שר החקלאות, חה"כ אורי אריאל ערך ביום שלישי האחרון ביקור מקיף בליווי צוותו המקצועי באוניברסיטת חיפה. במסגרת הביקור נפגש השר עם נשיא האוניברסיטה, פרופ' רון רובין, יו"ר הועד המנהל וסגן נשיא אינטל לשעבר מולי אדן, ורקטור האוניברסיטה פרופ' גוסטבו מש וכן עם חוקרים בכירים בתחום החקלאות, על מנת להניע מהלך להקמת פקולטה חדשה לחקלאות באוניברסיטת חיפה. מזה מספר חודשים שהצדדים דנים בנושא, לאור העובדה שבישראל כיום קיימת פקולטה אחת לחקלאות ותחומים רבים בחקר החקלאות והסביבה אינם זוכים למעטפת אקדמית, דוגמת חקלאות ימית, בשעה שאוניברסיטת חיפה מטפחת את אותם תחומי מחקר קריטיים בתחום החקלאות ואשר בהם היא זוכה להצלחה והכרה בינלאומית.

"משרד החקלאות שם לו למטרה לפתח את צפון הארץ ולטפח את אחד ממנועי הצמיחה המרכזיים של האזור – אוניברסיטת חיפה. בהכירי את האתגרים העומדים בפנינו כאן בישראל ובעולם כולו במונחים של מצוקת מזון ומקורות אנרגיה טבעיים, אני בטוח כי האוניברסיטה תדע לתת לכך מענה ראוי בשנים הקרובות. עתידה של מדינת ישראל וחלקים נרחבים מהעולם הוא בים. מקורות המזון הבאים נמצאים שם, כמו גם מקורות האנרגיה כפי שראינו בשנים האחרונות. הקמת פקולטה לחקלאות בחיפה תקדם את מדע הסביבה והמזון ותניע קדימה את הצפון ומדינת ישראל כולה", אמר השר.

"המחקר החקלאי באוניברסיטת חיפה מתמקד בחקלאות אקולוגית, הגנת הצומח, השבחה וטיפוח צמחים, ושימוש של טכנולוגיות חדישות בחקלאות והוא דוגמא נוספת למחקר הבינתחומי הייחודי של האוניברסיטה. במידה ונקים פקולטה לחקלאות באוניברסיטת חיפה היא תמוקם מחוץ לקמפוס המרכזי של האוניברסיטה – ככל הנראה בגליל – כחלק מהמחויבות שלנו לחיזוק הצפון במסגרת ה"מולטיברסיטה" הראשונה בישראל", אמר נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין.

המגעים בין משרד החקלאות בראשות השר אריאל, הות"ת ואוניברסיטת חיפה מתקיימים כבר מספר חודשים, מתוך הבנה שהקמת פקולטה לחקלאות באזור הצפון תועיל למחקר האקדמי בישראל בתחום החקלאות, ותסייע במקביל לחיזוק הצפון. לאור חזונו של נשיא האוניברסיטה פרופ' רובין להרחיב את הפעילות של האוניברסיטה במסגרת של אוניברסיטה רב-קמפוסית, בכל רחבי הצפון, ובעיקר לאור החוזקות האקדמיות של האוניברסיטה בתחומי המחקר החקלאי, הולכת וגוברת ההיתכנות של הקמת הפקולטה.

"ייחודו של המחקר החקלאי באוניברסיטת חיפה נוגע לחקלאות ימית. אוניברסיטת חיפה מובילה את חקר הים התיכון במדינת ישראל בזכות הפעילות של בית הספר למדעי הים של האוניברסיטה, והיא זו שעומדת בראש המרכז הישראלי לחקר הים התיכון. לצד המחקר בחקלאות ימית שכבר מתקיים כיום באוניברסיטה בעיקר בחוג לביולוגיה ימית, רכש בית הספר למדעי הים לאחרונה רובוט תת ימי ראשון מסוגו במזרח הים התיכון שמחזק בצורה משמעותית את היכולת של האוניברסיטה לחקור את הים העמוק", אמר רקטור האוניברסיטה, פרופ' מש.

"על פי כל ההערכות, האנושות תתקשה להמשיך ולהאכיל את האוכלוסייה ההולכת וגדלה בקצב הקיים. משאבי האדמה קרובים למיצוי ושינויי האקלים ותהליך המדבור מאיימים לפגוע עוד יותר ביכולת שלנו לגדל מספיק אוכל על האדמה. כבר מספר שנים אין ספק בכך שהפתרון המרכזי צריך להיות בפיתוח חקלאות ימית. אנחנו עושים זאת כבר כעת, ואני בטוח שפקולטה שתתמקד בהיבט זה תוכל להגיע לפריצות דרך חשובות מאין כמוהן", אמר הנשיא רובין.

תחום נוסף שבו האוניברסיטה מצטיינת קשור למחקר בהשבחה גנטית של דגנים. במכון לאבולוציה של האוניברסיטה קיים בנק זרעי הדגנים הגדול בישראל, ביניהם בנקי הגנים של חיטת ושעורת הבר – הגדולים בעולם, כשחוקרי המכון הם חלק מהקונסורציום הגדול בעולם של חוקרים בתחום החיטה. במחקרים קודמים שפורסמו, בין היתר, ב-SCIENCE, גילו חוקרי המכון לאבולוציה דרך לשבט חיטה מתורבתת בעזרת גנים מחיטת הבר ולהפכה למזינה יותר ועשירה יותר.

עוד הוצגו לשר החקלאות גופים העוסקים במחקר חקלאי מהצפון, שפועלים תחת החסות האקדמית של האוניברסיטה כמו "מכון שמיר" הממוקם בקצרין, שמתמקד בהתמודדות עם מחלות צמחים ובטכניקות השקיה חדשניות, "מו"פ אגודת הגליל" הממוקם בשפרעם שמתמחה בשימוש של פסולת חקלאית ובאיתור חומרים רפואיים המבוססים על צמחי מרפא, החוג לביולוגיה וסביבה של האוניברסיטה במכללת אורנים המתמקד בחקלאות אקולוגית, אנטומולוגיה ועוד. המחקרים שהוצגו לשר בביקור היו, בין היתר, כאלה שעוסקים בשימור המגוון הביולוגי, מחקרים העוסקים בהדברה ביולוגית במזיקים, טיפול והשבחה גנטית של זנים, טכנולוגיות חדשניות בתחום החקלאות ובפיתוח וניצול פוטנציאל המזון העצום שמקורו בים התיכון.

6 COMMENTS

LEAVE A REPLY