אגודת הסופרים בחיפה, יחד עם ליאורה בינג היידקר, במקור חיפאית, הצליחו להביא למרכז חדרים בעיר סדרת הרצאות יוקרתית של בית עגנון מירושלים, לרגל 80 שנה לספרו של זוכה פרס נובל

מירושלים לחיפה: לרגל חגיגות 80 שנה ל”אורח נטה ללון”, ספרו של ש”י עגנון שצוין לשבח במיוחד על ידי ועדת פרס נובל, מצפין מוסד התרבות הגבוה בית עגנון לראשונה מירושלים לחיפה. “אורח נטה ללון” הוא גם השם שניתן לסדרת הרצאות שתתקיים במרכז חדרים בשיתוף אגודת הסופרים בחיפה.

מאחורי היוזמה עומדת אגודת הסופרים בחיפה, שפנתה לבית עגנון בבקשה לשתף פעולה גם בצפון. ליאורה בינג היידקר, ילידת חיפה ובוגרת ביה״ס הריאלי, המכהנת היום כחברת הוועד המנהל בבית עגנון, נענתה ליוזמה בשמחה רבה: “לאור בקשות של מאות אנשי תרבות בחיפה שלא יכלו להגיע להרצאות השבועיות המרתקות הנערכות בבית עגנון בירושלים, שמחתי שניתנת לנו האפשרות לזכות גם את תושבי עיר הולדתי בסדרה נפלאה שכולה ספרות ותרבות”, היא אומרת. “סדרת ההרצאות נועדה להפגיש את הקהל החיפאי עם היבטים חדשים, עדכניים ומפתיעים בחקר עגנון, באמצעות מיטב החוקרים”.

בתום לימודיה באקדמיה המלכותית למחול בלונדון, חזרה בינג היידקר לחיפה וניהלה בה במשך שנים את הסטודיו לבלט מיסודה של ארכיפובה. לימים ריכזה בעיר את מגמת המחול בתיכון לעיצוב ולאומניות ולימדה בבתי הספר המובילים למחול בארץ. בינג היידקר היא היום משוררת, מתרגמת וחוקרת מחול. ספרה ״תנועה לאומית: על מחול וציונות״ ראה אור בשנת 2015 בתמיכת מרכז הספר והספריות בישראל, ומאמריה מתפרסמים בעיתונות המקצועית בארץ ובעולם ועוסקים בקשר בין תנועה למילה. בסדרה זו תבחן את היחס בין ריקוד למחול בתפיסתו של עגנון.

הסדרה תיפתח ב-4 בנובמבר, בהרצאה של ד”ר יחיל צבן בנושא “אימהות, חתנים ושדכנים: נפתולי האהבה ביצירת עגנון”, בליווי קטעים מתוך ההצגה “בן מלך נרדם, דיאלוגים מסיפורי האהבה של עגנון”, מופע תיאטרלי מבית היוצר של בית עגנון (בימוי: אסף אופק, שחקנים: לנה פוגוסוב ואלי ריינמן); ותימשך כמדי יום שני, כאשר לאחריה תרצה ד”ר סיגל נאור-פרלמן בנושא “להיעשות אישה בלי אימא בסביבה – קריאה בבדמי ימיה, סיפור פשוט, פנים אחרות, הרופא וגרושתו”.

הרצאות מתוכננות נוספות: פרופ’ מיכאל גלוזמן ירצה על ש”י עגנון והרומן המודרניסטי, הרב יוסף (ג’פרי) סאקס ישוחח אודות “לא תוכל לחזור הביתה” – 80 שנה ל”אורח נטה ללון”, ליאורה בינג היידקר תשוחח תבחן את היחס בין ריקוד למחול בתפיסתו של עגנון, ופרופ’ ניצה בן-דב תסכם את הסדרה בהרצאה על “מתאוות בשרים לאהבה אפלטונית ברומן שירה של עגנון”.

המחיר אטרקטיבי – 20 שקלים בלבד להרצאה, כרטיסים ניתן לרכוש באתר חדרים:  hadarim.reali.org.il

1 COMMENT

LEAVE A REPLY