המרכז הרפואי בני ציון הינו הראשון בארץ שהצליח לגייס מטופלים למחקר תרופתי חדשני לחולי אפילפסיה. בנוסף נפתחה במרכז מרפאה גינקולוגית ייעודית לילדות ומתבגרות. "הן זקוקות להתייחסות שונה ומיוחדת", אומר ד"ר מנהל אגף נשים ויולדות שלומי שגיא

המרכז משתתף במחקר קליני חדשני בינלאומי, הבודק את השפעתה של התרופה ליריקה Lyrica)) על חולי אפילפסיה, והוא כאמור הראשון בארץ שהצליח לגייס מטופלים למחקר זה

המחקר לתרופה החדשה נערך על ידי מנהל היחידה לנוירולוגית ילדים במרכז הרפואי בני ציון, ד"ר יעקב גניזי ורופא במחלקת הילדים, ד"ר אדיר יופה בשיתוף עם מנהל המחלקה הנוירולוגית בביה"ח פרופ' בועז וולר והוא מבוצע בכ-30 מדינות ברחבי העולם כולל בישראל.

לדברי ד"ר גניזי "התרופה הרשומה לכאב אבל לא לאפילפסיה, אך המחקרים מצאו כי היא מתאימה גם נגד פרכוסים ומגיבה בצורה מיטבית במקרים של אפילפסיה. בנוסף, יחסית לתרופות כנגד אפילפסיה, לליריקה יש מעט תופעות לוואי כפי שהוכח במחקרים במבוגרים וכעת בודקים את השפעתה גם על ילדים.

"כרגע המחקר נמצא בשלב ראשוני וגויסו מספר מטופלים למחקר, שבודק את השפעת התרופה בהשוואה לפלצבו (חומר דמה)."

ועוד חדשות מבני ציון: פתיחתה של מרפאה גניקולוגית ייחודית לתינוקות, ילדות ומתבגרות. לדברי מנהל אגף נשים ויולדות במרכז, ד"ר שלומי שגיא, "הצורך בהקמת מרפאה גינקולוגית ייעודית לילדות ומתבגרות נובע מהסיבה כי, ילדות ומתבגרות זקוקות להתייחסות שונה ומיוחדת בכל הקשור לבעיות גינקולוגיות, לאור המבנה, התפקוד והצרכים המיוחדים שלהן"
גינקולוגיה של ילדות ומתבגרות הינו תחום חדש, העוסק בבעיות של מערכת הרבייה (גינקולוגיה) של בנות, החל משלב הלידה ועד גיל 21- 22. ד"ר שגיא מסביר כי, "כל תקופה בחיים של ילדה או של נערה, מתאפיינת בהתרחשותם של תהליכים פיזיולוגיים או פתולוגיים ייחודיים ולכן, בגילאים שונים יש להתאים את הטיפול למצבים בריאותיים שונים.

"ילדות ומתבגרות נמצאות על הגבול הדק שבין ילדה לאישה ובשל כך, נוצר לעתים קושי בקבלת מענה מתאים מרופאים המטפלים בשתי אוכלוסיות אלה. במטרה להשיג את השמירה המיטבית על בריאותן של ילדות ושל מתבגרות מינקות ועד לשלב החיים הבוגרים, פועלות בעולם כולו מרפאות ייחודיות המורכבות מצוות רב תחומי, הנותן מענה למגוון גדול של בעיות האופייניות לגיל המטופלת. הצוות כולל בדרך כלל רופא נשים המיומן בגניקולוגיה של גילאים אלה, עובדת סוציאלית ו\או פסיכולוגית, תזונאית ומומחים אחרים.

המרפאה החדשה במרכז הרפואי בני ציון, בניהולה של מומחית למתבגרות, ד"ר נטליה וולקוב מאגף נשים ויולדות בביה"ח, מטפלת במגוון בעיות הקשורות במערכת הרבייה של ילדות ושל מתבגרות עם תשומת לב מיוחדת לרפואה מונעת, הכוללת: הדרכה להיגיינה נאותה, שמירה על משקל תקין, מניעת תחלואה כתוצאה מתהליכי התבגרות מוקדמים או מאוחרים, הדורשים התערבות, איתור מוקדם של פגמים ותיקונם או הפנייה למרכזים המתמחים בתיקונים מורכבים ושימוש מושכל באמצעים למניעת הריון ומניעת מחלות המועברות במגע מיני.

כמו כן, במרפאה לגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות במרכז הרפואי בני ציון, יינתן מענה לשאלות או לבעיות של ילדות ושל מתבגרות, שיכולות להגיע גם באופן עצמאי ללא ליווי הורה. הביקור אינו דורש בהכרח בדיקה גינקולוגית שעלולה לעיתים לעורר תחושה לא נעימה בקרב הילדות והמתבגרות, אך גם בקרב אימהותיהן ולכן, יתכן מצב שציבור הנשים הצעירות ימנע מביקור אצל רופא נשים.

ד"ר שלומי שגיא מסביר כי במרפאה לגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות, ההתייחסות למטופלות הצעירות שונה בתכליתה. אם אין צורך בבדיקה, היא לא תבוצע. ואכן, הנטייה היא להימנע כמה שניתן מבדיקות פולשניות, כאשר, "ברוב המקרים, די בשיחה מפורטת עם המטופלת לשם גיבוש אבחנה. במקרים אחרים, תיתכן בדיקה גופנית כללית ולא גינקולוגית וגם זו נעשית תוך שמירה מרבית על פרטיותה של הילדה/הנערה. כאשר יש צורך בבדיקה והנערה אינה מרגישה מוכנה לבדיקה במועד שנקבע, ניתן לדחות את הבדיקה למועד אחר. במידת הצורך, יינתנו ייעוצים בשיתוף עם מומחים בתחום המטולוגיה, אנדוקרינולוגיה, כירורגית ילדים, אורולוגית ילדים, כירורגיה פלסטית/אסתטית ואחרים".

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY