עליית הריבית הובילה להאטה מסויימת במחירי הדיור. ועם זאת עדיין משפחות לצד זוגות צעירים נתקלים בקשיים ברכישת דירה. רן זיו בעלים ומנכ"ל של סמארט נדל"ן מספק נתונים וכמה טיפים חשובים לקראת רכישת דירה

עליית מחירי הנדל"ן בישראל הואטה בשנת 2023. ע"פ הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נכון למאי 2023, מחיר דירה ממוצע בישראל עומד על 1,992,000 ש"ח (כ-545,000 דולר), המהווה עלייה של 0.2% מהחודש הקודם. זו הפעם הראשונה שהמחירים יורדים מאז דצמבר 2022. ישנם מספר גורמים שתרמו להאטה בשוק הדיור, ביניהם: 

  1. עליית ריבית, שמייקרת את ההלוואות לרכישת דירה
  2. האטה במשק, שהובילה לאובדן מקומות עבודה ולירידה בהכנסה הפנויה
  3. תקיפה ממשלתית נגד הלבנת הון, שהקשתה על משקיעים זרים לרכוש נדל"ן ישראלי. 

עדיין מוקדם לומר אם ההאטה בשוק הדיור היא מגמה זמנית או קבועה.עם זאת עדיין ישנם גורמים המונעים עצירה מוחלטת של עליית מחירי הדירות:

  1. מחסור בהיצע: הביקוש לדיור בישראל עולה על ההיצע, מה שמעלה את המחירים. 
  2. ביקוש גבוה ממשקיעים: שוק הנדל"ן הישראלי אטרקטיבי למשקיעים, מקומיים וזרים, מה שמעלה גם את המחירים. 
  3. עליית ריבית: בנק ישראל העלה את הריבית בשנים האחרונות, מה שייקר ללוות כסף לרכישת דירה. 

למרות האתגרים, עדיין ישנן דרכים לרכוש דירה בישראל ואלה הטיפים שלי:

בצעו עבודת מחקר מראש- לפני שאתם מתחילים להסתכל על דירות, חשוב שתעשו את המחקר שלכם ותבינו את השוק. זה כולל הבנת השכונות השונות, סוגי הדירות הזמינות והמחירים העדכניים והתאמה לצרכים האישיים שלכם מבחינת הרכב משפחתי והן מבחינת קירבה למרכזים ציבוריים ושירותים קהילתיים

קבלו אישור מראש למשכנתא- קבלת אישור מראש למשכנתא ייתן לכם מושג כמה אתם יכולים להרשות לעצמכם להוציא, וזה גם יסייע לתהליך הקנייה לעבור חלק יותר.

היו ערוכים למשא ומתן- המחיר המבוקש אינו תמיד המחיר הסופי. היו מוכנים לנהל משא ומתן עם המוכר.

שקלו לקנות דירה קטנה יותר- אם אתם בתקציב מצומצם, שקלו לקנות דירה קטנה יותר. דירות קטנות יותר הן לרוב זולות יותר, והן יכולות להיות נוחות בדיוק כמו דירות גדולות. 

בררו לגבי תוכניות ממשלתיות- ישנן מספר תוכניות ממשלתיות שיכולות לעזור לרוכשי הדירות הראשונים בפרויקטים חדשים לקנות דירה. תוכניות אלו יכולות לספק סיוע פיננסי, כגון סיוע במקדמה, הנחות או הקלות מס וכו'

זכרו- חשוב לשמור על גמישות. שוק הדיור בישראל משתנה כל הזמן. היו מוכנים להיות גמישים עם התקציב והציפיות שלכם. עם קצת סבלנות ומאמץ תוכלו למצוא את הדירה המושלמת עבורכם.

מאת רן זיו, בעלים ומנכ"ל פירמת SMART  נדל"ן התחדשות עירונית- ניהול ושיווק פרויקטים

דרך הים 3

חיפה

טל' 04-8202530

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY