה: להשתמש ב- 100% פלסטיק ממוחזר בכל מוצריה עד לשנת 2025.  בנוסף, ישראל היא המדינה הרביעית בלבד באירופה שבה מושקת סדרת Refill the Good שתאפשר  למיליוני משקי בית  לצמצם את כמות אריזות הפלסטיק, ולעשות בהן שימוש קבוע. המערכת למילוי מחדש של בקבוקי המותגים כוללת בקבוקים עשויים  מ-100% אלומיניום לשימוש חוזר ושקית מילוי שיוצרה תוך שימוש ב-60% פחות פלסטיק (בהשוואה לבקבוק הסטנדרטי של המותג). גם הפקקים של שקיות המילוי ניתנים למחזור.

0

בית קפה נעימה ברחוב יפו הוא ככל הנראה אחד מבתי הקפה הטובים בחיפה. בית הקפה בעל העיצוב הנקי שייך לרשת בתי הקפה של הגל השלישי בו שמים דגש על כל היבטי ההכנה והיבוא

אני אתחיל בהצהרה בומבסטית אך אחד מכוסות הקפה הטובים שטעמתי בחיי היה בקפה נעימה בעיר התחתית. בבית הקפה אפשר להרגיש אווירה קוסמופוליטית. הלקוחות שרובם צעירים, סטודנטים ואמנים יושבים על חביות ריקות של פולי קפה מעין הצהרה עיצובית כמו על המקום שהלך על עיצוב נקי ומדויק כמו הקפה שמכינים בו. את המקום פתחו השנה היזמים אורי וינקור וגראם שפירו ואת השם נעימה הם לקחו מאחד התקליטים של ג’ון קולטרן (שנמצא על דלפק בית הקפה) 

במקום מקבל אותי בשאר שאמא מנצרת שגר בחיפה “יש פה אווירה מדהימה. אנחנו מקבלים כל אחד בזרועות פתוחות

קפה נעימה שייך לגל השלישי של בתי הקפה שמתרכז בכל ההיבטים של הכנת הקפה החל משלב בחירת הספק וקשר ישיר עמו ללא מתווכים ועד לקלייה של הקפה ובנייה של פרופיילינג מדויק לכל זן שנבחר שמקבל ניקוד “אנחנו משלמים ישירות לעובדים של הקפה בקולומביה” אומר שאמא ומציין “המטרה שלנו זה לבחור ולמצות את הזן הטוב ביותר”. בגל השלישי יש דגש גם על היבטים של תעסוקה הוגנת ואי ניצול. לצד הקפה אפשר להזמין שתיים שלוש סוגי עוגות מיוחדות בפני עצמם שלקוחות של בית הקפה מכינות וגם אמא של אורי הבעלים 

נעימה, רחוב יפו 49 פתוח משבע וחצי בבוקר עד שבע וחצי בערב 

0

הבמאי יונתן לוי ונעם בורשטיין מעלים בימים אלו הצגה סוחפת על דמותו הצבעונית ומלאת הסתירות של הגאון האקסצנטרי משה קרוי שהיה מנביאי עידן הפופוליזם והשמרנות הליברלית.

לתקופה מסוימת בשנות השבעים משה קרוי היה הדבר הבא: נביא, אינטלקטואל ובן טיפוחיו של דן בן אמוץ ואורח קבע בתוכנות טלויזיה. בראייה לאחור נדמה שהוא הקדים בדור את הולדת השמרנות הליברלית וכן את הקונספירטיבים שעושים לביתם. דמותו התמהונית והאקסצנטרית הילכה קסם על אינטלקטואלים ואמנים אך דרכו הרוחנית הפתלתלה הובילה אותו לפי פחת כאשר הוא עבר לאוסטרליה וחווה גירושין קשים וכן התחבר לגורו מקומי ותורתו הפכה אקזוטית מדי עד לראיון המבהית ברם עברון בו הצהיר על מלחמת בני אור בבני חושך ולאחר מכן מותו הטרגי בעקבות לקיחת כדורים. מכל המרקחת הזו בנה הבמאי יונתן לוי ונעם בורשטיין השחקן הראשי הצגה סוחפת שמרקדת בין החלק הביוגרפי רצוף התפניות לבין הגותו המאחזת עיניים כך שלא סתם בחרו יוצרי ההצגה “משה קרוי – מעבר ליש ולאין” להשתמש בטכניקות מעולם הקוסמות ושילבו אותם באופן די פורץ דרך בהצגה כמו גם שימוש באלמנטים חזותיים אחרים כמו מסך טלויזיה מרצד שהוצמד לראשו של קרוי השחקן עליו מוקרן הראיון אצל רם עברון בסוף שנות השמונים – אז כוכבי הריאליטי היום אינטלקטואלים אף כי תמהונים והם עדיפים בהרבה על הכוכבים הריקים שנהנים מזמן מסך היום. 

ההצגה מעלה מן האוב את דמותו הססגונית של קרוי אבל עוסקת בעצם במחזה התעתועים של התודעה האנושית שמוכנה ללכת שבי אחר מילים יפות ‘ותורות שאינם ניתנות להפרכה” כך שרגע לפני ההתמוטטות הנפשית שהוא חווה מודה קרוי “שאי אפשר לבסס את צדקת של שום טענה”   

0

רשת תכשיטי ‘צבאן’, המתמחה בעיצוב ושיווק תכשיטי זהב ויהלומים, מתרחבת בצפון הארץ ופותחת השבוע סניף דגל בעופר גרנד קניון חיפה, מקבוצת קניוני עופר. 

הסניף החדש משתרע על שטח של כ 70 מ”ר ויפתח בהשקעה של 1.5 מיליון שקל וזאת בנוסף לדוכן התכשיטים הקיים של רשת צבאן, אשר נמצא בסניף ‘המשביר לצרכן’ שבגרנד קניון חיפה. 

החנות החדשה ממוקמת בקומה ה-2 ומעוצבת בקונספט החדש של הרשת העושה שימוש בחומרי עץ, בטון וזכוכית, המעניקים חווית קנייה יוקרתית, נוחה ונעימה. 

הסניף החדש יציע מגוון רחב של תכשיטי זהב צהוב, לבן ואדום המחולקים לפי קטגוריות של עיצובים, מחירים וקולקציות: שרשראות, תליונים, טבעות, עגילים וצמידים ייחודים, המגיעים משובצים ביהלומים ואבני חן. 

בכור צבאן, בעלים רשת צבאן: “פתיחת החנות החדשה מצביעה על דבקות במטרה, להמשיך להתרחב ולהוביל בתחום התכשיטנות, ולהציע גם לתושבי חיפה והצפון את  תכשיטי המותג המשלבים איכות, עיצוב ומחירים נוחים”.   

0

בפסטיבל המוזיקה שנערך בנמל חיפה פגשנו את סאפא חתחות הראפרית היחידה במגזר ואת הדיג’י רמזי לא שפינוזה שהחליט לאחר מותה של סבתו להקדיש את עצמו לקידום מוזיקת ראפ ערבית. הוא כבר הספיק להופיע במצרים, כפרים פלשתינים ובארץ. יש לו רשת ראפרים מכל המזרח התיכון כולל מאיראן שמופיעים יחד בחו”ל ודווקא מי שמאיים על השותפות הזו זה ארגון BDS ששולח איומים על החרמה.

ביום חמישי שעבר נערך פסטיבל המוזיקה בנמל חיפה. שם גם פגשתי את סאמח זכות, ראפר שכבר כתבתי עליו כאשר היה שותף לקליפ מעורר עניין עם הפעיל החברתי אוריה רוזנמן.

בנמל חיפה הוא הופיע על במה עם המיטב שבראפרים מהמגזר כחלק מעבודה על אלבום משותף בשם ‘שבאב’. מתברר שמי שמנצח על  זה בחור מדליק בשם דיג’י רמזי אל שפינוזה (בן מזרחי) שאחרי שסבתא שלו שעלתה מסוריה נפתרה הוא  ארגן ערב לזכרה עם מוזיקה ערבית ובכך הוא החליט לפתוח קרייירה. הוא היום עובד רק עם רפארים מהמגזר ומפיק להם אלבומים. הוא הופיע כבר בכפרים פלשתינים. בסיני. במצרים. בארץ כמובן. יש לו רשת ראפרים מכל המזרח התיכון כולל מאיראן איתם הוא למשל נסע והקים דוכן יהודי ערבי ‘בברנינג מן’ בארה”ב.

הוא סיפר לי גם שדווקא שמי שמאיים על השותפות המיוחדת הזו זה ארגון ה BDS “שלא מבינים את המורכבות של החיים פה”. הוא אמר לי שהם מופיעים מתחת לראדר מחשש ששם של ראפר ייכנס לרשימה השחורה שלהם.

צפו בוידאו:

 

0

לימור אשכנזי שסובלת מתסמונת נדירה שגורמת לה לנמיכות קומה ולהיות מרותקת לכיסא גלגלים מצאה את המרפא שלה בעיסוק בעולם ה BDSM. שאול ניי שעבר לינץ’ ע”י פורעים ערבים במסגרת השירות הצבאי מוצא פורקן לכאב ולהתמודדות הנפשית בציור מופשט. עמוס גזית שנפצע שלוש פעמים במלחמה החליט להקדיש את חייו לשיקום סביבה ימית “אני מרפא את הים והוא בתמורה מרפא אותי”. שני אלדר לקתה בטרשת נפוצה. את המזרקים בהם השתמשה הפכה למיצג אומנותי. תערוכה חדשה בשם ‘שוברים חומות’ מאגדת אנשים בעלי מוגבלויות פיזיות ונפשיות שמציגים יחדיו את האומנות פורצת הגבולות והסטיגמות שלהם 

כשראיתי לראשונה את לימור אשכנזי חששתי מלגשת אליה כל שכן לדבר איתה. אבל הסקרנות גברה על הכל וכשכבר שוחחנו ונסחפנו בשיחה היה נדמה שאשכנזי כאילו לא באמת כבולה למגבלות הפיזיות שמלוות אותה מאז שנולדה וגובהה התייצב על 79 ס”מ. בגיל 16 חלה החמרה במצבה ולאחר כמה שנים היא רותקה לכיסא גלגלים. בשיחה קצרה עמה גיליתי אישה אמיצה שלא חוששת לדבר על דברים שנחשבים כטאבו – כאישה נמוכה שנעה על כיסא גלגלים. היא סיפרה לי שבשנים האחרונות בעקבות הספר ’50 גוונים של אפור’ התחברה לסצינה של ה BDSM (סאדו, מאזו וקשירות) “זה ריתק אותי והדליק אותי” סיפרה לי והוסיפה “דווקא אישה במצבי שכל היום תלויה בחסדים של אחרים. הפיליפינית שרוחצת אותי ועד למי שמסיע אותי. דווקא אני שחווה כל חיי איבוד שליטה וכניעה היה חשוב לי לשחק פעם ‘מלכה’ באותם משחקי קשירות”. את אשכנזי פגשתי בתערוכה יוצאת דופן שעלתה בסוף השבוע בגלריית ארטורה ברופין תחת השם “שוברים חומות” אותה אצרה נעמי גורדון חן (עם מיכל תאומי סלע) שבעצמה שכלה בת בתאונת דרכים ומאז מקדישה עצמה להגברת המודעות לאומנות של אנשים עם מוגבלות “העבודות בתערוכה מציגות את נקודת מבטם של אמנים עם מוגבלויות על סביבת חייהם בחברה הישראלית ובוחנות את אופן ההתמודדות שלהם עם החומה בה הם נתקלים. הן מציגות את הסדקים, את הפחד מיצירת קשרים וממגע חברתי. את הבדידות, את השבירות, את הכאב”.

בתערוכה מציגה לימור אשכנזי תמונה שצילם גוסטבו הוכמן “אמרתי לגוסטבו ששנינו קשורים לעולם ה BDSM שניקח אלמנטים מהעולם הזה כמו שוט, אזיקים וחבל ותצלם אותי בכל מיני תנוחות. זוהי כמובן מטאפורה למערכת היחסים שעברתי ואני עדיין עוברת עם ההשלכות של המגבלה שלי. אלו הם יחסי שליטה – כניעה מול המגבלה הפיזית שלי ומול כיסא הגלגלים שלי. פעם הרגשתי שכיסא הגלגלים שלי כובל אותי. עם הזמן הבנתי שהוא בעצם נותן לי עצמאות. או למשל האחיינית הראשונה שלי שנולדה אז היה לי מאוד קשה שלא יכולתי להרים אותה על הידיים. כאב לי שלא יכולתי לקחת אותה לגן. באותם רגעים הרגשתי שהמגבלה שולטת בי אבל בחיי אני אדם שאוהב לחקור, להתנסות ולפרוץ גבולות. וגם בצילום הזה ‘התעוררות’ אני קורא לאחר בואו תתעוררו ותצאו מכל הנורמות והסטיגמות ומכל מה שמגביל אותנו. בצילום רואים שאני מחזיקה שוט ואני אומרת לקחתי את השוט לידיים – כלומר אני לוקחת את האחריות ואני עושה את הבחירה בחיים שלי”. בשיחת אגב עם לימור היא סיפרה לי שלפני שנה התקשר אליה בחור שסובל ממגבלה דומה לשלה “הוא אמר לי מרוב בושה לא יצאתי מהבית חמש עשרה שנים” היה לי דמעות בעיניים. נסעתי אליו ואמרתי לו אנחנו עכשיו נוסעים לים. וזו הפעם הראשונה שהוא ראה את הים אחרי המון שנים”. לימור למדה בבתי ספר רגילים. סיימה בגרות והחלה לעסוק באומנות. היא כתבה מחזה בשם ‘זולת’ והקימה תיאטרון בשם זה. שירים שכתבה הולחנו על ידי זמרים והיא מרצה בבתי ספר על המגבלה שלה והחופש לבחור “אני אריזה קטנה שבאה עם הפתעות גדולות” היא אומרת לי בחיוך.

עוד דמות מעוררת השראה שפגשתי בתערוכה הנפלאה הזאת הוא שאול ניי. הלום קרב שעבר לינץ’ בידי 150 פורעים ערבים בשכם ופציעה מדקירה בסכין. אבל מה ששבר אותו לחלוטין היא פינוי של 22 גופות בתאונת אוטובוס בנגב “הייתי בסיור מבצעי על גדר המערכת בגבול מצרים ומכיוון שהיינו הכי קרובים נחלצנו לטובת הנפגעים בתאונה. משם כל מה שעברתי במשך 20 שנה של שירות צבאי על וצף וריסק אותי לגמרי. הלכתי לאיבוד ומאז כל החיים שלי התהפכו. שנים הייתי יוצא ונכנס ממוסדות פסיכיאטריים. כל מה שהיה לי הרסתי. לאט לאט השתקמתי. הרבה בזכות הציור. בתל השומר גילו שזה עוזר לי ונתנו לי את האפשרות הזו. אני לא מת על הציורים שלי – הם כמו פלולה ליד העין שאני תמיד מרגיש צורך להוריד. אז כמה הציורים בשבילי – אני מנסה להוריד את מה שמעיק עליי”. למרות הדברים שאול הקים משפחה והביא לעולם שלושה בנים “הם גיבורי העל שלי בזכותם אני עוד על הרגליים”. 

ראוי לציין שאת התערוכה יזם אלדד שושתרי, שמתמודד עם שיתוק מוחין ואשר החליט להקים עסק שמטרתו להפיץ וליזום אירועי אומנות לאנשים שמתמודדים עם מגבלות

0

נמל המפרץ החדש בחיפה נחנך לאחר 15 שנים של תכנון ובנייה. מדובר בנמל הראשון מבין שני נמלים חדשים שהוקמו בישראל. הנמלים החדשים יאפשרו תחרות בין הנמלים ויחוללו מהפכה של ממש במשק הישראלי, ש-99% מהסחר שלו משונע דרך נמלי הים.

נמל המפרץ החדש שנחנך היום הוא אחד ממיזמי התשתית הגדולים שהוקמו בישראל. בנמל הושקעו למעלה מ-5.5 מיליארד שקלים בתשתית ובציוד הפעלה, מהמתקדמים ביותר בעולם. הנמל משתרע על שטח של כ-840 דונם בתוך הים, והוא נפתח לפעילות לאחר שש שנות הקמה.

באירוע השקה מצומצם, שקיימו היום משרד התחבורה וחברת נמלי ישראל (חנ”י), בשיתוף החברה הבינלאומית שתפעיל את הנמל (SIPG הסינית), השתתפו מנכ”לית משרד התחבורה מיכל פרנק ומנכ”ל נמל המפרץ מי האו צ’אנג, יו”ר חברת נמלי ישראל (חנ”י) עוזי יצחקי, מנכ”ל חברת חנ”י יצחק בלומנטל, ראש עיריית שנחאי גונג זנג, שגריר סין בישראל קאי ראן ויו”ר SIPG גו ג’ינשאן. שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח”כ מרב מיכאלי בירכה את באי הטקס, באמצעות מסך וידאו.

פתיחת הנמל תאפשר לראשונה לאניות ענק, הנושאות 18 אלף מכולות ויותר לעגון בישראל ותקצר את משך הפריקה והטעינה שלהן. מדובר באניות באורך של 400 מטר וברוחב של 62 מטר. לטובת אניות אלה, נבנו לראשונה רציפים באורך של כ-800 מטרים ובעומק של כ-17.3 מטר מתחת לפני הים.

יצוין כי מעבר לתרומתו האדירה של הנמל החדש למשק, מדובר במנוע צמיחה חשוב למטרופולין הצפוני ולעיר חיפה. תרומת נמל המפרץ לעיר חיפה ולסביבתה מוערכת ב-1.5 מיליארד שקלים, והנמל צפוי לספק אלפי מקומות עבודה חדשים.

ח”כ מרב מיכאלי, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים: “אנו חייבות להכיר תודה לכל מי שהגו את החזון, התמודדו עם המהמורות והאתגרים לאורך הדרך, והצליחו לנווט ולהביא אותנו אל הרגע הזה. כעת אנו מתחילים בהרפתקה חדשה – קיום ההבטחה הגלומה בנמל המפרץ, ובקרוב בנמל הדרום, להאצת הפיתוח הכלכלי של ישראל, לגידול בייצוא ובסחר, ולצמצום פערים חברתיים והורדת מחירים”.

“היום אנו מחזקים את יכולותינו האזוריות בתחום הסחר הימי, ואני בטוחה כי נוכל למנף הזדמנות זו לא רק לשגשוג מקומי, אלא גם למימוש הזדמנויות ולתרומה אמיתית לשכנותינו במזרח התיכון, ממזרח, מדרום ומצפון. כולי תקווה כי בקרוב הנמלים ישרתו לא רק בפיתוח הכלכלי ומקומות תעסוקה, אלא יהפכו גם לנקיים יותר, כמוקד פנאי, תרבות ובילוי, המסב גאווה והנאה לכלל תושבות ותושבים חיפה והקריות, כמקובל בערי הנמל המובילות בעולם”, הוסיפה השרה מיכאלי.

 עוזי יצחקי, יו”ר חברת נמלי ישראל: “פתיחת נמל המפרץ היום היא רגע היסטורי למדינת ישראל ובשורה אדירה למשק והציבור בישראל. מדובר באחד מפרויקטי התשתית הגדולים והמורכבים שהוקמו בישראל, אותו ליוויתי עוד בשלב התוכניות והמכרזים כמנכ”ל משרד התחבורה. פתיחתו של  נמל המפרץ היום, ובהמשך השנה גם של נמל הדרום, תוביל לתחרות, לשיפור וייעול השירות בענף הנמלים בישראל ותציב את נמלי ישראל בשורה הראשונה והמתקדמת באגן המזרחי של הים התיכון ובעולם הנמלים”.

יצחק בלומנטל, מנכ”ל חברת נמלי ישראל: “נמל המפרץ שמתחיל לפעול היום הוא אחד ממיזמי התשתיות החשובים ביותר לעתידה של מדינת ישראל. מדובר בנמל טכנולוגי מודרני שפתיחתו תחולל מהפכה במשק ותשפיע על כולנו, החל מהתעשיינים ועד הצרכן הישראלי בהפחתת יוקר המחייה. תוך 6 שנים בלבד הצליחה חברת נמלי ישראל להוביל ולקדם מיזם תשתיות אדיר ממדים שיביא לתחרות בענף הנמלים שכל המשק מחכה לה. פתיחת הנמל מאיצה את תהליך הרפורמה בנמלים והעמקת התחרות גם לתחום אניות המכולה, דבר אשר יביא לשיפור והתייעלות ברמת השירות בנמלים בישראל, תסייע במתן מענה לצרכי המשק, תבטיח את המוכנות של ישראל לקליטת אניות הענק ותאפשר לישראל להיערך לשינויים שקורים בתעשיית הסחר הימי”.

0

ספינת הטילים אח”י ניצחון מדגם סער 6 הגיעה בשבוע שעבר לישראל. הספינה עגנה בבסיס זרוע הים בחיפה, לאחר מסע מגרמניה שארך כשבועיים

טקס לציון הגעת אח”י ניצחון מגרמניה במעמד ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי ומפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט. בטקס השתתפו צוות אח״י ניצחון אשר שבו עם הספינה ארצה, לאחר שהות ארוכה במספנות גרמניה.

אח״י ניצחון הינה הספינה הרביעית והאחרונה מבין ארבע ספינות המגן, ובהגעתה מסכמת את פרויקט המגן – פרויקט הדגל של זרוע הים בשנים האחרונות, כאשר ארבע הספינות מדגם סער 6 שהצטרפו לצי הישראלי מהוות אבן דרך משמעותית בחיזוק חוסנה של מדינת ישראל, ויהוו נדבך מרכזי במערך הגנת המים הכלכליים ומשאבי האנרגיה של מדינת ישראל.

במהלך החודשים הקרובים, יושלם תהליך התקנת מערכות הלחימה על גבי הספינה במספנת זרוע הים. בסיום התהליך, אח”י ניצחון תהיה מוכנה ליציאה לפעילות מבצעית.

מדברי הרמטכ”ל, רב-אלוף אביב כוכבי: אח”י ניצחון – היא כלי מלחמה ימי מהמשוכללים והעוצמתיים שיש בעולם, אמל”ח חדש ומודרני המבטא יותר מכל שני ערכים מרכזיים שחרתנו על דגלנו – ערך הניצחון וערך ההשתנות. ייעודו המרכזי של צה״ל הוא לנצח במלחמה ועלינו לעשות זאת בתוצאה המובהקת ביותר, בזמן הקצר ביותר ובמחיר הנמוך ביותר; זהו היעד שהצבנו לעצמנו כאשר פיתחנו את ׳תפיסת ההפעלה לניצחון׳. כוחות צה״ל שבשנה החולפת מנעו חדירות וסיכולי פיגועים רבים ימשיכו לעמוד על המשמר. ידעו תושבי רצועת עזה שמציאות חייהם יכולה להיות שונה לחלוטין, ואיכות חייהם יכולה להשתפר באופן ניכר, אך היא לא תהיה כזו כל עוד ימשכו פעולות הטרור מכל סוג. שקט וביטחון יאפשרו שיפרו בתנאים האזרחיים, אבל הפרות סדר וטרור – יובילו לתגובה חריפה או מבצע. כבר עם סיום מבצע ׳שומר החומות׳ החל צה״ל להיערך למערכה נוספת – שיפרנו ואנחנו ממשיכים לשפר את כושר התקיפה שלנו ברצועה ואת תכניותינו המבצעיות – אם השקט בדרום לא ישמר לא נהסס לצאת למערכה נוספת, ואם נידרש לה אני יודע שזרוע הים ערוכה ומוכנה לקחת חלק מרכזי, כפי שלקחה בעבר, להגן בזירה הימית, לתקוף אויב ולנצח. עם שרוצה ביטחון צריך צבא מעולה. עם שצריך צבא מעולה – צריך לגבות, להוקיר ולתגמל את משרתיו. לצד זאת, נדרשים אמון הציבור בצה״ל ולא פחות מכך, אמון המשרתים – בצה״ל. חובתנו לשמור מכל משמר על המשרתים – הם שקובעים את איכות הצבא ואת איכות ביטחון”.