“החממה” מציגה: פסטיבל אמנות מקום

בתקופת הקורונה הבנו עד כמה חיי התרבות חשובים לאנשים במרחב החיים הקרוב שלהם ועד כמה חשוב לאמנים ולאמניות לפגוש קהל לא רק במוסדות המוגדרים, הבנו שחיי האמנות צריכים להיות מחוברים לזרם החיים היומיומי ולסביבת החיים הקרובה, על כן ייסדו מוזיאוני חיפה את החממה לאמנות, מקום שמלווה אמנים ביצירות פורצות דרך שמתמקדות בשיתופי פעולה מקומיים, בין שכנים וכלל תושבי העיר, יצירות האמנות כללו תהליך שלם בחוף הים, בוואדיות, על שפת הרחוב,  בבתי קפה ובמרפסות הבתים. הפסטיבל יאגד תוצרים שנוצרו באופן שונה מהרגיל ומתוך חשיבה חברתית ומתקדמת.אמני החממה לאמנות יציגו 10 פרוייקטים אמנותיים במספר לוקיישנים בעיר, בינהם מופעי מוזיקה, הקרנות סרטים, מופעי פרפורמנס וסאונד, סדנאות , שיחי אמן ותערוכות אמנות. הכניסה חופשית למבקרים.

 1. הקרנה חגיגית של הסרט ‘קריות על המים’ ומופע היפ הופ (35 דק’)

מרכז צ’ארנה, בית אלפא 1, קריית חיים // יום ה’, 28.10.21 // 20:00-21:30

אמן: מיכאל וקנין

חופי הקריות סובלים מבעיות סביבתיות רבות עקב הקרבה למפעלים ונמל חיפה אך אהבתם של תושבי הקריות לים אינה מוטלת בספק. סרטו של מיכאל וקנין, “קריות על המים”, עוקב אחר קהילות, אמנים ואמניות אשר פועלות על רצועת חוף הים. תוך ניסיון לפענח את סוד קסמו והגדרת המהות החמקמקה של הישות האורבנית שנקראת הקריות.

מיכאל וקנין, מוזיקאי פזמונאי רב פעלים, אמן, ופעיל חברתי וסביבתי. וקנין שופע אנרגיה ואהבה לקהילה שלו, ומבקש באמצעות דימיון, הומור, ושיתופי פעולה עם מקומיים, יוצרים ואחרים, להרים את גאוות המקום הייחודי, בדרכו הייחודית, לאקטיביזם תרבותי-מרומם רוח.

 1. שירת לילה -אירוע לילה נושך- שירה, מוסיקה, תיאטרון.

מרכז אמנויות, שבתאי לוי 24, חיפה // יום ה’, 28.10.21 // 21:30- 23:00

על המילים: סיגל בן יאיר, ניסן כהן, סהר עדס.

על המוסיקה: ניסן כהן 

תיאטרון עדה מוות (רז וינר) – פרטיזנית, אמנית מילה מדוברת, אשת הגות וחברה, מדריכת קפ״פ, פובליציסטית.

האירוע בשת”פ עם עמותת הליקון לקידום השירה.

 1. סדנת הקשבה ‘הקשיבו’

בת גלים והמוזיאון הימי הלאומי // יום ו’, 29.10.21 // 10:00-11:30

אמנית: טליה אליאב

נתכנס לצורך חידוד חוש השמיעה, עם תרגילים והנחייה להאזנה מודעת. מתוך שיחה ואיסוף רשמים, נחקור את הסאונד שסביבנו ואת חווית השמיעה. נתחיל בחללי המוזיאון הימי ולאחר מכן נמשיך לטיילת ונאזין לגלים באיזור המחלף, שם הגלים מהדהדים בין קירות הבטון.

טליה אליאב, מוסיקאית, זמרת ומלחינה. אליאב מביאה עמה ניסיון מקצועי עשיר בתחום המוזיקה על גווניו, מן הפופולרי ועד לקלאסי והניסיוני. בהתייחסותה לקהילה, מציעה אליאב תמונה ייחודית של קהילת שכנים וקולותיהם, ולאופן שבו הללו בוקעים וזולגים דרך קירות הבתים, בין המרחבים הפרטיים והציבוריים.

* מומלץ להביא דף וכלי כתיבה.

 הקרנת הסרט ‘בנדיט’ (30 דק’) ותיקלוט והופעה של ‘מלך התרבות’

הקרן HQRN, רחוב סירקין 5 // יום ו’, 29.10.21 // 12:00-14:00

האמן עידו מרקוס יציג את הפרויקט המשותף עם האמנית אנה לוקשבסקי.

הפרויקט של לוקשבסקי ומרקוס החל מ”קלאסיקה” של אמנות בקהילה: ציור פורטרטים במרכז הקהילתי וציור בסלוני בתים סביבו. בתוך תהליך ההיכרות והעבודה עם סרגיי החליטו השניים למקד את כל הפרויקט בעבודה עמו. מהלך זה מלמד על ההתמסרות של השניים לדיאלוג , על הנכונות לצלול לתכני אומנות-המקום ואומנות-היחסים ועל בחירה ליצור מתוך תכנים אלו. תוצרי הפרויקט המוצגים כוללים ציור, סרט דוקומנטרי, מיצב חפצים ויצירות אמנות של סרגיי עצמו.

סרגיי נדמה כדמות שייקספירית השתולה בסרט של טרנטינו. התערוכה מציגה שיח כנה, גס ורגיש על משמעויות של עלייה רוסית, הגירה מרצון והתיישבות מחדש, הנובעים כולם מדיאלוג עם אדם אחד.

עידו מרקוס, אמן ואוצר עצמאי, ממקימי גלריה האגף ובית הספר העצמאי לאמנות-הנביאים חדר עבודה עבודותיו נעות בין המקומי לגלובלי, והוא נע בין סגנונות, מדיומים ודרכי תצוגה שונות, כאשר הציר המרכזי בהן הוא התנועה והדחיסות בה הוא חווה את המציאות בה הוא חי ויוצר. בעבודותיו העכשוויות עוסק במתח שבין הדימוי ,ובין האיקוני היחיד לריבוי הדיגיטלי ובין המקומי לגלובלי.

אנה לוקשבסקי, אמנית ציירת אשר חוקרת בריאליזם חברתי את סביבת מגוריה ,פורטרטים ורחובות , שכונות והגיוון  הישראלי היחודי שיש לחיפה להציע בשלל צורות וצבעים. חברת הברביזון החדש וחלק מצוות המורים בנביאים חדר עבודה.

 1. מוזיקה עממית מסעדת LA Mexicana

רחוב סירקין 21 // יום ו’, 29.10.21 // 14:00-14:30

דניאל רולידר – על חזית בניין סירקין 21.

 1. 5.פתיחת תערוכה ‘לימבו’

רחוב סירקין 21 וסירקין 3 // יום ו’, 29.10.21 // 14:30-16:00

אמנים: דניאל רולידר, אפוורקי טאמע

תערוכה משותפת של הצלם דניאל רולידר, יליד קריית טבעון והצייר אפוורקי טאמע, יליד אסמרה, בירת אריתריאה. ציוריו של אפוורקי, תושב סירקין, מבוססות על זיכרון צילומיו של דניאל המציגים תיעוד של קהילת מבקשי המקלט האריתראים בשכונת הדר.

דניאל רולידר,  צלם העוסק בפרויקטים חברתיים בעלי אופי תיעודי. מלבד מוכנותו הרבה ועבודת המחקר המרשימה שהוא הציג, הדהד בעיקר האופן שבו מפנה רולידר את עיניו דרך העדשה אל עבר קהילות והפרטים שמרכיבים אותם ברגישות רבה ויראת כבוד.

* במסגרת פתיחת התערוכה יתקיים מופע פרפורמנס ‘כמה נהדרת היית’ | כוריאוגרפיה: הדר בן מאיר

 1. פרפורמנס מוזיקלי והליכת סאונד

המוזיאון הימי הלאומי – שד’ אלנבי 198 וסיור בטיילת בת גלים // יום ש’, 30.10.21 // 10:00-11:30

אמנים: מעיין צדקה ו- SCHOOL OF FISH

בחצי השנה האחרונה יצאנו חברי קבוצת סקול אוף פיש למסע הקשבה בעקבות הטופוגרפיה של חיפה, מההר אל הים. במפגשים הקשבנו לצלילי הסביבה, הקלטנו סאונד בדרכים שונות וחקרנו את הפוטנציאל הצלילי בסביבתנו הטבעית. באירוע המסכם של פרויקט החממה לאמנות מקום ננגן יחד שתי יצירות חדשות, אשר ברוח המפגשים והפרוייקט – שואבות השראה מהסביבה הטבעית הן בכלי הנגינה והן בחומר המוסיקלי. לאחר היצירות נצא יחד לסיור הקשבה קצר בחוף הים בטיילת בת גלים.

מעיין צדקה, מוסיקאית, מלחינה, אמנית וחוקרת סאונד. צדקה מציגה מחקר עשיר על סאונד, שכבותיו ומופעיו – חי (אנושי ולא אנושי), מכני, גיאוגרפי, גיאולוגי, היסטורי ועתידני. התשוקה שלה לדבר, כמו גם הראייה הכוללת שלה את מה שמרכיב קהילה: על חפציה, מרחביה ושכניה הלא אנושיים מלהיבה ומרגשת.

 1. סיור בתערוכת ‘דרך חיפה’ בהדרכת צוות המוזיאון

מוזיאון חיפה לאמנות – רחוב שבתאי לוי 26 // יום ש’, 30.10.21 // 12:00

 1. הקרנת הסרט ‘מצעד’ (35 דק’)

מוזיאון חיפה לאמנות – רחוב שבתאי לוי 26 // יום ש’, 30.10.21 // 12:45-13:15

אמן: עוז זלוף

טיפוסים פרועים, יצירות אמנות, וידויים ותשוקות כמוסות נחשפים במהלך שיטוט של יום אחד ברחובות צדדיים ביום קיץ בעפולה.

המקומות והאנשים בסרט כמו נשארו מאחור, אך בתוך מרחק זה מן המרכז מתאפשרת תסיסה תרבותית ואנושית ייחודית, מסקרנת, עצמאית. הסרט חושף גילויים תרבותיים עצמאיים, בלתי תלויים ובלתי מוסדיים מהפריפריה הישראלית. בהתמקדות במקום ספציפי, עפולה, על חלקיו הלא מייצגים אבל מעודדים תחושות חזקות של אמפתיה, הערכה, הזדהות או לחילופין חוסר הזדהות מוחלט עם טיפוסים חד פעמיים .

עוז זלוף, אוצר ויוצר בין תחומי, אוצר תוכנית אמנות קהילתית וממובילי תנועת תרבות.

 1. פרפורמנס ‘מקור חיים 53’

מוזיאון חיפה לאמנות – רחוב שבתאי לוי 26 // יום ש’, 30.10.21 // 13:30-14:00

אמנית: שקד מוכיח

“לא בכל ערב השירה של וונה הופכת תפילה לבמה, היד שלי מקבלת אומץ לדפוק בדלת, והעיניים של שתינו נפגשות.

מאז אנחנו שרות, רוקדות, מחליפות זיעה וזהויות, מחפשות ריקוד משותף אפשרי. מחפשות ריקוד שיציל אותנו מהסדר הקיים. מחפשות דרך לסדוק את צפוי, לערער על הגורלי, להתמזג עם הבלתי-אמצעי.

איך הגוף יכול להתגבר על הזהות? על הפער החיצוני? איך הריקוד עצמו, השירה עצמה, יכולים לנפץ את הפוליטיקה של המופע?”

 1. צהריים ב’חממה לאמנות מקום’ – שיח אמנים ומופע פופ מחשמל

מרכז אמנויות – רחוב שבתאי לוי 24 // יום ש’, 30.10.21 // 15:00-16:30

‘נוגה’ מופע פופ מחשמל
שירה: נוגה יטח // תופים: דניאל יטח // בס: אלכס גרביננקו

 1. הקרנת הסרט ‘סיפורי ואדי סאליב’ (35 דק’)

חצר מוזיאון העיר – שד’ בן גוריון 11 // יום ש’, 30.10.21 // 19:30 – 21:30

אמנית: קרנית מנדל

הקרנת בכורה לסרט “סיפורי ואדי סאליב” שנוצר והופק על ידי תושבי שכונת ואדי סאליב בעקבות סיפורים עממיים וזכרונות שנאספו על ידי קבוצת היוצרים המקומית, בהובלת הקולנוענית קרנית מנדל והאמנית עדי רון.

שכונת ואדי סאליב מהווה בהיסטוריה הישראלית סמל למאבקים מעמדיים, חברתיים ועדתיים בישראל. הקבוצה שאיגדו מנדל ורון מבצעת פעולה ארכיאולוגית בנפש התושבים ומשחזרת מארג תרבותי הנושא את ההיסטוריה הזו.

קרנית מנדל, במאית ותחקירנית ויזואלית. מנדל מתמקדת בעשייה דוקומנטרית כשמאחוריה ניסיון מקצועי רב וענף. מנדל מביאה עמה תשוקה רבה לדברור, שימור וייצוג, סיפורים של קהילה, כמו גם נחישות ומוכנות מעוררת השראה.

* בשעה 19:30 יתקיים במיקום זה, סיור בתערוכת ‘פרסטרויקה בחיפה’ בהדרכת צוות מוזיאון העיר חיפה

לאתר ‘החממה לאמנות מקום’ לחצו כאן

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY