לרגל פסטיבל הלאדינו שיצוין בצפת ב 20-22.7.2021 עם שורה ארוכה של מופעים, סיורים, הרצאות ותכני לאדינו קלאסיים החליטו במסעדות המובילות בעיר להגיש ספיישלים מיוחדים של מאכלי לאדינו, ואפילו על פתיחת מסעדת פופ-אפ לאדינו עם מאכלי לאדינו בטעם של פעם.

 מטבח הלאדינו הינו מטבח נוסטלגי, המערב תרבויות ומאכלים מגוונים ומאפיין את דוברי הלאדינו – מאכלים על הציר הספניולי, יוצאי ארצות הבלקן ועד לטורקיה יוון וקפריסין.  במהלך המאה ה-16 עם גירוש ספרד, בצפת חיו לאדינו בכל הרבדים- שירה, פיוטים בבתי הכנסת, לבוש, מאכלים ותרבות החיים בכללה מסעדות יחזירו את האווירה הקולינארית לאורך יימי הפסטיבל.

במסעדת סומאק שבמלון וילה גליליי יגישו במהלך ימי הפסטיבל קינוחים מהמטבח של דוברי הלאדינו. אחד הקינוחים שמזוהים באופן מובהק עם המטבח שמאפיין את דוברי הלאדינו הינו הלצ’ו פורטוגז- קינוח שבבסיסו קרם קרמל המבוסס על ביצים וסוכם ומהווה וראציה עתיקה לקרם בורלה של ימנו. הקינוח יוגש משך שלושה ימים בלבד- 20-22.7 במסעדת ביסטרו הגלילי- סומאק, שנפתחה לפני כחודש (כשרה) בהובלת שף גדי אולשנסקי.

בנוסף, לרגל הפסטיבל בתיירות אסנט יפעילו מסעדת פופ-אפ לשלושה ימים. את המטבח תוביל עליזה גבאי מחצור הגלילית, טבחית מלון הבית בצפת שבעבר הובילה מטבחים של אולמות אירועים בגליל. עליזה בעלת עשרות שנות ניסיון במטבח מביאה איתה את הניסיון הרב והטעמים הנוסטלגיים במלות לאדינו קלאסיות. במקום יוגשו מגוון מנות מהמבטח הספרדי-ארצות הבלקן שנבחרו בקפידה  במטרה להעביר את הנוסטלגיה. במקום תוכלו להנות ממנת הדולמאס פאלסאלס, סופריטו, פאייה, גומו (בוריקטוס בשר), חמינדוס וכו’.

בנוסף, במסעדת סעודה בגן עדן החליטה יעל בריגל בעלת המסעדה לשלב מנת לאדינו קלאסית לאורך יימי הפסטיבל:  מאפה בלקני במילוי גבינת קשקבל ותרד המוגש לצד פלפלים קלויים וציזיקי מרענן בעלות של 69 ₪.

במסעדת הארי 8 תוגש מנת קפטיקס דה פארסה-  קציצות הקרישה עם הטעם של פעם. הקציצות יוגשו במהלך ו על בסיס בשר משובח, כרישה מבושלת ותפוחי אדמה , באינטרפציה ייחודית המחברת בין המאכל הנוסטלגי לקולינאריה העכשווית, כמנה ראשונה לצד טחינה שחורה וקרם עגבניות בעלות של 38 ₪.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY