סינמה איטליה זה כאן

"צ'ינמה איטליה 2017", פסטיבל הקולנוע האיטלקי בישראל, יתקיים בפעם הרביעית במהלך חודש אפריל בסינמטקים ברחבי הארץ וגם בזה החיפאי. אנחנו נזכה גם לארח במאים בינלאומיים כמו מתיאו רוברה, סטפאנו מורדיני ואירנה דיוניסיו

הפסטיבל, יכלול שבעים ושלוש הקרנות וארבעה עשר סרטים איטלקיים והוא ייערך בין 1-9 באפריל בסינמטק תל אביב ולאורך כל חודש אפריל בסינמטקים ברחבי הארץ

תוכן הפסטיבל השנה נחלק לשניים, האחד מוקדש לקולנוע בן זמננו, עם מיטב הסרטים העכשוויים שיצאו באיטליה בשנת 2016 ואילו החלק השני מתמקד בקולנוע הקלאסי, עם תכנית רטרוספקטיבית הכוללת חמישה סרטים של רוברטו רוסליני שעברו רסטורציה, והקרנה חגיגית של "קאוס", סרטם של האחים טאביאני המוקרן לציון 150 שנה להולדתו של חתן פרס נובל הסופר האיטלקי לואיג'י פירנדלו.

בפסטיבל יוצגו סרטים של במאים בעלי שם כדוגמת מרקו בלוקיו, שבסרטו "חלומות מתוקים" מפתח את נושא ההיעדרות הקרוב לליבו, וג'אנפרנקו רוזי, שסרטו "אש על המים" (זוכה דוב הזהב בפסטיבל ברלין 2016), ממשיך לרגש ולנער את המצפון בתארו את המציאות הדרמטית של הפליטים המגיעים אל חופי האי הזעיר למפדוזה. לצדם, מוצגות יצירות של במאים מבטיחים וסרטי ביכורים של כישרונות צעירים, ביניהם: "פריקלה השחור" של סטפאנו מורדיני שהפיקו האחים דרדן הבלגיים, סרט אפל המתאר תהליך של חיפוש והטהרות שעובר פושע זוטר ואלים במיוחד, "הדברים האחרונים" של אירנה דיוניזיו, המציג תמונה קבוצתית עכשווית של חוסר צדק וחוסר שוויון בין כתלי בית משכון, וכן, "פריחה" של קלאודיו ג'ובאנזי המתמקד בכמיהה לאהבה שעוצמתה מתגלה אפילו בסביבה העוינות של בתי הכלא לנוער עבריין.

עוד בפסטיבל, סרטים שזכו לביקורות ולתהודה באיטליה ובעולם, ביניהם; "מהיר כמו הרוח", של הבמאי מתיאו רוברה, המגולל מלודרמה משפחתית על רקע סצנת מרוצי המכוניות בצפון איטליה, "בלתי נפרדות", סרטו של הבמאי אדוארדו דה אנג'ליס, העוקב אחר סיפורן המרעיש של שתי תאומות סיאמיות המתפרנסות מהופעות באירועים משפחתיים בפאתי עיר בדרום איטליה. כמו כן, הפסטיבל יציג להיטים מסחריים עכשוויים ביניהם הסרט "קוו ואדו?" האינטליגנטי והמשעשע של הבמאי ג'נארו נונציאנטה, הסרט האיטלקי המצליח ביותר בכל הזמנים שלו הכנסות העולות על 65 מיליון יורו רק באיטליה בשנה האחרונה.

בקולנוע הקלאסי, יוצגו השנה חמישה סרטים בגרסתם המשוחזרת של המאסטרו הדגול רוברטו רוסליני. בין הסרטים :"רומא עיר פרזות" (1945), "פאיזה" (1946), ו-"גרמניה שנת אפס" (1948). שלושת הסרטים שתרמו רבות לעיצוב הניאו-ריאליזם האיטלקי. וכן שני הסרטים, "סטרומבולי" (1950) ו"מסע לאיטליה" (1954), המייצגים את שיתוף הפעולה בין רוסליני לבין השחקנית אינגריד ברגמן בת זוגו ואם ילדיו.

"צ'ינמה איטליה 2017" בחר לציין את שנת ה-150 להולדתו של הסופר והמחזאי הסיציליאני הגדול לואיג'י פירנדלו, חתן פרס נובל לספרות בשנת 1934. בהזדמנות זו, תוקרן גרסה משוחזרת של "קאוס" (1984), יצירתם הריאליסטית/סוריאליסטית של ויטוריו ופאולו טביאני שנוצרה בהשראת סיפורים קצרים מתוך "נובלות לשנה אחת" מאת פירנדלו.

את הפסטיבל תלווה משלחת של אנשי קולנוע מאיטליה. הכוללת במאים, סוכנים ומפיקים איטלקים, אשר עתידים להיפגש עם מפיצים ישראלים מתוך כוונה לעניין אותם בתוצרת הקולנוע האיטלקי החדש ובדיקת אפשרויות לשיתופי פעולה חדשים.

בין אורחי הפסטיבל המיוחדים : מתיאו רוברה במאי סרט הפתיחה "מהיר כמו הרוח" שפגש את הקהל ביום הפתיחה ב 1/4, ובקבלת פנים שתתקיים בחיפה ב 2/4 ובבית ברל.

סטפאנו מורדיני  במאי הסרט 'פריקלה השחור' יהיה נוכח בהקרנה ויפגוש את הקהל ב 3.4 בתל אביב, ב 4.4 בחיפה, וב 5.4 בירושלים.

אירנה דיוניסיו (IRENE DIONISIO) במאית הסרט 'הדברים האחרונים' תהייה נוכחת בהקרנות ותפגוש את הקהל ב-3.4 בחיפה, ב 4.4 בראש פינה, וב 5.4 בתל אביב

מוניקה מוסקטו נציגת פילם איטליה, איסטיטוטו לוצ'ה צ'ינה צ'יטה Istituto Luce Cinecittà תגיע אף היא לישראל.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY