3
השש זוכה לתמיכה מהבמה. צילום: יעקב סבן

מה שהיה אמור להיות מפגן  של העצמה לקהילה הגאה ובתמיכת העירייה, הפך לאירוע בעל טונים צורמים במיוחד. ראש העיר יונה יהב  הדהים את הקהל באומרו : “זאת העיר שלכם בדיוק כמו שזו העיר שלנו”. הפעילה החברתית ד”ר יאלי השש הורדה מהבמה אחרי שפנתה בחריפות ליהב לגבי נושאים עירוניים שונים. “אם לא נוח ליהב לשמוע, שיבלע את הצפרדע. גם לי לא נוח לבלוע חלקיקים של זיהום אוויר”, היא אומרת

התחושה בשבועות האחרונים הייתה כי השנה מצעד הגאווה יהיה מרגש, מרשים ומכבד במיוחד. לראשונה מאז שהחל בחיפה, דגלי הקהילה הצבעוניים נתלו בכל העיר, ראש העיר יונה יהב הכריז תמיכתו והזדהותו עם קיום המצעד וכולם חיכו לאירוע, אשר בסופו של דבר נשא טונים צורמים ותחושות כעס ועלבון.

בתום הצעדה ברחובות הכרמל הגיעו אלפי חברי הקהילה והמזדהים עימם לגן האם שם התקיימה עצרת שכללה נאומים של דוברים רלבנטים והופעה של הזמרת עדן בן זקן.

יהב עלה לבמה לשאת דברים, אולם כפי שמספר רוני, אחד הנוכחים באירוע, הם הצליחו להעליב ואף להרגיז רבים: “בסוף נאומו הוא אמר דברים שכביכול היו אמורים להיות בקטע friendly  ומקבל אבל היו אולי הדבר הכי מתנשא, הוא אמר ‘ תהינו, תחגגו, זו עיר שלכם כמו שזו העיר שלנו’, אתה רציני?? זה כמעט כמו ברמה של להגיד ‘גם ערבים הם בני אדם’. אני לא מבין איך הוא עדיין ראש עיר”.

השיא היה בהמשך כשעלתה לבמה ד”ר יאלי השש, פמיניסטית הפעילה בארגון “אשה לאשה”, שהחלה להקריא מדברים שכתבה בטורה האישי שהתפרסם אתמול (שישי) במקומון ‘כלבו’ החיפאי, אולם לא הספיקה לסיים אותם. זו הורדה מהבמה על ידי המאבטחים, שכן אנשי העירייה כנראה לא אהבו את העובדה שהיא הזכירה את זיהום האוויר, ארגון מי כרמל והבית בקרית חיים, השש  אמרה על הבמה ליהב, כי עליו לפרוש מכל תפקידיו בדירקטורים של האיגודים הציבוריים העוסקים בסביבה במפרץ חיפה בשל מה שהיא מכנה “שיתוף הפעולה” עם המפעלים.

בין השאר היא אמרה : “(יהב) הייתי רוצה שתחשוב על בעלי ההון ועל התאגידים המאיימים לחסל את חיפה, שנים אמרו לך שאם לא תיענה לתביעותיהם הכל פה ייהרס, אבל ההחלטות שאתה מקבל בעקבות תודעה כוזבת עולות לנו בבריאות…אני רוצה שתחשוב למשל על תאגיד המיים המתעמר בנו תושבי חיפה ובגלל שהשתכנעת כל כך שמה שהם עושים זה מה שצריך לקרות, תושבים המקבלים חשבונות פיקטיביים מתאגיד דורסני. תחשוב על הארנונה בחיפה מהיקרות ביותר בארץ שהיא אינה גזירת גורל”.

לדברי ד”ר השש, כשהייתה לפני סיום נאומה קטעה אותה מנהלת אגף האירועים בעירייה, לא בגלל אילוצי זמן כפי שחשבה בתחילה אלא בגלל צנזורה. “התעקשתי לקרוא את הפסקה האחרונה שלי אבל הם כיבו את המיקרופונים ולא יכולתי להמשיך, אמרתי שאני מוכנה לרדת רק אחרי שאסיים להקריא, הקב”ט אמר לי שהוא קודם יקרא ורק אם יראה שזה בסדר יאשר לי לסיים את דבריי. זה לא מתפקידו של קצין ביטחון לאשר טקסט למצעד הגאווה, לא יכולים להחליט עבורי מה להגיד ומה לא”.

– ואז פינו אותך בכוח.

“הם נורא לא רצו להגיע למצב פיזי של לפנות בכוח, מצד שני גם לא הצליחו להגיע למצב שיקבלו אישור לתת לי לדבר. לבמה עלו שתי חברותי, לילך בן דוד ונינה מזרחי ואחרי כעשרים דקות החליטו שהם הולכים על פינוי בכוח, פשוט גררו אותנו משם. לי זה לא כאב פיזית אבל לחברות שלי כן. מדהים שאירוע שהוא בסימן נשים העירייה בעצם הפעילה כוח כדי להשתיק אישה שעומדת על הבמה.

“המנחה הדראג קווין גלינה  כל כך כעסה ולא הסכימה להמשיך להנחות. האירוע יצא מצב מאד מסובך ומורכב גם עבור הקשת החיפאית כי זו עמותה של אנשים מקסימים שעשו המון להשיג את הדבר הזה והקשר עם העירייה חשוב להם, מצד שני קשה להם שהעירייה פתאום דורשת צנזורה. העירייה אמנם עוזרת לממן את המצעד אבל אין לה שום זכות לקבוע את התכנים שלו”.

“הקהילה הגאה בחיפה היא באופן מסורתי קהילה פוליטית שהתפקיד שלה לא רק להשיג לעצמה זכויות ולהיות סקטוריאלית, אלא גם להתחבר למאבקים נוספים . לכן דיברתי גם כל זיהום האוויר, תאגיד מי כרמל והבית בקריית חיים. אנחנו רוצים לחיות בעיר טובה יותר, בסך הכל לשים אתגר ליונה יהב ולהראות לו שהוא יכול להיפרד מדפוסים ישנים”.

ד”ר השש מגחכת נוכח העובדה שבעמוד הפייסבוק של העירייה פורסמה הודעה בה נאמר כי בעירייה מצרים על כך ש”הגברת שביקשו ממנה לרדת מהבמה לא הסכימה לרדת”. “זהו חוסר הבנה מוחלט של המשמעות של מצעד הגאווה והתפקיד שלו, חוץ מזה שלקחו ממני את התואר ובמקום זה עשו ממני גברת, מישהי בלי שם שזה מקטין, כאילו הייתי אשה שנתקעה על הבמה”

– את יכולה להבין למה הם רצו שתרדי?

“כן, בסדר, הם אומנם מימנו את המצעד וזה לא נוח לשמוע ביקורת אבל חוסר נוחות היא לא תמיד סיבה לפעולה. בולעים את הצפרדע וממשיכים גם לי לא נוח לבלוע חלקיקים מזהמים בעיר או שתאגידי מים שולחים לי חשבונות פיקטיביות או לסבול מארנונה בין היקרות בארץ”.

נכון לזמן כתיבת שורות אלו טרם התקבלה תגובת עיריית חיפה.

 

0
“הפרקליטות ארגון שומר חוק הפועל על פי החוק  ולכן אין לנו כל כוונה לפעול בניגוד לחוק, על מנת לקבל סיקור חיובי” – את הדברים אמר פרקליט מחוז חיפה (פלילי), עו”ד עמית אייסמן בפאנל, “תקשורת ופלילים” שאורגן על ידי לשכת עורכי הדין מחוז חיפה ונערך השבוע מול מאות עורכי דין בבית הפרקליט בחיפה. בפאנל השתתף גם נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, ד”ר רון שפירא והשניים דיברו על הקשר המורכב בין הפרקליטות ובתי המשפט לבין התקשורת.

“במדינה דמוקרטית חפצת חיים לתקשורת תפקיד שלא ניתן להפריז בחשיבותו”, אמר פרקליט מחוז חיפה פלילי עמית אייסמן, “כך בשיתוף האזרחים במידע, ולא פחות חשוב מכך בחשיפה לאור השמש של בעיות, שחיתויות וכן הלאה”.

עו”ד אייסמן הוסיף, “הקשר בין הפרקליטות לבין התקשורת הוא לא פעם מורכב ולא פשוט. אנחנו חיים בעידן אחר. היום כל אזרח בישראל שמצויד בטלפון סלולרי הוא איש תקשורת, צלם ועורך חדשות, לפחות בעיני עצמו, איש תקשורת שלא מחויב בשום צורה שהיא לחוק, או, לכללי האתיקה שחלים על עיתונאים. כל ‘כתב’ כזה יכול לשלוח למאות אנשים את המחשבות שלו, את הקביעות שלו וכל אותם מאות ממשיכים להעביר את זה הלאה למאות ואלפי אנשים נוספים”.

“לדוגמא, במקרה של תאונות דרכים קטלניות למשל”, סיפר עו”ד אייסמן, “עוד לפני שהמשטרה סיימה את החקירה, לפני שהפרקליטות יודעת משהו על התיק והנהג החשוד רק מובא להארכת מעצר, הרי שלא פעם תוך זמן קצר ביותר מרגע האירוע, כבר נקבע בתקשורת וברשתות החברתיות הנרטיב הציבורי של מה שקרה בתאונה. מומחים מטעם עצמם קובעים מי אשם בתאונה ומי לא אשם”.

“עלינו להיות מסוגלים לספוג פרסומים שליליים אותם יכולנו להזים בשם השמירה על החוק”

“בואו ניקח מקרה תיאורטי, שיש בו להבנתי להמחיש את הפערים בין מה שקורה בפועל בתיק לבין האופן שבו הדברים יוצגו לאחר מכן בתקשורת: לצורך הדוגמא, מקרה בו אב התעלל מינית שנים בבתו והחלטנו להגיש כתב אישום, מכיוון שחשבנו שיש סיכוי סביר להרשעה”, סיפר עו”ד אייסמן, “מתחילים את שלב  ניהול ההוכחות ואנחנו מגיעים לרגע בו צריך להעלות להעיד את הבת, כיום בת 15. האמא מודיעה לנו כי לפי חוות דעת הפסיכולוגית של הבת, אם היא תעיד זה יגרום לה לנזק בלתי הפיך, ואף עשוי להגיע לכדי התאבדות. כרגע עומדות בפני הפרקליטות, שתי אפשרויות: האחת לחזור מכתב האישום – שכן מדובר בעדה המרכזית שעל גרסתה מתבסס התיק, והשנייה היא לסיים את התיק בהסדר טיעון מקל בעבירה ברף נמוך, בה הודה הנאשם במהלך החקירה. בסופו של יום, אנחנו מציגים את חוות הדעת בפני בית המשפט, בדלתיים סגורות, וחותמים על הסדר טיעון מקל. האם והבת מודות לפרקליטות על שנמנעה העדתה של הבת ועל כך שנמנע ממנה סבל גדול. מטבע הדברים, איננו יכולים לדברר את שקרה מול התקשורת, ולהסביר את הסיבות שבעטיין הגענו להסדר הטיעון”.

“בתוך זמן קצר, הפרשה תסוקר בתקשורת שלא אחת הכותרות יהיו כך: ‘פרשיית האונס החמורה בה אנס אבא את בתו הסתיימה בקול ענות חלושה’, ‘תבוסה ענקית לפרליקטות’, ‘ההר הוליד עכבר’ וכדומה”, המשיך בדבריו עו”ד אייסמן, “ברשתות החברתיות התגובות אף קשות יותר; יכנו את הפרקליטים ‘מושחתים’, ‘אסופה של פקידים’, ‘רוצים לעשות לעצמם חיים קלים’ ועוד. הגם שהדברים אינם קלים, אין לנו כל כוונה להפר את החוק ולהדליף חומרים בניגוד לחוק. יתרה מכך, הגם שהפרסומים השליליים אותם יכולנו להזים, פוגעים בארגון הפרקליטות כולו, עלינו להיות מסוגלים לספוג גם פרסומים שליליים שאינם מוצדקים בשם השמירה על החוק”

“מחליטים החלטה שחפה מכל השפעה חיצונית אך היא יכולה להיראות בציבור ככזה שמושפעת ממה שקורה בתקשורת”

נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, ד”ר רון שפירא, אמר בכנס בבית הפרקליט בחיפה: “אולי לא כולם יודעים אבל גם לשופטים יש תכונות אנושיות, כולל חולשות וכולל סיכון של להיות מושפע מהתקשורת. לעיתים השופטים דנים בתיק כשלפני שהוא הגיע אליו, יום לפני הם ראו את המקרה במהדורות החדשות. אנחנו מחליטים החלטה שחפה מכל השפעה חיצונית אך ההחלטה יכולה להיראות בציבור ככזו שמושפעת ממה שקורה בתקשורת”.

עוד הוסיף ד”ר שפירא, “אני לא מתייחס לתקשורת לא כאוהד ולא כאויב, אני מתייחס אליה כנתון שקיים, נתון שאני צריך לחיות איתו ואני יודע שהוא נמצא. אני יודע שכל דבר שאני אומר או כותב יכול להגיע לכל מיני מקומות, אז אני לוקח את זה בחשבון”.

“כל החלטה שאני כותב אני צריך לכתוב מתוך ידיעה שלא רק שני הצדדים קוראים אותה, אלא כאילו שהיא ממוענת לידיעת מיליונים כי היא תגיענה לידיעת מיליונים אפילו אם היא לא חשובה”, סיפר נשיא בית המשפט המחוזי ד”ר רון שפירא, “לפעמים יש החלטות שלי הן נראות זניחות ולא חשובות ואז הן מקבלות סיקור תקשורתי נרחב בגלל שאחד הצדדים הוא דמות מעניינת ואפילו לא הייתי מודע לזה, אז צריך לקחת את בחשבון. האם אני צריך להיות נחמד לתקשורת? התשובה היא לא. אני צריך לעשות את עבודתי בצורה הטובה ביותר בהתאם לחוק ובהתאם לתפקיד אבל צריך לדעת איך להעביר את המידע הזה על מנת שיגיע לציבור בצורה הנכונה ושיגיע לציבור בצורה הנכונה שמשקפת את מה שאנחנו עושים בצורה הנכונה ביותר. האם זה דבר שהוא אפשרי? לא תמיד באופן מלא אבל אם חושבים עליו במהלך העשייה ומביאים אותו כנתון אז אפשר לעשות את זה יותר טוב”.

ד”ר שפירא סיכם: “כשאני מנהל משפט, אני מבודד את עצמי ותמיד מקווה שהתקשורת תדברר את ההחלטות שלנו נכון אך ההחלטות הן אך ורק לפי מה שאני חושב שהן צריכות להיות וממש לא מעניין אותי מה יגידו אחר כך בתקשורת”. בסיום דבריו ציין ד”ר שפירא כי כל מה שאמר מייצג אותו בלבד ולא את כלל המערכת.

יו”ר מחוז חיפה בלשכת עורכי הדין, עו”ד תמי אולמן, מסרה: “שמחנו לארח את נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה ד”ר רון שפירא ואת פרקליט מחוז חיפה פלילי עו”ד עמית אייסמן והעיתונאים הרבים לכנס מקצועי ומעשיר שמשך אליו מאות עורכי דין מחדרה ועד מעלות”.

0

במרכז השירות מרתון רעננה תוכלו למצוא מוסך מורשה של מותגי רנו, ניסאן ודאציה שיציע לכם מעטפת טיפולים שלמה עם שירות אישי ומקצועי, מרכז השירות מרתון רעננה בע”מ מהווה מוסך מורשה של מותגי הרכב רנו, ניסאן ודאציה לקוחותיו שנהנים משירות פרימיום של מוסך מורשה שממוקם בלב אזור התעשייה של רעננה. 

המוסך שהוקם לפני 46 שנים בידי שמואל נאמן מביא עמו ידע, מקצועיות ורמת שירותיות גבוהה שנצברו במהלך שנות פעילותו הענפה. למרכז השירות מרתון ברעננה יש הסדר עם חברות הביטוח דבר הנובע מהמוניטין הרב שיש למקום ולכן קל ונוח לטפל במקום ברכבים אחרי שעברו תאונה. התיקון עצמו מבוצע ברמה גבוהה ואתם תהנו מרכב חלופי לכל משך התיקון.

המוסך מציע חווית לקוח החל מהרגע בו הוא נכנס עם הרכב למוסך שם בחדר ההמתנה ימתין לו יועץ שירות אישי שיקבל אותו בסבר פנים יפות וישמור איתו על קשר באמצעות הטלפון הנייד האישי כך מתחילת השירות ועד לסיומו הלקוח מרגיש שהוא מקבל יחס אישי. יועץ השירות האישי יברר עם הלקוח עלויות ורק לאחר אישור מצד הלקוח יחל הטיפול והלקוח יקבל הערכת זמן, רכב חלופי אם צריך וכן עדכונים שוטפים לגבי עיקובים אם וכאשר. לנוחיותכם מרכז השירות  מציע חדר המתנה מרווח ונעים שם תמצאו עמדת שתייה חמה וקרה. 

במוסך מועסקים 34 עובדים תמצאו מחלקת חשמל מתקדמת עם מתקנים מתקדמים שנותנים מענה  אלו מערכות מחשוב עדכניות שמאפשרים אבחון מהיר של התקלות ותקשורת און ליין עם יצרן הרכב שמנתר את המידע שנאסף יחד עם המפעיל במוסך. 

במחלקת המכונאות הגדולה תמצאו עובדים מיומנים ומקצועיים שעברו השתלמויות והדרכות מתקדמות על דגמים חדשים שיוצאים לשוק וידע טכנולוגי מותאם 

במחלקת הפחחות ישנם פועלים שעובדים בתנאי מעבדה עם צבעי רכב מתקדמים על בסיס מים ידידותי לסביבה כך מתקבלת התאמה לצבע המקורי תוך דיוק בפרטים ועמידה בלוח זמנים. את פח הרכב צובעים בתוך תנור צבע מתקדם. במוסך מאמינים בשקיפות מלאה מול הלקוח ולא מבצעים אף עבודת פח ללא אישור מוקדם.

אפשרות להזמנת תור דרך האינטרנט (דרך האתר של רנו)

https://www.renault.co.il/

לשירות וייעוץ מקצועי – 09-7404408

0

אתר ההזמנות הפופולרי ‘בוקינג’ דירג לאחרונה את עכו כעיר התיירות המזמינה בישראל. אז הנה עוד סיבה להגיע לעכו – בחודשים הקרובים יחכו לכם זמרי אופרה עם ביצועים מרגשים לקלאסיקות אופראיות וגם קלאסיקות רוק כל זה באולמות האבירים “בשנים האחרונות חוינו גידול מדהים בתיירות הנכנסת” מספר ראש העיר שמעון לנקרי

בחודשים הקרובים מחכים לכם מטעמים מוסיקליים באקוסטיקה המפנקת של אולמות האבירים בעכו העתיקה זאת בביצוע זמרות האופרה המובילות בישראל בליווי נבל ואורגן 

בין היצירות – הקינה של דידו, דואט מהאופרה הכתרתה פופיאה, שירים מאת דאולנד, ברקרולה מהאופרה סיפורי הופמן, אריה מהרקוויאם מאת אנדרו לויד וובר. שירים של לאונרד כהן, ביורק וסשה ארגוב, החיפושיות ויוני רכטר

המופעים הבאים 

ינואר 21/1 , 28/1

פברואר – 4/2 , 11/2, 18/2, 25/2

מרץ – 3/3, 10/3, 17/3, 24/3, 31/3

04/9956706/7 

0

ביום ראשון, ה- 26.1, תפתח תחרות בינלאומית ל”דייג ספורטיבי” בחופי איגוד ערים כינרת, בה יתחרו השנה גם קבוצות אלופות עולם- “Rocket Baits” מאוקראינה, בשנים 2017 (בהונגריה) ו- 2018 (בסרביה), עם ולדיסלב בוגאי, קפטן הקבוצה, המכהן גם כנשיא התאחדות דייג ספורטיבי של קרפיון באוקראינה וצוות “Running Rhino” מרוסיה, בשנת 2016 (בצרפת), עם ארטם קולסניקוב, קפטן הקבוצה והמאמן הראשי של נבחרת רוסיה בדייג ספורטיבי. 

התחרות מתקיימת זו השנה ה- 11, ביזמת עמותת “ישראפיש”, בחופי איגוד ערים כינרת ומהווה מאבק הישרדותי אמיתי בשטח, במשך 125 שעות דייג ברצף, ללא הפסקה, בתנאי קור ולילות באוהל על החוף, במטרה לתפוס את הכמות הכי גדולה של דגים (משקל מינימום לשקילה- 1500 גרם) ולזכות בתואר “אלוף ישראל בדייג ספורטיבי של קרפיון”. כל הדגים נשקלים ומוחזרים לכינרת.

חובבי דייג מוזמנים להגיע ולהתבונן בתחרות בחופי הכינרת. ברשות הכינרת ותיירות עין גב מברכים על התחרות בעונת החורף, המושכת דייגים מקצוענים וחובבים ובני משפחותיהם להגיע לכינרת.

התחרות תתקיים סביב הכינרת, בחופי איגוד ערים כינרת, במזרח הכינרת בחופים: גולן, לבנון, צאלון, כורסי, דוגה ודוגית ובמערב הכינרת בחופים: בריניקי, שחף ושקמים וצינבריברשות הכינרת ואיגוד ערים כינרת נערכו מבעוד מועד לתחרות והכשירו את החופים בהם מתקיימת התחרות.

 אנדריי מזלין, יו”ר עמותת “ישראפיש” לדייג ספורטיבי בישראל, מארגנת התחרות, מברך על ההיענות הרבה השנה של מספר קבוצות מחו”ל, 7 קבוצות, לעומת קבוצה אחת או שתיים בכל שנה ומקווה להגברת המודעות לדייג ספורטיבי בישראל. עוד מציין מזלין, כי השנה מתחרות 30 קבוצות. מחו”ל יגיעו קבוצות מרוסיה, אוקראינה, בלארוס וכמובן קבוצות מישראל. עוד מוסיף מזלין, כי התחרות הינה חלק מהסבב העולמיICL – International Carp League, ליגת תחרויות יוקרתית, המתקיימת במספר אגמים במדינות בעולם, כאשר התחרות האחרונה בסבב, ‘אלוף האלופים’, תערך בקרואטיה. עוד אומר מזלין, כי התחרות שהתקיימה בכינרת בשנה שעברה רשמה שבירת שיא של כל אליפויות ישראל, החל משנת 2005! למרות מזג האוויר הקשה, במהלכה נתפסו כ- 432 קרפיונים, במשקל כולל של 1.80 טון, שכולם שוחררו חזרה לכינרת. מזלין אומר, כי התחרות קשה וכי עמידה איתנה בכל מזג אויר, בתנאי שטח במשך מספר יממות אינה פשוטה. גם השנה צפוי מזג אויר חורפי לאורך התחרות, אומר מזלין ומוסיף “הכינרת אגם שאינו קופא לעולם ועל כן מהווה אבן שואבת לדייגים מקצועיים מכל העולם, בעיקר בעונת החורף, כאשר הקרפיונים מתקרבים לאזור החוף הרדוד להתחמם. כל צוות בתחרות, מונה בין 2-3 איש, בגילאים שונים, ביניהם: אנשי הייטק, רופאים, בעלי מקצועות חופשיים ועוד, כשלכולם מחנה משותף, הם “נושמים וחיים דייג”.

 לכל קבוצה, מוקצית על ידי השופטים, חלקת חוף של 80 מ”ר, הנמדדת בקפידה על פי הוראות התחרות הבינלאומית. על הצוות לשהות בחלקה שנמדדה לאורך כל ימי התחרות ולא לעזוב חלקה זו. הצוותים מתנהלים במשמרות לאורך שעות היום והלילה, תוך שמירה על שקט כמעט מוחלט, בכדי לא להבריח את הדגים ומבלי לעזוב אפילו לרגע את החכות המצוידות בזמזם הדיגיטלי המופעל בעת תפיסת דג, תוך שימוש ציוד מקצועי יקר נוסף. הצוותים לנים באוהלים על שפת הכינרת בכל תנאי מזג אוויר ומבשלים לעצמם מזון.בתחרות 10 שופטים בעלי רקע מקצועי בתחום הדייג הספורטיבי. השופטים עוברים בין הצוותים,

שוקלים ורושמים את משקל הקרפיונים שנתפסו. צלמים מקצועיים נלווים לצוות השופטים, מצלמים ומתעדים כל ושקילה. מלבד הפרס האישי על תפיסת הקרפיון הגדול ביותר, מתחרים הצוותים על תפיסת המשקל הרב ביותר של קרפיונים שהוצאו מהכינרת.

הקהל הרחב מוזמן לצפות וליהנות מהתחרות.

אירוע פתיחת התחרות הבינלאומית לדייג ספורטיבי יתקיים ביום שבת 25.1. טקס סיום התחרות והענקת המדליות והגביעים יתקיים ביום שישי 31.1.

שני האירועים יתקיימו בתיירות עין גב.

0

המופע החדש של השלישייה מגיע לפ”ת וחיפה. על במה אחת יבצעו אדם, רון רוזנפלד (פורטרט), ומייקל הרפז (היי פייב) את להיטי שנות ה-80 וה-90.

עבור מי שגדלו כאן בסוף שנות השמונים – תחילת שנות ה-90, ההערצה המטורפת לאדם, עם הבנדנה והקול צרוד (שלו ושל המעריצות מתחת לבית), הגרוב המשגע של להקת פורטרט, ולהקת הבנים הראשונה שסחפה את המדינה היי-פייב, הם סמלי התקופה, זיקוק של זכרונות הילדות וההתבגרות. שלושת האייקונים האלה מתאחדים למופע-מסיבה שמבטיח לגעת בלב, ולהרקיד את הגוף.

“מופע מסיבה” עלה לראשונה בקיץ 2019, וכעת חוזר לשני מופעים נוספים, ביום חמישי ה-23.1 בתאטרון הבית גולדה – פ”ת, וביום שני ה-10.2 בזאפה חיפה יחזרו הזמרים אדם, מייקל הרפז (היי פייב), ורון רוזפלד (פורטרט), ללהיטים הגדולים של שנות ה-80 וה-90. במופע הם יבצעו את להיטיהם אחד של השני – “אין מוצא”, “נוסע רחוק”, “הכל מבינה”, “יום מעונן”, “כולם רוקדים עכשיו”, “סוד”, “עד אלייך”, “מצטער” ,”בלדה בין כוכבים”, בביצועים רעננים, וגם יבצעו להיטים גדולים מאותם שנים של זמרים כמו אלטון ג’ון, דיוויד בואי ועוד.

בשנתיים האחרונות, רון ומייקל התארחו בקביעות  במופע 30 שנה לאלבום סוד של אדם, ומתוך כך נולד המופע המשותף, המשלב את הרפרטואר הרחב של שלושתם. המופע יהיה על התפר בין הופעה חיה למסיבת ריקודים בסגנון “מסיבות הנוסטלגיה” הידועות, בליווי של להקה חיה שתשמור על קצב מקפיץ ואנרגיות גבוהות, שיעשו לכולם חשק לרקוד.

 

10.2  יום שני, זאפה חיפה
שעה 20:00 פתיחת דלתות
מחיר כרטיס: 119 ₪, טלפון 
*9080

 

0

עונת החורף הגיעה, נחלים שוצפים האדמה מדיפה ניחוחות של רעננות. בסוף השבוע הקרוב תוכלו לצאת ולטייל במסלולים של המדינה ולהנות מהטבע במלוא הדרו. ועדיין, קיום הפעילות מותנה במזג אוויר. מומלץ לוודא במוקד הטלפוני של רשות הטבע והגנים 3639* שהפעילות אכן מתקיימת

צעדת בוץ, ביצות ושלוליות בירקון
חווית חורף מפתיעה לכל המשפחה ביום חורף. זהירות – זה כיף מלכלך!

“אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי…” מעיינות הירקון השופעים יצרו ביצה גדולה וטובענית, וטעימה ממה שהיה כאן בעבר ניתן לקבל ביום חורף כשהשטח רטוב ומלא בוץ אחרי כמה ימי גשם.
אתם מוזמנים להתרגש איתנו בחוויית בוץ יוצאת דופן – מבטיחים שתצאו מלוכלכים!
הצטיידו במגפיים ובואו לטיול חורפי מלוא הטבע לאורך הירקון. בדרך תוכלו לפגוש מיני ציפורים ונופרים למכביר, ולאורך המסלול יחכו לכם מדריכי רשות הטבע והגנים ומתנדבי הגן הלאומי בתחנות הדרכה ופעילות, שכולן יעסקו במים, בבוץ, בביצה ומה שביניהם.
תה מתוק ומחמם או קפה בוץ ברוח הצעדה עלינו, המקלחת – בבית עליכם!

היציאה למסלול הצעדה תתאפשר משעה 10:00 עד 14:00

המסלול אינו מתאים לעגלות.
אם ירד גשם הפעילות תידחה בשבוע.

היכן: גן לאומי ירקון מתחם מקורות הירקון
מתי: יום שבת 4.1, בשעות 15:00-10:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

קרדיט: באדיבות רשות הטבע והגנים

חודש של מלאכות עתיקות בבית גוברין

הצצה אל העבר בהדגמה של מלאכות קדומות בכל שבת בחודש ינואר

אתם מוזמנים לחוויה מיוחדת בגן לאומי בית גוברין. סיירו לבד במגוון המיוחד של המערות במקום והעשירו את ביקורכם בהדגמה מיוחדת של מלאכות קדומות: הכנת אריגים, טיבוע מטבעות, ועוד. בכל שבת יודגמו שני סוגי מלאכה שונים.

היכן: גן לאומי בית גוברין (סמוך לחניה א’)
מתי: יום שבת 4.1, 11.1, 25.1, בשעות 15:00-11:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

 קרדיט: יובל דקס

סיור זריחה במצדה
לפני זריחת החמה נטפס בשביל הסוללה אל מבצר מצדה ונגיע לראש ההר שהתגלה מחדש אחרי אלפיים שנה עם קום המדינה. אחרי הזריחה נסייר על ההר בין מבני הפאר של המלך הורדוס הגדול למשכנות המורדים ובין בורות המים לבית הכנסת העתיק. בדרך נשמע את סיפורם הטרגי של הקנאים ועל סופו של המרד ברומאים.
נקודת מפגש: במרכז השירות.
למקדימים יוגש תה חם, בשעה 09:00 יצא סיור נוסף לאוהבי השכמה מאוחרת.
היכן: 
חניון לילה גן לאומי מצדה
מתי: 
יום שבת 4.1, 1.2, בשעה 05:45

 ללא תשלום נוסף על דמי הלינה באתר.

 קרדיט: יובל דקס

חי-בר בפרוות חורף בכרמל

כשבחוץ גשם בריכת הסלמנדרות מתמלאת מים, היחמורים עוטים פרוות חורף, הכרמל מוריק וזה הזמן לבקר בשמורת חי-בר כרמל.

הצטרפו אלינו לסיור חורפי באוויר הצלול של הכרמל והכירו את שמורת החי-בר – שמורה שבה מאוששים חיות בר ומשיבים אותן אל הטבע.
תוכלו לפגוש מקרוב יחמורים, נשרים, איילי כרמל ועוד בעלי חיים, ולשמוע את סיפור השבתם אל הטבע.

כל זה על רקע נופיו המדהימים של הכרמל בשמורה ששרדה אחרי השרפה הגדולה.

היכן: שמורת טבע חי-בר כרמל

מתי: כל יום שבת בחודשים ינואר ופברואר (חוץ משבת, 22.2), בשעות 10:00, 12:00, 14:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

חגיגה של חורף בגן לאומי חמת טבריה

הנכם מוזמנים לבוא לשכשך רגליים במי המעיינות החמים, הזורמים בין שלוש בריכות שכשוך בטמפרטורות מושלמות לימי החורף הקרירים.

באתר תיהנו מפעילות מגוונת למשפחות: נצא לחיפוש אחר נרות השמן בחמאם העתיק, נתנסה בחידות ובכתיבה בכתב עברי קדום ונכיר את הפסיפס המרשים בבית הכנסת.

המעיינות החמים בחמת טבריה ידועים בסגולות המרפא שלהם כבר מתקופת המלך שלמה, ומספרים שאפילו רבי שמעון בר יוחאי ירד להירפא בהם.

היכן: גן לאומי חמת טבריה

מתי: כל יום שבת בחודשים ינואר ופברואר, בשעות 14:00-10:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון

0

‘עושות היסטוריה’ הוא שמה של תערוכה חדשה שעלתה בסוף השבוע במוזיאון חיפה לאומנות ובמרכזה הנסיון של השיח הפמיניסטי לעשות חשבון נפש ולתת מרחב לנשים אחרות שהודרו מהשיח-כך האמנית יעל מאירי מציגה אוסף צילומים שבוחן את הנזילות המגדרית בהקשר למילה THEY שפירושה הוא זהות מגדרית לא בינארית שהוכרזה כמילת השנה “המילה הזו מאפשרת לאנשים לא להיות בשום צד מגדרי”. מספרת מאירי.

התערוכה החדשה שעלתה במוזיאון חיפה לאמנות מספקת למתבונן מסע יוצא דופן מגוון ומרשים אל תוך שלל זהויות והתבוננות על זהויות נשיות מהיבטים שונים. “במוקד אשכול תערוכות זה” נכתב על התערוכה באתר המוזיאון, “עומדת השאלה: האם אחרי מאבק פמיניסטי ממושך אכן התרחש מהפך בתפקידי המינים המסורתיים במרחב הפוליטי? האשכול מבקש להציג את הדרכים שבהן האמניות משתמשות כדי ליצור מרחבים חדשים של חירות ולהתמודד עם הסדרים ממוגדרים של כוח. האם נשים יכולות לכונן היסטוריה אלטרנטיבית ולהוביל בעתיד מהפכה אמיתית?”.

בתערוכה מציגה אייריס קנסמיל אחת הדוברות המובהקות של הפמיניזם השחור שגורס כי הפמיניזם במקורו התייחס בעיקר לנשים לבנות מערביות. בתערוכה היא מציגה ציור קיר שהוצג השנה בביאנלה בוונציה ועליו פורטרט של אודרי לורד, סופרת, משוררת ופעילה חברתית אמריקאית מהאיים הקריביים שהייתה פמיניסטית ולסבית. 

אחת התערוכות המסקרנות באותו אשכול הוא אוסף הצילומים של יעל מאירי שעוסק במרחב הפיזי והגופני “התערוכה היא המשך של ספר שהוצאתי בשנה שעברה שעוסק באופן שבו את נאמנה לעצמך בין אם זה חוויה של להרגיש בגוף הלא נכון, בין אם זו חוויה של משהו שקורה סביבי. התערוכה מנסה לגעת בכל מיני מחסומים שיש לנו בחיים ואיך ניתן להסיר אותם או להתמודד עם הקיום שלהם ומה לעשות אם אותו מחסום”. עבודת הוידאו בתערוכה נוגעת בנושא שפרץ לתודעה בשנה האחרונה והוא אותה זהות מגדרית לא בינארית שאין לה עדיין שם בעברית אבל באנגלית היא נקראית THEY  שאף נבחרה למילת השנה של מילון וובסטר. “זוהי זהות שלא ניתן להכניס אותה לשום מגירה” מספרת מאירי שאף היא עצמה נראית כמישהי/ מישהו שלא ניתן להכניס לשום הגדרה “זוהי זהות שנראית יותר ויותר בתודעה”. בגלל הקושי והחידוש שמביאה איתה המילה הזו וגם אותה זהות טרנס מגדרית יש קושי לאנשים להבין במה מדובר “לפני שראית פרח אתה לא תוכל לדמיין את הפרח” מסבירה מאירי “אבל הרבה פעמים שיש מילה שמאפשרת לאנשים לא לבחור להיות בצד כזה או אחר זה נפלא”. 

האם זה משהו שיותר ויותר צעירים עוסקים בו כיום ? “אני לא יודעת אם יש לזה תמיכה אבל בוודאי שיש יותר מקום לעיסוק בנושא. אנחנו רואים לאורך ההיסטוריה נשים שלא הצליחו או לא רצו ‘להכנס לתלם’ וזה נוגע ישירות לכמה אלימות הפיקוח המגדרי מקבל. אם נניח שאישה לפני מאתיים שנה רצתה ללכת עם בגדי גברים או לעסוק בעבודה שהוגדרה אז כלא מתאימה לאשה מידת האלימות שהיא ספגה הייתה מאוד גבוהה וגם היום יש את זה לאנשים שרוצים לחיות לאנשים שרוצים לחיות את חייהם כנשים או כגברים שהם לא נולדו למגדר הזה הם ואנחנו  סופגים הרבה מאוד אלימות וכן גם אני.

 

0

סדנת חנוכיה לי יש! – סדנת חנוכיות מחומר

איפה: מרכז אמנויות, מוזיאון חיפה לאמנות, שבתאי לוי 26, חיפה

מתי: שבתות | 23.11.19, 30.11.19, 7.12.19 | 11:00

לכבוד חג החנוכה נקיים סדנת קרמיקה מקצועית מיוחדת לעיצוב חנוכייה בחומר (‘חימר’). נעבוד בסדנת קרמיקה מקצועית, נעצב חנוכיה בחומר ונצבע אותה באנגובים (צבע חיפוי).

כמה: מחיר לילד: 45 ש”ח, כולל כניסה למוזיאון | מבוגר מלווה: כרטיס כניסה למרכז אמנויות | הנחות לזכאים

רכישת כרטיסים באתר:  www.hma.org.il

 

סדנת מאירים את העבר

איפה: המוזיאון הימי הלאומי, שד’ אלנבי 198, חיפה

מתי: שלישי, 24.12.19, 11:00

נתחיל בסיור במוזיאון בו נפגוש מוצגים מתרבות יוון העתיקה והחשמונאים, אותם אנו מכירים מסיפור החנוכה. נכיר את עבודת הארכיאולוג, נתבונן בנרות שמן עתיקים שנמצאו בחפירות ונלמד על התפתחות כלי המאור בעת העתיקה. בסדנה ניצור בעצמנו נר שמן מעוטר מחומר (‘חימר’) ומטבעות ברוח העת העתיקה, עם סמלים יווניים ויהודיים קדומים, בטכניקת ריקוע חמרן. הפעילות מתאימה לגילאי 5+, בליווי מבוגר

כמה: מחיר לילד: 25 ש”ח, כולל כניסה למוזיאון | מבוגר מלווה: כרטיס כניסה למוזיאון | הנחות לזכאים

רכישת כרטיסים באתר:  www.nmm.org.il

סדנת אור במעמקים

איפה: המוזיאון הימי הלאומי, שד’ אלנבי 198, חיפה

מתי: רביעי, 25.12.19, 11:00

נתחיל בהרצאה מרתקת לכל המשפחה מפי טל רז, בת הים מריף בת גלים ופעילה סביבתית, בליווי תמונות וקטעי וידאו אודות יצורי הים הקסומים החיים בריף – צבי ים, חתולי ים ועוד, ועל יצורי ים המייצרים חשמל ואור בגופם וזוהרים במעמקים. בסדנה ניצור תמונת ים ויצורים מאירים, עם חלקים אטומים ושקופים היכן שנבחר, לתלייה על חלון בבית ויצירת קסם של אור במעמקים. הפעילות מתחלקת לשני חלקים – הרצאה כ-30 דקות, סדנה כשעה. הפעילות מתאימה לגילאי 6+, בליווי מבוגר.

כמה: מחיר לילד: 35 ש”ח, כולל כניסה למוזיאון | מבוגר מלווה: כרטיס כניסה למוזיאון

רכישת כרטיסים באתר:  www.nmm.org.il

סדנת מנורת לילה מסתורית

איפה: מרכז אמנויות, מוזיאון חיפה לאמנות, שבתאי לוי 26, חיפה

מתי: שבת, 28.12.19, 11:00

בלילה, קצת אחרי שאומרים לילה טוב ואבא מכבה את האור, החושך מתעורר לחיים. האורות שנכנסים מבעד לוילון מרצדים על התקרה ומאחורי הארון נדמה שמישהו שם רוצה לצאת… בתערוכה נתבונן יחד ביצירות העוסקות ברגעים ליליים אלה ונשתף אחד את השניה בדרכים שלנו להתגבר על הפחד.

בסדנה ניצור מנורת לילה שתהפוך את החושך להרבה יותר נחמד. נשתמש בחומר הנקרא מפל,פרגמנט, בריסטול וצלופן ונתנסה בטכניקות של חיתוך מגזרות וחירור. הפעילות מתאימה לגילאי 7+, בליווי מבוגר.

כמה: מחיר לילד: 40 ש”ח, כולל כניסה למוזיאון | מבוגר מלווה: כרטיס כניסה למרכז אמנויות | הנחות לזכאים

רכישת כרטיסים באתר:  www.hma.org.il

מסיבת פיג’מות בתערוכה החדר שלי

איפה: מרכז אמנויות, מוזיאון חיפה לאמנות, שבתאי לוי 26, חיפה

מתי: חמישי, 26.12.19, 17:30

הדרכה מותאמת למשפחות בתערוכה הכוללת משחקים, סיפורים ושיחת לילה משותפת.

נכין קישוטי נייר מדליקים לחדר  ונדליק נרות חנוכה.

הכניסה בפיג’מה בלבד! מתאים לגילאי 5+, בליווי מבוגר, ועד בכלל!

כמה: מחיר לילד: 25 ש”ח, כולל כניסה למוזיאון | מבוגר מלווה: כרטיס כניסה למרכז אמנויות | הנחות לזכאים

רכישת כרטיסים באתר:  www.hma.org.il

גם אני גיבור על ימי

איפה: המוזיאון הימי הלאומי, שד’ אלנבי 198, חיפה

מתי: ראשון, 29.12.19, 11:00

נבקר בתערוכת גיבורי העל הימיים בה נפגוש דמויות אותן יצרו והעריצו בני אדם מתרבויות ותקופות שונות כאשר המכנה המשותף ביניהן הוא הושטת יד לנזקקים לעזרה ושליטתם בים באמצעות כוחות על טבעיים הקשורים לים ומים. נחשוב אילו כוחות על היינו רוצים לעצמנו, לו היו ניתנים לנו כאלה, ומה היינו עושים באמצעותם כדי לעזור לעולם. בסדנה נעצב וניצור לעצמנו אביזרי גיבור על ימי – קילשון פלאי וסמל לחולצה. הפעילות מתאימה לגילאי 5+, בליווי מבוגר.

כמה: מחיר לילד: 25 ש”ח, כולל כניסה למוזיאון | מבוגר מלווה: כרטיס כניסה למרכז אמנויות | הנחות לזכאים

רכישת כרטיסים באתר:  www.nmm.org.il

סדנת מגדלור

איפה: המוזיאון הימי הלאומי, שד’ אלנבי 198, חיפה

מתי: שני, 30.12.19, 11:00

לכבוד חג האור, נתבונן בפנס המקורי מהמגדלור אשר היה ממוקם בראש רכס סטלה מאריס, נלמד מדוע היה צורך במגדלור באזור זה וכיצד פעלה הטכנולוגיה המיוחדת של הפנס. בנוסף, נבקר בתערוכת הספנות העתיקה ונלמד בה על הספינות בעולם הקדום ועל המגדלור העתיק המפורסם ביותר – המגדלור של אלכסנדריה. בסדנה ניצור דגם מגדלור תלת מימדי מחתיכות עץ עם נורה מאירה. הפעילות מתאימה לגילאי 5+, בליווי מבוגר

כמה: מחיר לילד: 25 ש”ח, כולל כניסה למוזיאון | מבוגר מלווה: כרטיס כניסה למרכז אמנויות | הנחות לזכאים

רכישת כרטיסים באתר:  www.nmm.org.il

סדנת סביבון אוריגמי

איפה: מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, שד’ הנשיא 89, חיפה

מתי: 24.12, 26.12, 28.12, 30.12 | 11:00

נגלה מה משותף בין חנוכה לפסטיבלי החורף היפניים ונכין סביבון לכבוד חג החנוכה בטכניקת אוריגמי של קיפולי נייר. הפעילות מתאימה לגילאי 5+, בליווי מבוגר.

כמה: מחיר לילד: 25 ש”ח, כולל כניסה למוזיאון | מבוגר מלווה: כרטיס כניסה למוזיאון | הנחות לזכאים

רכישת כרטיסים באתר:  www.tmja.org.il

סדנת פנסים יפניים

איפה: מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, שד’ הנשיא 89, חיפה

מתי: 25.12, 27.12, 29.12 | 11:00

בחג החנוכה הקרוב נגרש את החושך כמו שרק היפנים יודעים לעשות! בסדנה נכין פנסים בסגנון יפני ונעטר אותם בעיצוב אישי. הפעילות מתאימה לגילאי 5+, בליווי מבוגר

כמה: מחיר לילד: 25 ש”ח, כולל כניסה למוזיאון | מבוגר מלווה: כרטיס כניסה למוזיאון | הנחות לזכאים

רכישת כרטיסים באתר:  www.tmja.org.il

0

ד”ר מיכל רוזן צבי, דירקטורית עולמית למידע רפואי במעבדות המחקר של IBM חיפה:“טכנולוגיות הבינה המלאכותית משפרות את האבחון ומאפשרות לזהות ולחזות סרטן שד ואפילפסיה”

“הטכנולוגיה משנה את עולם הבריאות: החיבור בין בינה מלאכותית, מחשבים, ביג דאטה וניתוח נתונים מביאה לשיפור של האבחון הרפואי”, כך אמרה ד”ר מיכל רוזן צבי, דירקטורית עולמית למידע רפואי במעבדות המחקר של יבמ בחיפה. ד”ר רוזן צבי דיברה בפתח וועידת הבריאות הדיגיטאלית dHealth2019. הוועידה בהפקת אנשים ומחשבים, נערכה ביום חמישי האחרון (12/12) במתחם הכנסים לאגו בראשון לציון, בהשתתפות מאות מומחים לטכנולוגיות בבריאות, בכירים מרשות החדשנות, מקופות החולים ומבתי החולים, מנהלי חממות וקרנות הון סיכון. לדברי ד”ר רוזן צבי, “הביג דאטה משנה את הרפואה, והבינה המלאכותית תביא להחלפת חלק מעבודת הרופא בתחומים שונים בעולם הרפואה כמו פתולוגיה ורדיולוגיה, כאשר תרומת העולם הטכנולוגי החדש תהיה הכי משמעותית בתחומי הדיאגנוזה ובפרוגנוזה. על מנת לקדם את הרפואה, נדרשים שני דברים הכרחיים, שכיום הם לא מספיק בשלים: הצורך ליצור טכנולוגיות שקושרות בין סיבה ומסובב, והיכולת לעשות חיזוי פרטני ומדויק, כלומר, לא רק לזהות שלמטופל יש אפילפסיה, אלא לומר ‘לחולה הזה יהיה התקף אפילפטי בעוד שלוש דקות, וזיהיתי את הגורם לכך’. או ‘לאישה הזו יהיה סרטן שד’, ולהצביע מה הגורמים לכך. היא ציינה כי “על מנת להצליח למצוא פתרונות, צריך שהמידע הרפואי יהיה זמין, ועל מנת להשיגו, יש לעבור שני חסמים: אחד מהם הוא חוסר הרצון של ארגוני רפואה לחלוק נתונים והשני הוא הצורך בהגנת הפרטיות”. ד”ר רוזן צבי הוסיפה ש”יש הרבה טכנולוגיות שניתן לפתח בעולם הבריאות, בין השאר כשמחברים אליה את הבינה המלאכותית. על מנת להצליח, צריך לחלוק דאטה”.

בהקשר זה, אמרה, “חברנו לעמותת The DREAM Challenges  שדוגלת בשיתוף פתוח במידע כדי לייצר את חוכמת ההמונים, לטובת שיפורים בעולם הבריאות. כך, עשינו ביחד מיקור המונים לאלגוריתמים, מה שמאפשר לחוקרים לגשת לנתונים ספציפיים, לנתח ולפתור בעיות שהוגדרו. במקביל, משרד הבריאות עושה רבות כדי להנגיש נתונים באופן מוגן”. רוזן צבי סיפקה שתי דוגמאות, שהראשונה שבהן היא מתחום סרטן השד. לדבריה, “על מנת לוודא שלאישה אין סרטן שד, עליה לעבור בדיקת ממוגרפיה, שמנפיקה ארבע תמונות על בסיסן קובע הרדיולוג האם יש לה את המחלה. בעקבות הסכם שערכנו עם ארגונים רפואיים בארה”ב, קיבלנו נתונים של 80,000 נשים והזמנו חוקרים להשתתף בתחרות זיהוי סרטן השד. קיבלנו תוצאה בטווח טוב, והמתחרים הגיעו ליכולת זיהוי טובה של המחלה”. “בארץ”, הוסיפה, “ביבמ עבדנו עם מכבי ואסותא שאפשרו לנו לעיין בנתונים מותממים (שהוסר מהם הזיהוי האישי) מ-13,000 נשים.

תמונות ממוגרפיה, היסטוריה רפואית ומידע מה קרה בעקבות הביופסיה. בעקבות המחקר פרסמנו מאמר מקצועי ובו קבענו שניתן ללמוד מהנתונים הקליניים ומהתמונות, וכן שהשילוב של השניים משפר את תוצאות האבחון – זה מוכח מתמטית”. ד”ר רוזן צבי ציינה כי “יש טעויות אנוש, אבל הטכנולוגיה יכולה לשמש גיבוי, עוד עיניים שבוחנות את התמונות והנתונים, מגלות טעויות ומציפות אותן. הראינו שאנחנו יכולים לחשב סיכוי של אישה לחלות בסרטן בצורה מדויקת, בעזרת מחשבים ובהתבסס על נתונים קליניים שלה”. עוד היא סיפרה על עבודת חוקרי יבמ סביב היכולת לאבחן חולי אפילפסיה. “חשוב לזהות איזה התקף יש, כי קיימים סוגי אפילפסיה שונים. אם יש חומר ויזואלי שצולם בעת ההתקף, זה עוזר לאבחן את סוגו. כך הדבר גם אם יש רישום מוח בעת ההתקף”, אמרה. היא ציינה ש”קיבלנו נתונים על 13,000 חולי אפילפסיה מאוניברסיטת טמפל בארה”ב. הגענו למצב שבו אנחנו יכולים לחזות מתי יהיה התקף אפילפטי ומאיזה סוג. עשנו זאת על בסיס שימוש בלמידה עמוקה, לזיהוי דפוסי תמונה. כך, אנחנו יכולים לעזור לרופאים בזיהוי ולומר להם איפה להתרכז. הצלחנו להביא לאבחון מדויק של סוג האפילפסיה ולאחר מכן להתאמת סוג התרופות”.

קרדיט תמונה: אלעד גוטמן, באדיבות אנשים ומחשבים.

0

קחו פסיכולוגיה חיובית, ערבבו עם רעיון ‘מחשבה יוצרת מציאות’ ותוסיפו קצת פסיכואנליזה והרי לכם ‘ניאו – הומנולוגיה’ שיטה טיפולית קצרת מועד שכבר קנתה לעצמה אוהדים רבים בניהם לא מעט מפורסמים שנואשו מהטיפולים הקוונציונלים

הנה לדוגמא המטפלת גלית חסיד מקיבוץ אושה ליד חיפה. אישה מלאת חיוניות, שמחה ורוחב לב שנוסעת רחוק לביתם של קשישים רק כדי להשיא להם עצה טובה ברוח שיטת ‘ניאו – הומנולוגיה’. אבל מאחורי החיוך ורוח הנעורים (היא ילדה בת 51) המפעמת בקרבה מסתתר סיפור של התמודדות עם התקפי חרדה,  ביקורתיות וקשיים במערכות יחסים עד שהיא פגשה “במי שהצילה לה את החיים” כפי שהיא מתארת את יהודית אורנייה מילוא מייסדת השיטה. “אחרי הצבא למדתי ארבע שנים חינוך גופני ושייט ימי בווינגייט. לאחר מכן גרתי באילת ועבדתי במועדון השייט המקומי. טיילתי כשנה בעולם: סין, טיבט, הונג-קונג, ניוזילנד, אוסטרליה, תאילנד, והודו ואז חזרתי לאילת לאמן שייט. הייתי נתונה בחוסר שקט. כל הזמן חיפשתי תשובות לשאלות שניקרו בי. כשהתחלתי ללמוד עיסוי עבדתי במקביל אצל איש העסקים יוסי מימן שם פגשתי את כל המי ומי של המדינה. זה נתן לי תחושה של גאווה והייתי גם שחצנית”. אבל מתחת לחזות הכאילו מצליחה הסתתרו חששות ופחדים כמו שיש לרבים מאתנו, “אני זוכרת שנסעתי להודו לטיול של חודשיים” היא נזכרת, “ושם חוויתי את התקף החרדה הראשון. חשבתי שאני הולכת למות”. זה היה בשבילה מעין קריאת השכמה שעוררה אצלה רצונות שכבר קיננו בה, “תמיד נמשכתי לתחום הנסתר” היא אומרת ” הייתי הולכת לקוראים בקפה ומגדות עתידות אבל בגיל 33 חברה סיפרה לי על מורה מיוחדת בשם יהודית אורנייה – מילוא שפיתחה שיטה בשם ‘ניאו – הומנולוגיה’ והגעתי אליה”. הפגישה עם מילוא לא הייתה כמו עוד פגישה אצל מטפל אחד מני רבים, “תמיד היו לי שאלות אבל תשובות הרבה פחות. אבל אחרי הפגישה עם מילוא הרגשתי שמצאתי את הדרך הבייתה. אני זוכרת שכאשר חזרתי לביתי אחרי הפגישה עמה הייתי בסערת רגשות ובכיתי בלילה. הרגשתי שסוף סוף מישהו הולך להסביר לי מה קורה כאן”. היא התחילה טיפול ואחרי כמה פגישות גמלה בליבה ההחלטה “שזה מה שאני רוצה לעשות כשאהיה גדולה”. היא טופלה אצל מילוא במשך שנה וחצי ולאחר מכן לקחה חלק בקורס המטפלים הראשון שפתחה מילוא, אותו למדה במשך שלוש שנים. “המידע הזה הציל לי את החיים” היא מציינת בהתרגשות, “הייתי מפוזרת ולא לגמרי הייתי סגורה על עצמי אבל למילוא הייתה את היכולת לראות את מורכבות הבית שגדלתי בו, את מערכות היחסים שלי . למעשה המוח שלי היה הפוך לא הייתה לי יכולת לראות. אני מדמה את מה שהיא עשתה לסוג של חיווט מחדש של המוח שהפך אותי לאדם אחר”. גלית שמטפלת כבר קרוב ל 18 שנה באנשים מכל קצוות הקשת, מסבירה את סוד השיטה שלא מעט מפורסמים נשבו בקסמיה: “כשהתינוק נולד, הוא בא עם תבנית שגורמת לו למשוך מידע מסוים מההורים והעולם החיצוני אלו בתורם מחזקים את התבנית.  המידע הזה מוטבע במוח הרגשי כדפוסים. לכן יכולים להיות שני ילדים באותו הבית, לאותם הורים, אחד יספר שאף פעם לא היה כסף בבית ותמיד היה קשה, השני יספר שהיתה תקופת זמן של קצת קושי כלכלי, אבל תמיד היה שפע ולא חסר דבר. זה מראה על כך שלכל אחד זווית ראייה שאיתה הוא בא לעולם. זוהי התבנית. המסר של ‘הניאו-הומנולוגיה’ הוא בגובה העיניים פשוט ונגיש ובסה”כ מלמד אותנו להיות בני-אדם, לפתוח את הלב, לשחרר עכבות ולהיות מאושרים ומסופקים מחיינו. ‘הניאו’ מלמדת איך לשמור את האנרגיה ולהרים את המתח החשמלי במוח (אפשר ללמוד להיות מאושרים). כשמתח החשמל במוח עולה, הבריאות, ההרגשה, מערכות היחסים והחיים בכלל משתפרים. זה בהחלט אפשרי. כשהאנרגיה נמוכה עולים פחדים, חרדות, עצבים וכו’. בניאו’ אנחנו לומדים להבין את עצמנו ואת הדפוסים שמנהלים אותנו, לשנות אמונות מגבילות, להרחיב את ראיית העולם, לקבל מידע חדש, לבנות מסלולים חדשים במוח ולנקות חסימות ,עיכובים ופחדים שמונעים מאיתנו לחיות כפי שאנחנו רוצים. ברגע ששחררתי חסימה, שיניתי אמונה ממגבילה ל”הכל אפשרי”, הרמתי את רמת האנרגיה ואני רק רוצה (אבל לא צריכה וחייבת), אני הרבה יותר שמחה ונעימה…שיניתי את נקודת המשיכה שלי מצורך (מינוס), לרצון (פלוס), אז חוק המשיכה קובע שפלוס מושך פלוס, והבונוס האמיתי הוא שאפשר להיות מסופקים עוד לפני שהתוצאה הגיעה זה מידע מרתק. 

תהליך הטיפול הוא פגישה של אחת לשבוע שאורכת כשעה, במשך כחצי שנה- עד שנה. הטיפול גם כולל פענוח חלומות, ניקוי גלגולים (אם צריך) והמון מידע חדש ומעניין. רוצים דוגמא ? אז הנה, “מגיע אליי לטיפול אב לילדה שהוא טוען שהיא עקשנית ולא מכבדת אותו ‘היא אומרת לי .” אתה לא מחליט עליי’. ‘זו ילדה עם אופי. אני מסבירה לאותו אב, “אתה מחליט על האופן שבו אתה רואה את הילדה שלך. אל תתן לה להחליט עלייך. תחשוב לעצמך : איזה יופי שהיא עקשנית, עומדת על שלה. היא תגיע רחוק! לא נרתעת. ” עדיין יש גבולות ואתה אומר ”לא“ אבל בליבך חושב עליה בהערכה ובחיוב. באותו רגע הילדה תקבל גבול אמיתי שנרשם במערכת כאהבה ולא כחווית ביקורת ודחייה. העקשנות תבוא לידי ביטוי בהמשך בצורה חיובית ולא בהיבטים השליליים שלה. ואילו אצלך המוח השתנה ועבר ממצב של דחייה למצב של הערכה ואהבה. לא נתת להתנהגות שלה לקבוע את האופן שבו אתה רואה אותה. אתה החלטת על עצמך ולא ילדה בת תשע מחליטה עלייך. וכמובן שינית …את התנועה החשמלית מפלוס למינוס. ופלוס תמיד מושך פלוס.

בשנים האחרונות בעקבות העיסוק ב’ניאו – הומנולוגיה’ חייה של חסיד השתנו מקצה אל קצה: החרדות פסקו, תכיפות המחשבות השליליות ירדה באורח פלא, “כמובן שמדי פעם עולה לו דפוס התנהגות ש“מנער“ אותי, אבל. אבל היום יש לי את הכלים לחזור הרבה יותר מהר לאיזון. וכל הזמן אני לומדת ומתפתחת“. בקליניקת הטיפולים שפתחה בקיבוץ אושה יש אווירה קיבוצית לכל דבר ועניין : רוח מלטפת, פשטות אבל לא עליבות ובעיקר חדרי עץ מוארים ועליהם מתנוססים הציורים הצבעוניים מלאי האופטימיות שהיא יוצרת במכחול טבול בכל צבעי הקשת, “הציעו לי כבר סכומים נכבדים עבור חלק מהן אבל אני מעדיפה לשמור עליהם קרובים אליי”. 

לקראת ערב אני יושב בפתח ביתה עם חבר ובכמה דקות של שיחה היא מצליחה לזהות אצלי דפוסים שאומר בכנות גם הפסיכולוגית הוותיקה שלי לא הצליחה אז כן השם של השיטה נשמע מוזר ולא תמיד אפשר להבין את זה אבל משהו לאחר כמה דקות שיחה כשהשכל קצת נרגע משהו פנימי אומר לי שיש פה משהו, “אנשים באופן אוטומטי חיים בדפוס של הסתכלות על מה שאין לי ומה שאני צריך וזה מוביל לירידת אנרגיה לכן כאשר אני יודע מי אני ומה אני זה הופך אותנו ליותר רגועים ולא תלויי עולם חיצון וזה מעביר את האדם מטמורפוזה: ממצב של צורך למצב של רצון”.

לעוד פרטים :

דף הפייסבוק ‘חושבים טוב’

לבירורים וקביעת תור לפגישת התנסות : 0526973550 

 

כתבות נוספות