שמעתם על טקס המלידה ? קהילת יהודי הודו מקיימת מזה מאות בשנים את המלידה : מנהג שהתפתח בימי בית ראשון עת גלו יהודים להודו ורצו לחבר בין הקהילה המקומית הצמחונית למסורת הקרבת הקורבנות בבית המקדש ויצרו מעין ‘קורבן מנחה’ שעשוי מסולת או אורז בלול עליו מונחים חמישה פירות העץ והאדמה עליהם מניחים עלי הדס ריחניים ועל כל אחד מהם מברכים את הברכה היחודית לו ומודים לאל ולאליהו הנביא. המלידה נערכת בעת אירועים משמחים – לידה, חתונה או כניסה לבית חדש. וגם בחגים שונים כמו סוכות או ט”ו בשבט לו יש משמעות ייחודית כאשר לפי המסורת המסופרת אבותיה של הקהילה ההודית שהגיעו בספינה להודו בשנת 175 לפנה”ס טבעו ושבעת הגברים שניצלו נגלה לפניהם חיזיון של אליהו הנביא שהבטיח להם שהם יחזרו לא”י. גם בל”ג נהוגים לקיים את המלידה וכך היום התקיים הטקס במערת אליהו הנביא בחיפה

“חשוב להדגיש” מספר הפעיל החברתי גולן שריקר “שזו קבוצת בנה ישראל.אלה עם סיומת הקר בשם משפחתם (לרוב) שגרו בעיקר באיזור מהרשטרה. יש עוד 4 קבוצות יהודיות בתת היבשת ההודית”.

“זהו טקס שמבשר את האמונה בגאולה ובאליהו הנביא” סיפר אחד מעורכי הטקס אליהו בן אהרון שהגיע עם קבוצה גדולה מבאר שבע יחד עם קבוצות נוספות שהגיעו מכל הארץ אל מערת אליהו הנביא “אנחנו עורכים את הטקס לכל יהודי במהלך אירועים שמלווים את מסכת חייו”. הטקס הוא מסורת ייחודית של יהודים יוצאי הודו ובשנים האחרונות מנסים פעילים חברתיים מן העדה להביא לידיעת הציבור את יופיו של הטקס באמצעות אירועים מיוחדים בין היתר בט”ו בשבט וכן לציינו בלוח השנה העברי.

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY