ביום שני השבוע עמלה סבתא ליאורה לבני כהן מיקנעם עילית על הכנת ‘הצוקרטוטה’ – חרוט באורך של מטר עמוס דברי מתיקה, חטיפים וגם כלי כתיבה “זהו מנהג שרץ אצלנו כבר ארבע דורות” היא מספרת וניגשת לתת לנכדה עידו ג’ון תלם את החרוט “זה כמו סביבון” הוא אומר נרגש וסבתא מתקנת אותו “זהו הצוקרטוטה”.

מדובר במנהג מקסים שנחגג מזה כמאה שנה בקרב יהודים יוצאי גרמניה. הם נוהגים להעניק בערב שלפני תחילת שנת הלימודים לבני השש שעולים לכיתה א’ את ה’צוקרטוטה’ – חרוט ממתקים וחטיפים כדי להמתיק את תחילת שנת הלימודים

אילנה אלרואי ברוש, חברת ועדת המדיה של ארגון יוצאי מרכז אירופה, מומחית לתרבות ומורשת ייקית וחברה פעילה בקבוצת הפייסבוק “הופה הופה רייטר – צאצאי ייקים צעירים למען שימור מורשת הייקים” מספרת :” אנחנו ייקים שעטפו אותם בחום מילדות. אכן יש גם ייקים לא קשוחים. אחותי ואני ילידות הארץ והורינו הביאו את המנהג אתם מגרמניה (מנהג גרמני לא יהודי). משפחתי הציונית עלתה ארצה ב- 1933 מיד אחרי עליית היטלר לשלטון.

בקרב צאצאי העלייה החמישית ב”מובלעות ייקיות” ברחבי הארץ ממשיך המנהג להתקיים מאז ועד היום כדלקמן: ביום הראשון ללימודים בכיתה א’ הילדים מקבלים שקית ממתקים בצורת קונוס שנקראת “צוקר טויטה” בגרמנית Zuckertüte (שקית סוכר) שמטרתה להקל עליהם את יומם הראשון בביה”ס ואת המעבר מגן הילדים. את הקונוס הכינו בעבודת יד בבית והכניסו לתוכו ממתקים והפתעות קטנות כגון עפרונות צבעוניים וכדומה. אני זוכרת שהקונוס היה כמעט בגובה שלנו, מקושט וצבעוני וציפינו בשמחה לקבלו. את המנהג העברנו אחותי ואני לילדינו ולדור הנכדים וכיום אנו דור רביעי שמקיים אותו. אליבא ד’קבוצת הפייסבוק הופה הופה רייטר – רווח המנהג גם ב”עדתנו הפייסבוקית”.

לקראת האחד בספטמבר עולות מדי שנה תמונות ילדים וילדות עם הצוטקרטוטים. תמונות מהעבר לצד תמונות מהיום. יש לזכור שמכורח הנסיבות ההיסטוריות, נגדעו חלק מהמסורות של הייקים בשנים האחרונות מתאפשרת ביתר פתיחות – העלאת זיכרונות והשוואת מנהגים שהובאו מגרמניה, כגון שירי ילדים בגרמנית ששרו בבית וכו’. בגרמניה לעומת זאת עולם כמנהגו נוהג והילדים העולים לכתה א’ הולכים לבית הספר עם הקונוס עד עצם היום הזה. למען השוויון החברתי בארץ, הילדים הצברים צאצאי הייקים לא הולכים עם הצוקרטוטה לביה”ס. פה בניגוד למקובל בגרמניה זהו מנהג ביתי משפחתי”.

בארגון יוצאי מרכז אירופה (גרמניה, שוויץ, אוסטריה וצ’כיה) מנהג כמו הצוקרטוטה הוא טריגר לחיבור בין הדור הוותיק לדור הצעיר, “לפני הקורונה” מספרת מנכ”לית הארגון טל קדמי וינברום “היו לנו כל שנה מפגשים סביב הצוקרטוטה אך השנה בגלל הקורונה המפגשים הם בחוג המשפחתי. הקורונה נתנה לנו הזדמנות לשפר את היכולות הטכניות שלנו” מציינת קדמי “כך אנחנו מנגישים תכנים דרך הרשת או הזום אל הקהל”. הארגון שהוקם לפני 90 שנה משמר את המורשת הייקית בישראל באמצעות מפגשים, אתרי מורשת ומוזיאון לתרבות הייקית שהוקם בתפן וכעת מחפשים לו אכסניה חדשה. הארגון מתהדר גם עלון דו חודשי שהוא גם העיתון הדו לשוני הוותיק ביותר בעולם. חוץ מזה גולת הכותרת היא ערוץ הטלויזיה ‘ייקה טי וי’ שמעביר תכנים איכותים מדי שבוע. 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY