בתערוכה חדשה שעולה בימים אלו במוזיאון חיפה לאמנות מציג האמן הבינלאומי המשפיע אדריאן פאצ'י שאף הגיע לפתיחה   במיצג הוידאו שלו ניתן לצפות בחמישה פליטים סוריים ולהבין רק מהבעות פניהם את שעבר עליהם. תערוכה נוספת שתוצג היא של האמנית המקומית אנה לוקשבסקי שבמשך עשור שנים ציירה את שלל הטיפוסים שמאכלסים את שכונת הדר : "מקום מאוד מיוחד קצת אגדתי, קצת רומנטי, קצת נטוש" 

מוזיאון חיפה לאמנות מתחדש בעונת תערוכות חדשה ומסקרנת. אחת מהם היא של אנה לוקשבסקי אומנית חיפאית שציירה ברגישות אין קץ את "הטיפוסים ההזויים" שהיא פגשה בשכונת מגוריה בהדר זאת בעין של מהגרת "אלו ציורים ריאליסטים. בחרתי דמויות שפגשתי וישבתי איתם שעות כמו שפעם היו ישובים ומציירים דיוקנאות.כדי לדייק את הציור. השתדלתי להעביר לציור את סיפור שנפתח. שיהיה לזה עומק פסיכולוגי וגם מדויק מבחינה חברתית. כל פרט שמופיע כמו גורמט עם ארנק. שזה יהיה מדויק ככה שמישהו יראה את זה יאמר 'הנה השכנה שלי' למרות שהיא לא. אני בוחרת אותם לפי פרצוף מעניין או דמות אקסצנטרית. אני מתגוררת בהדר בתוך הדבר הזה. מקום מאוד מיוחד קצת אגדתי, קצת רומנטי, קצת נטוש ונראה שהוא לא מתקדם לשום מקום. זה גם קל לפעול פה וכולם מסכימים לקחת בזה חלק". 

השני הוא האמן הבינלאומי האלבני – אדריאן פאצ'י מהאמנים המרכזיים והמשפיעים שפועלים בזירת האמנות העכשווית. העבודה המרכזית שלו נקראת "מילים שבורות" בה מוקרנים בחלל חשוך חמישה ראיונות וידאו שהוא ערך עם חמישה פליטים סוריים שנסו ממוראות המלחמה אל פרברי ביירות. אבל פאצ'י אינו נוקט עמדה אלא בטריק אומנותי מדהים הוא מערבב את קולותיהם כך שזה נשמע ג'יבריש ומשאיר בוידאו רק את רגעי השתיקה שלהם כך שהצופה נשאר עם הבעות פניהם הקודרות והמחוות הגופניות אלו פועלים באופן ישיר על הצופה וכך היכן שהמילים כושלות ואינם יכולות להכיל את גודל הזוועה מצליח פאצ'י להעביר באמצעות רגעי השתיקה שאוצרים בתוכם עולם רגשי שלם. 

בנוסף לעבודה הזו יוצגו שתי עבודות חדשות של פאצ'י בבכורה עולמית : 'פגישה ו 'הנוודים' . עבודות משנת 2021 שבודקות את השפעת מגפת הקורונה על המרחב העירוני ועל מקומו של היחיד במרחב זה."פאצ'י מקפיד באמנותו לטפל ברגישות גדולה בתהפכות הפוליטיות והחברתיות של ימינו" מספר מספר אוצר המוזיאון קובי בן מאיר "הוא עושה זאת מתוך נקודת מבט הומניסטית, המחפשת לשמוע את קולם של האנשים שחויים תהפוכות אלו על בשרם". 

 פתיחה 

11/02/2022

נעילה : 25/06

מוזיאון חיפה לאמנות – רחוב שבתאי לוי 26

שעות פתיחה : ראשון רביעי 10:00 -16:00

חמישי : 12:00 – 20:00

שישי – 10:00 עד 14:00

שבת : 10:00 עד 16:00 

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY