חודשי הקורונה אילצו את כולנו לגלות יצירתיות ולמצוא פתרונות חדשים לבעיות שצצו לאורך השנים. שרה אזולאי, העובדת באחד ההוסטלים של עמותת אקים חיפה, נדרשה לסוגיה מאתגרת במיוחד – כיצד מספקים בגדי חורף לשוהים בהוסטל ברחוב אח”י אילת שבקרית חיים, בהינתן ומדובר בקבוצת אוכלוסייה בסיכון גבוה? “בעת הזו, אנו בדרך כלל עסוקים ביציאה יחד עם הדיירים לרכישת ביגוד חורף והפעם הקורונה מנעה זאת מאתנו. החלטתי להקים את ‘בוטיק אח”י אילת’ ולהביא את חוויית הקניות אליהם. עכשיו, המשימה היא לדאוג למקום בארון”, היא אומרת.

במסגרת הפעילות המיוחדת, סודרו המוצרים בדיוק כמו בחנויות במחלקת גברים ומחלקת נשים, הלבשה תחתונה, נעליים ועוד. הוקמו תאי מדידה והותקנו בובות ראווה לבושות ומראות גוף. כך, עברו הדיירים בין המדפים, בחרו, מדדו ויצאו מאושרים עם שקית קניות ובה רכישותיהם החדשות. על אחד הדוכנים “נמכרו” תכשיטים שהכינו הדיירים עצמם ובדוכן אחר הייתה מכונת הדפסים עם מבחר הדפסים, וכל דייר שרצה לעצב בעצמו – קיבל חולצה מודפסת במקום. לצד אולם המכירה, הוקם בית קפה על פי הגדרות התו הסגול, וזוגות-זוגות נכנסו הדיירים להתכבד בקפה ועוגה. אזולאי, ממלאת מקום מנהל הוסטל אחי אילת של עמותת אקים חיפה, אף תיעדה את המקום לפני שהגיעו הדיירים: https://bit.ly/2LCrEVp“אנשי הצוות נתנו לדיירים לבחור מהמבחר הרב שהיה למדוד, כוונו אותם למידות שהם צרכים, מדדו החליפו, בחרו תכשיטים ונעלי בית שאהבו ובסוף קיבלו שקית ממותגת של בוטיק אחי אילת. לדיירים הייתה גם אפשרות להזמין בגד שרצו מאוד ולא היה בצבע או במידה הנכונה. החוויה הייתה אדירה עבור הדיירים”, היא אומרת.

אזולאי מספרת שהקורונה השפיעה מאוד על הדיירים והצוות, ושהיו רגעים קשים ואפילו קשים מאוד, אולם הצוות למד ולומד רבות מהתקופה הזו: “הכרנו הרבה יכולות של דיירים שלא ראינו אותם קודם, דאגנו למלא את הזמן בפנאי וקידום ללא הפסקה, פרויקט אחר פרויקט, השתדלנו מאוד לעשות בהוסטל את מה שהיינו עושים בשגרה בחוץ, כמו בית קפה אחת לחודש עם יריד אוכל. הדיירים נהנו מהעשייה ומהתוצאות. במובן מסוים, הקורונה עשתה לנו המון טוב, לא עצרה אותנו, להיפך”.

ההוסטל ברח’ אח”י אילת בקרית חיים של עמותת אקים חיפה, נותן מענה ל-24 דיירים ומתוכנן על-פי צורכיהם המיוחדים של דייריו, באישורם של המחלקה לשירותי הרווחה בקהילה, משרד העבודה והרווחה, המוסד לביטוח לאומי והרשות המקומית. דיירי הבית – בוגרים בגילאי 23 עד 55 עם מוגבלות שכלית-התפתחותית בדרגה בינונית-נמוכה עד קשה, כולם תושבי חיפה והקריות – הן חלק מ-300 מוטבים שקיבלו שירות בצורה ישירה בשנת 2020 ע”י אקים חיפה, אולם מספר האנשים שהושפעו ונתרמו מפעילות העמותה – משפחות, רשויות מקומיות, בתי ספר, פרויקטים בקהילה, מקומות תעסוקה, תורמים, ארגונים וחברות) – עומד על 3,800. בעמותה מספרים כי גם בימים אלו, של גל שלישי של הקורונה, הפעילות נמשכת כמעט כרגיל – מערך הדיור לא הפסיק לרגע, מועדון היום ממשיך בפעילות שגרתית ותלמידי בית ספר ״גן אור״ מגיעים מדי יום. כמו כל ארגון בארץ ובעולם, גם באקים חיפה נערכו מחדש, אולם כאשר מדובר באנשים עם מוגבלויות – המצב מורכב ומסובך עוד יותר, כיוון ששגרת יומם חשובה מאין כמותה וחלק מהפעילויות אסורות על פי הנחיות התו הסגול. “משבר הקורונה טרף עבור כולנו את הקלפים. זו תקופה מבלבלת וחסרת וודאות, מהמון בחינות. הדבר הברור ביותר הוא שהצרכים של אנשים עם מוגבלויות לא נעצרו, ואולי אף גדלו”, מוסיפה סגל.

לכן, קוראת העמותה לחיפאים ותושבי האזור לתרום כרוחב ליבם ויצאה לאחרונה בקמפיין מקומי נרחב. ניתן לתרום בכתובת –  https://bit.ly/30talvhאו באמצעות אפליקציית PayBox או BIT בטלפון 054-2590816.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY