בשבוע שעבר הגיעו בני נוער ערבים מעמק סחנין למפגש עם בני נוער יהודי מחיפה במסגרת תערוכת הביאנלה הים תיכונית בשם  LIVING TOGETHER- CROSSING BORDERS במטרה  לפוגג את הפחד והמתיחות שנוצרו בעקבות התנגשויות האחרונות בעיר “מטרת האירוע היא יצירת מפגש ישיר כאשר האמנות משמשת במה לדו שיח”

ההלם והפחד מימי המתיחות וההתנגשויות האחרונות בערים המעורבות כמו חיפה שבה גרים זה לצד זה יהודים וערבים עדיין מקנן עמוק בתוכנו. בחיפה כעיר מעורבת ובאזור המושבה הגרמנית בה היו חלק ממוקדי ההפגנות מתקיימת בימים אלו תערוכת הביאנלה הים תיכונית (בויצ”ו חיפה) שם מרגישים כמה המצב עדיין נפיץ וכמה כל אירוע קל יכול להתלקח לאש גדולה.
דווקא בשל כך יזמו מנהלי הביאנלה הים תיכונית בלו-סימיון פיינרו ואביטל בר-שי מפגש בין בני נוער מעמק סחנין ודיר חנא לבוא לבקר בתערוכת הביאנלה במרכז האקדמי ויצו חיפה ולקיים מפגש אנושי עם בני הנוער מבית הספר הפתוח בחיפה. “מפגש זה נובע מתוך אמונה שבכוחה של האמנות לחולל שינוי ביחסים בין אנשים ובין תרבויות, לשמש במה לשיח תוך התגברות  על קולות השיסוי, הפחד והפירוד. מטרת המפגש ליצור בין בני הנוער ערכים משותפים של סולידריות, סובלנות וכבוד הדדי כאשר כל אחד יכול לומר את דברו במסגרת דיון שאין בו מנצחים או מפסידים” סיפר פיינרו
המפגש כלל ביקור בתערוכה שבה משתתפים אמנים ישראלים יהודים, ערבים ודרוזים ואמנים מהמזרח התיכון, שיחות בקבוצות ומשחק כדורגל משותף בעקבות הזכייה באליפות של מכבי חיפה.  
“מטרת המפגש בחיפה בין בני הנוער היהודים והערבים היא להגיע לדו שיח שמאפשר לצעירים לפרק סטריאוטיפים, לבנות אמון ולאפשר להיפתח לנקודות מבט השונות משלהם. תוך אמונה בדו-שיח שמחולל שינוי בהבנת האחר”

אחד המחוללים של אותם מפגשי דו קיום בין התלמידים הצעירים הוא המנהל הלא שגרתי של חטיבת הביניים של דיר חנא – סעיד חטיב בעברו קבלן בניין, מדריך טיולים שעשה הסבה מקצועית להוראה.  חטיב מכיר היטב את החברה היהודית והערבית וטוען כי אחד התנאים להכרות הוא “הכרה של התרבות ההדדית”. בעקבות זאת הוא מקיים מפגשים בין התלמידים שלו בדיר חנא לתלמידי בי”ס הפתוח בנווה שאנן. אלו הם מפגשים לא שגרתיים שכן תלמידי דיר חנא פחות מעורים בחברה היהודית והדברים ניקרים גם בידיעת השפה “אלו לא יודעים ערבית ואלו מתקשים בעברית” סיפר לי אחד מרכזי התוכנית. חשיבות המפגש בעצם קיומו והאינטרקציות הם בעיקר סביב משחקים משותפים והכרת החיים של כל צד. כך למשל תלמידי הפתוח הכינו מצגת תמונות קלילה מהטיול השנתי האחרון ולאחר מכן יצאו התלמידים לשחק כדורגל “אנחנו מאוד שמחים לבקר בבית הספר הפתוח כי אנחנו מאמינים כי מפגשים כאלו מאוד משמעותיים ומעשירים את הצדדים. בדרך זו אפשר לגשר בין שני העמים והתרבויות שחיים ביחד וצריכים לקבל האחד את השני – ואפשר להתחבר, ללמוד, לשחק ולהיות ביחד” כך הקריאה מול כל התלמידים מכתב תודה שהכינה אחת מתלמידות בי”ס בדיר חנא

“אני אומר ודוגל בכך” סיפר לתלמידים סעיד חטיב מנהל החטיבה של דיר חנא “שאנחנו חיים ביחד לא מתוך חוסר ברירה כי המצב הוא כך אז אנחנו עומדים כל הזמן על מוקש וברגע שקורה משהו הוא מתפוצץ. אני דוגל בכך שאנחנו חיים יחד מתוך ברירה ושחילוקי דיעות לא מבטלות האחד את השני. אנחנו חייבים לכבד את האדם בתוכנו. אין לנו מנוס מאשר לחיות ביחד כך אנחנו נהיה המובילים של העתיד. וכאשר אתם תהיו מקבלי ההחלטות נכריז על שלום אמיתי בו יהיה גן עדן ללא גבולות ואנשים ימדדו לפי צלם האלוהים שבתוכם. אני אומר שדווקא עכשיו לאור אירועי השבועות האחרונים אנחנו נהיה המנוף לדו קיום. כאשר נכיר האחד את השני לעומק כל אותם אספסוף שלא מבינים עניין ורק פועלים מתוך רגש לא תהיה להם השפעה כי השכל ההגון יעצור מבעדם. ככל שיהיו יותר אנשים הגונים משני הצדדים נוכל לשמור על מרקם חיים בריא”. 

חטיב מספר על הישוב הקטן שלו בגליל “זהו ישוב שנמצא בקשר טוב עם השכנים שלו. יש בו את החלק העתיק וההיסטורי ששופץ לאחרונה ע”י ילדים בעלי צרכים מיוחדים ואני הולך להכיר את המקום למנהלים רבים מתחום החינוך”. חטיב הוא אדם מאמין שאף נמצא בקשר קרוב עם האמאם של המסגד המקומי שבו גם התקיימה לפני כמה שנים תערוכת אומנות שכללה אולי באופן יוצא דופן תצוגה של פריטי האומנות בתוך המסגד עצמו

גילה שויקה מנהלת בי”ס הפתוח אמרה “המפגש הזה יש בכוחו לעורר קירוב לבבות. ככל שמפגשים כאלו ילכו ויתעצמו במעגלים רחבים יותר אין לי ספק שקירוב הלבבות יגיע כי כולנו רקמה אנושית אחת”. 

https://www.youtube.com/watch?v=AQFn2ViHX_;M

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY