ללכת כי: סיורים אורבניים מפתיעים במסגרת הליכות ג'יין 2017 בחיפה

גם אם אתם חושבים שאתם מכירים כאן כל אבן ופינה, אולי תופתעו בסוף השבוע הקרוב. ב:3-6 במאי, רביעי- שבת חיפה תצטרף לעשרות ערים בעולם, לאירוע "הליכות ג'יין 2017" , הליכות עירוניות וסיורים מודרכים במקומות הכי מעניינים בעיר. תחנות קולינקריות ואלכוהוליות, גרפיטי בהדר, מוזיקת האינדי של העיר או הקהילה הגאה וזה רק חלק

מסיירים. צילום: ניבה בן עמי

רגע לפני החום הגדול ואחרי העומס של החגים, הגיע הזמן לללכת ודרך זה גם להכיר פינות קסומות חיפה, ולמי שהתלונן שאין כאלו מספיק בעיר הפועלים, הרשימה שבהמשך תוכיח אחרת.

 

בין התאריכים 3-6 בחודש מאי, יתקיימו בחיפה ובעשרות ערים בעולם "הליכות ג'יין". ההליכות מתקיימות לזכרה ובהשראתה של ג'יין ג'ייקובס (2006-1916), מחברת הספר "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות" ואחת המנסחות המקוריות של החשיבה האורבנית הביקורתית במאה ה-20. את ההליכות מובילים תושבים, אנשים ונשים ממגוון תחומים ועמדות: אדריכלים ופעילים חברתיים, מתכנני ערים ואמנים, אנשי רוח וחוקרים, דתיים וחילונים, צעירים ומבוגרים, יהודים וערבים.

ההשתתפות בכל ההליכות פתוחה לכולם, ללא תשלום ועל אחריותם האישית של המשתתפים. את ההליכות מארגנים ומרכזים נעמה סובול, בעלת הבלוג תרבות אכילה ועומרי זילכה, בעל הבלוג בלוג פינת רחוב.

אז לאן תרצו ללכת? להלן הרשימה המלאה של ההליכות ופרטים לגביהן :

 

 

3.5 – יום רביעי

בשעה 16:00 1. תחנות קולינריות ואלכוהוליות במסלול הכרמלית עם אלכס מהדאנק

ההליכה מתחילה מ 16:00 ועד שנופלים. אופציה להמשיך עד שעות הלילה. המסלול הוא ממרכז הכרמל ועד לעיר התחתית. בין התחנות פאב הצ'ארלי, מסדה והסצנה שלה,, מאי מרקט ומקומות נוספים בעיר התחתית.

נקודת המפגש: תחנת הכרמלית בגן האם.

שימו לב: הסיור מוגבל לעד 10 איש וכרוך בהרשמה מראש בדוא"ל

[email protected]

 

4.5 – יום חמישי

11:00 2. גרפיטי בשכונת הדר עם נעמי קורן מהסיירת (סיורי אמנות) בשעה

בהליכה נראה עבודות של כל האמנים החיפאים שחשוב להכיר וגם של אמנים תל אביבים שאנחנו כבר אוהבים, נראה גרפיטי אמיתי בעברית ובערבית ונכיר מוסדות תרבות מהם יוצאת תוצרת מקומית, מקורית ומשובחת בתחומי האמנות הפלסטית, המוסיקה ואופנת הרחוב.

נקודת המפגש: תחנת הכרמלית בני ציון ברחוב גולומב 35

 

15:00 3. רחובות המדרגות: הפלאקה של חיפה עם אדר' עינת קליש רותם ונחשון צוק בשעה

בהליכה נראה איך הופכים את המבנה הטופוגרפי של חיפה לנכס תיירותי בינלאומי והמסלול כולל את המדרגות מהדר עליון להדר תחתון. סיום ברחובות הרצל-הנביאים.

סיורי הליכות ג'יין. צילום: ניבה בן עמי
סיורי הליכות ג'יין. צילום: ניבה בן עמי

נקודת המפגש: הכניסה לבית חולים בני ציון

https://www.facebook.com/events/1860300027567817/ אירוע בפייסבוק:

 

16:30 4. התחדשות עירונית בשכונת הדר הכרמל עם יעל וולף בשעה

נתחיל בהסבר על סוגי התחדשות עירונית במדינות המערב, לאחר מכן בהתחדשות עירונית במדינת ישראל. אחר"כ נדבר על ההיסטוריה של שכונת הדר הכרמל, על תהליכי ההתחדשות העירונית שמתרחשים בה כיום, ונסיים בשיח על האתגרים העומדים בפני שכונת הדר הכרמל בעתיד.

נקודת המפגש: גן המדעטק

 

21:00 5. אינדי מדרגות: תחנות בסצנת מוזיקת האינדי וההופעות בחיפה עם חן צח בשעה

זוהי הליכת מדרגות מהכרמל לתחתית ובה נעבור בתחנות חשובות בסצנת מוזיקת האינדי וההופעות בחיפה בעבר ובהווה. בין המקומות שנבקר בהם: מועדון הביט, סיטי הול ז"ל, פלסטר, סינקופה ועוד.

נקודת המפגש: בכניסה לגן האם

https://www.facebook.com/events/1856521761276352/ אירוע בפייסבוק:

 

 

יום שישי – 5.5

09:00 6. השיקום לאחר השרפה בחיפה וההיערכות לבאות – מבחן המציאות עם עמרי שפר בשעה

הליכה בעקבות נזקי השריפה, השפעותיה וההיערכות לבאות ברמות ספיר ובשכונת אחוזה. נבקר בין השאר  בגבעת זלמן שז"ר, ואדי אחוזה, חורשת אידר ועוד.

נקודת המפגש: מרכז מסחרי רמות ספיר

 

09:00 7. פסטורליה נשכחת: נחל שיח עם אדר' נוף אמיר בלום בשעה

ההליכה תתמקד ברוחות המקום: טיול בוואדי שיח. נתחיל בכרמליה ומשם למורדות הואדיות עד בוסתן כיאט. עוד נבקר בגן שמואל הכהן, מעיין ומערת הכרמליטים, עין שיח ונסיים בבוסתן כיאט.

נקודת המפגש: גן שמואל הכהן (ליד קפה היינה), כיכר היינריך היינה

 

09:00 8. ואדי הגיבורים ומנהרות הכרמל עם אדר' נוף מרגלית סוכוי בשעה

בהליכה נלמד על ואדי הגיבורים ונראה את תפקידיו, מאגן ניקוז ועד לציר תשתיות ראשי. נעבור דרך פרוייקט פארק 'נחל הגיבורים', כביש נחל הגיבורים, מחצבת הגיבורים, גשר הגיבורים, מחלף רופין והגרנד קניון.

נקודת המפגש: חניון בי"ס אמונה (לבאים מכיוון הגרנד קניון הכניסה לחניון מצד ימין, מיד לאחר המעבר מתחת לגשר הגיבורים).

 

10:00 9. הליכה בתחנת הרכבת חיפה מזרח עם אדר' רות ליברטי-שלו ומנהל מוזיאון הרכבת חן מלינג בשעה

בהליכה נלמד על הקשר הבלתי ניתן להתרה בין התפתחותה של חיפה המודרנית לבין הקמתה של תחנת הקצה של הרכבת החיג'זית בעיר בשנת 1904. נבקר במתחם רכבת חיפה מזרח שכולל אץ האנדרטה, בנין תחנת הרכבת החיג'אזית, גשר התצפית, מוסך הקטרים (המוזיאון) מגדלי המים והמזוט ובית הקברות.

נקודת המפגש: בכניסה למתחם תחנת רכבת חיפה מזרח/ מוזיאון הרכבת, סמוך לשוק הפשפשים בואדי סאליב – דרך העצמאות פינת רחוב אל-הילאל.

https://www.facebook.com/events/1319013784833685/אירוע בפייסבוק:

 

10:00 10. בת גלים – עבר, הווה ועתיד עם יעל שנער בשעה

'בת גלים' – שם השכונה כמו נלקח מאגדה קסומה, ובאמת סיפוריה הייחודיים של שכונת בת-גלים, על שלל המבנים ההיסטוריים שבה, ראויים להיות מומחזים. בהליכה נעבור בין כמה מבנים וצמתים שונים שעברו על השכונה ונסיים בבירה קרירה בבר-גלים, הבר הקאופרטיבי והכייפי של השכונה. נעסוק באוכלוסיית השכונה אשר השתנתה, בעירוב השימושים במרחב, בצפי לגבי העתיד והכל מתוך התפיסה של ג'יין ג'ייקובס.

נקודת המפגש: ליד תחנת רכבת בת גלים

 

10:00 11. בעקבות העיצוב הגרפי של שנות ה-60 בחיפה עם גילה זמיר בשעה

הליכה בעקבות העיצוב הגרפי של שנות ה-60 בחיפה. נעבור בתחנות היסטוריות וקריטיות לעיצוב שצמח מחיפה והשפיע על העיר ועל ישראל כולה. אל ההליכה יצטרף אדר' מיכה רטנר, בנו של אדר' יוחנן רטנר ז"ל שהשפיע רבות על האדריכלות בעיר.

נקודת המפגש: פינת רחוב קסל ליד משרד גרפיס

 

11:00 12. גרפיטי בשכונת ואדי סאליב עם נעמי קורן מהסיירת (סיורי אמנות) בשעה

שכונת וואדי סאליב הסמוכה לשוק הפשפשים באזור העיר התחתית של חיפה, בחלקה הגדול אינה מאוכלסת, אולם בתיה וההיסטוריה שביניהם מעסיקים לאורך השנים חוקרים, אמנים ואדריכלים. ראשיתה של השכונה בסוף המאה ה-19 ונכון לראשית המאה ה-21, השכונה הרוסה ברובה ומיועדת לשיקום. השכונה שידעה מהפכות, מחאות ומלחמות בימים עברו, היא כיום קרקע רוחשת למזימות נדל"ן של אילי הון ומנהל מקרקעי ישראל. על הרקע הזה, לא פלא שצומחות בה עבודות הגרפיטי ואמנות הרחוב מהמשובחות ביותר שנראו בארצנו. בסיור נדבר על ישן מול חדש, מלחמה מול דו-קיום, החיים בשכונה מעורבת וכיצד כל אלו משפיעים על האמנות ברחוב.

 

נקודת המפגש: היכל המשפט חיפה, פלי״ם 12

12:00 13. בעקבות תולדות הקהילה הגאה בחיפה עם דותן ברום ויואב זריצקי בשעה

ההליכה תנסה להתחקות אחר ההיסטוריה של הקהילה הגאה בחיפה, תוך הכרה בחמקמקות העבר, במיוחד כשמדובר בעבר מושתק, כמו זה של המיעוטים המיניים בישראל. בין היתר נעבור בתחנות "אשה לאשה" ברח' ארלוזורוב בהדר, בית הקהילות, התאטרון, נורדאו, גן בנימין, העירייה וגן הזכרון.

נקודת המפגש: בית "אשה לאשה" ברח' ארלוזורוב בהדר

 

12:00 14. ארכאולוגיה אורבנית בעין הים – ואדי ג'מאל עם כמיל סארי בשעה

ההליכה תכלול מבט ושיחה על המורשת העתיקה, ההיסטורית והמודרנית בשכונה המעורבת עין הים הלוא היא ואדי ג'מאל ואתריה החבויים והגלויים. נבקר במצפור, בגינה קהילתית, באנדרטת העוגן, במערות קבורה, בפסיפס ביזנטי, במכון לחקר ימים ואגמים, בתל שיקמונה וכנסיית גרגוריוס הקדוש.

נקודת המפגש: גינה קהילתית "דוכיפת", צומת הרחובות ז'ורס ופייר קנינג

 

12:00 15. עולים לחיפה: עולים חדשים והעיר עם חגית שוורצמן בשעה

בהליכה נסייר בשכונת הדר ונעלה סוגיות ודילמות ביחס להתמודדויות של חיפה והחברה הישראלית בעבר ובהווה עם העולים המגיעים אליה. נבקר בתיאטרון חיפה דרך רחוב החלוץ ונקודות נוספות.

נקודת המפגש: רחבת תיאטרון חיפה

 

12:30 16. קולינריה בעיר התחתית עם מיכל פורת כרמון בשעה

מסעדות, בתי קפה, וברים רבים נפתחו בשנים האחרונות בעיר התחתית בחיפה. בסיור זה נסתובב בין המוסדות הקולינריים הישנים והחדשים של העיקר התחתית, נשמע סיפורים על מה שעומד מאחורי כל מקום ומה כל מקום מציע. בין התחנות שנעבור: סוידאן ומעיין הבירה, קפה פאלמר, מאפייה או שתיים ועוד.

נקודת המפגש: כיכר פאריז

https://www.facebook.com/events/247752805690472/אירוע בפייסבוק:

 

22:00 17. הזמנה לבילוי: מתווה של חיי הלילה בעיר התחתית עם שי אילן בשעה

הצעה למתווה של בילוי בעיר התחתית של חיפה. נעבור בשוק התורכי, אזור הנמל והמושבה הגרמנית. נקודות חשובות: וונדרבר, אורבן, דוברין, בורדל, פלסטר, הדאנק. למתמידים שווארמה אצל מוגרבי בסוף. תתאפשר עצירה של זמן קצר בכל לוקיישן ללגימה.

נקודת המפגש: ליד מועדון הוונדרבר ברחוב חטיבת גולני מול מוזיאון הרכבת בעיר התחתית

שימו לב: הסיור מוגבל לעד 15 איש וכרוך בהרשמה מראש בדוא"ל

[email protected]

https://www.facebook.com/events/1332881893465242/אירוע בפייסבוק:

 

6.5 – יום שבת

09:45 18. טיול ליקוט בגבעת העזים עם עתליה אלון ויהלי סימיונוביץ' מעמותת ירוק בלב בשעה

בהליכה נכיר מספר צמחי בר האופייניים לואדיות הכרמל, נצפה בפריחה, נלמד על המאבק על הגבעה וננקה את המסלול בו נצעד. במהלך הטיול נשב לפיקניק טבעוני שיתופי.

נקודת המפגש: רחוב בני ברית 2

https://www.facebook.com/events/1147224988734280/אירוע בפייסבוק:

10:00 19. הכרות היסטורית עם חיפה מבראשיתה עם רויטל ארד בשעה

ההליכה תתקיים בעיר תחתית מבנין המפרש אל רחוב העצמאות. סיום בגלריה של שמעון האמן ששיפץ בניין מראשית המאה העשרים ונוכל לאכול ממטעמיו.

נקודת המפגש: בנין המפרש – הטיל

 

10:00 20. עיר פוגשת נחל: דרך הים עם אדר' צביקה קורן בשעה

ההליכה תעסוק בשאלה של מי הטבע הזה? על החיים בשכנות לנחל לוטם ולוואדי עמיק.

נקודת המפגש: כיכר האודיטוריום, שד' הנשיא 140, חיפה

 

11:00 21. עיצוב אורבני במרכז הכרמל עם מיכל דרעי-וימן מהסיירת (סיורי אמנות) בשעה

בואו להכיר את ההיסטוריה, התמות העיצוביות, הגישות הפילוסופיות והמרכיבים הפיזיים והרעיוניים הקטנים, המתוכננים, המאולתרים והאקראיים, שיחד הופכים את הרחוב למה שהוא באמת. סיור מיוחד דרך הניואנסים שמעניקים למרחב הציבורי את זהותו וחושפים שכבת קיום עירונית מורכבת, רגשית ומלאת אופי, שאף אחד לא מדבר עליה.

נקודת המפגש: שד׳ הנשיא 119, מחוץ לתחנת הכרמלית גן האם (בצד של דומינוס פיצה)

16:00 22. מאבקי עובדים בחיפה עם אורי וולטמן (שנה שלישית ברציפות!) בשעה

האחד במאי, יום הסולידריות הבינלאומי של מעמד העובדים, הוא הזדמנות להיזכר בכך ש-"חיפה האדומה" היא המקום בו הוקמו בארץ האיגודים המקצועיים הראשונים המשותפים לעובדים יהודים וערבים, בראשית ימי המנדט הבריטי. בהליכה נגיע לבית ההיסטורי בוואדי ניסנאס בו ישב "קונגרס הפועלים הערבים" ונשמע את סיפור הקמתו; ונבקר בפתח הנמל והרכבת.

נקודת המפגש: בצמוד לגלריית בית הגפן (רח' הגפן 2)

 

17:00 23. תחנות שירה בעיר התחתית עם מיטל נסים ולילך ובר בשעה

ההליכה תעבור בתחנות שירה בעיר התחתית, בהן סינקופה בר, ביסטרו וניה, סטודיו הנמלה של שחר סיון, קונדיטורית ספירא ועוד.

צילום התמונה הראשית: ניבה בן עמי

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY